Máte taky bacne?
Back acne, známé také jako „bacne“, je označení pro akné objevující se na zádech a ramenou. Je to sice nepříjemný, ale poměrně častý problém, který může ovlivnit sebevědomí a pohodu člověka. Akné je způsobeno ucpáním pórů na kůži například potem, mazem, nečistotami, odumřelými buňkami kůže nebo bakteriemi. Akné na zádech obvykle vzniká třením zachyceného potu pod tričkem nebo sportovním vybavením. Existuje více faktorů, proč vzniká – akné na zádech se objeví stejně jako akné na jiné části těla. Může být následkem nadměrné produkce kožního mazu nebo špatně či nedostatečně čištěné pleti. To může být zapříčiněno například rodinnou historií, již zmíněným třením oblečení, hormony, určitými léky, stresem a úzkostmi, některými skin care produkty nebo špatnou hygienou ve smyslu neumytých delších vlasů, které mohou přenášet svůj olej na záda v místě dotyku či špinavými ručníky, povlečením nebo oblečením.
Biologické okénko
Nepříjemné pupínky se mohou objevit na ramenou, ale i na horní části zad, bedrech, nebo mohou být rozseté po celých zádech. Akné, které se na zádech vytvoří, má několik typů, a ty jsou rozděleny na nezánětlivé a zánětlivé. Mezi nezánětlivé akné patří černé a bílé tečky, které obsahují maz a odumřelé buňky ucpávající póry na kůži. Zánětlivé akné, způsobené bakteriální infekcí a zánětem kůže, zahrnuje cystické akné (velké, měkké hluboké pupínky naplněné hnisem a tekutinou), noduly (velké, tvrdé hluboké pupínky, které jsou zanícené) a poté menšími červenými pupínky které buďto mají bílý nebo žlutý vrchol, nebo jsou pouze červené na povrchu. Zánětlivé akné je většinou doprovázeno nepříjemnou bolestí.
Co s pupínky dělat?
To, že trpíte na akné na zádech ve většině případech poznáte sami – člověk se prostě neustále zkoumá v zrcadle. Co tedy s tím? Pokud zpozorujete velké množství pupínků, které se podobají například cystám, tak určitě navštivte doktora nebo dermatologa, který vám předepíše medikaci přímo pro vás a poradí vám, jak k akné přistupovat. Pokud máte akné na zádech mírnější, tak existuje pár rad, kterých se držet. I když vás to bude sebevíc pokoušet a svádět, tak pupínky v žádném případě nevymačkávejte. Tohle je sice rada, se kterou se setkáte ve většině článků o akné, každopádně je velmi důležitá, a to z prostého důvodu. Vymačkávání pupínků vede k poškození kůže v oblasti daného pupínku a toto poškození může vést až k jizvám, popřípadě se akné může ještě více zanítit.
O pokožku pečujte šetrně
Další radou je udržovat kůži čistou, což zní poměrně jednoduše, a také v principu je. Používejte sprchový gel, který je tzv. nekomedogenní neboli neobsahuje olej, který by mohl ucpávat póry. Vyhýbejte se hrubým scrubům, které mohou akné akorát zhoršit. Velmi účinné jsou různé krémy, gely či cleansery obsahující aktivní látky proti akné, například velmi efektivní je benzoyl peroxid, retinoidový gel nebo kyselina salicylová, která může mít podobu velmi oblíbených pimple patches. Nakonec myslete na pravidelné vyměňování ručníků, povlečení a povlaků na polštáře alespoň jednou týdně, tím zamezíte hromadění bakterií. Jako prevenci můžete zkusit zmírnit stres ve vašem okolí, pravidelně používat spf, vyměňovat oblečení po zpocení nebo nosit bavlněná trička. V každém případě myslete na to, že v tom nejste sami a aby došlo k viditelným výsledkům, je nutné nějakou dobu vydržet a pravidelně se o svá záda starat. Držíme vám palce!
Zdroj: Healthline, Byrdie