Copperpeptides: k čemu jsou dobré a kdy se jim naopak vyhnout?

Ve vědecké sféře je můžeme najít pod názvem GHK-Cu. Tripeptid, který tato zkratka značí, se dá rozepsat jako glycyl-L-histidyl-L-lysine, ale nebojte, tímto názvem se nebudeme dlouho zabývat, je to spíše pro zajímavost. Tento tripeptid má silnou afinitu právě pro měď a můžeme ho najít například v lidské plazmě. Kolem 20-ti let obsahuje lidská plazma přibližně 200 ng/ml GHK-Cu a s postupem věku a času jeho hladina klesne až na 80 ng/ml. GHK-Cu pomáhá při hojení ran, má protizánětlivé a antioxidační účinky a mimo jiné stimuluje produkci kolagenu. Co je to vlastně peptid? Peptid je chemická sloučenina, kterou tvoří několik po sobě jdoucích aminokyselin. V našem případě se jedná o tripeptid, takže máme tři části spojené peptidickými vazbami.

Mohlo by se vám líbit

Ingredience korejské kosmetiky, po kterých touží celý Tik Tok

Tajemství Korejek a jejich dokonalé, skleněné pleti tkví nejen v pravidelných návštěvách kosmetických salónů, důkladné každodenní aplikaci SPF a pořádné hydrataci. Korejská kosmetika je plná nových ingrediencí, kterými jsou nabitá jejich séra, krémy i tonery. A celý skincare svět je na Tik Toku je doslova miluje.
elle.cz

Benefity peptidů mědi

Při začlenění copper peptides do naší skin care rutiny si můžeme užívat mnoha benefitů, které tyto peptidy mědi nabízí. Zajišťují zpevnění a vyhlazení pokožky, vyhlazení linek a vrásek díky podpoře tvorby kolagenu a elastinu v kůži a nabízí i antioxidační účinky pro pleť. Měď je známá pro své protizánětlivé účinky, které pomáhají s rychlejším hojením ran. To znamená, že séra či krémy obsahující tuto ingredienci je skvělé použít při zahlazování jizev, zmenšování pigmentace a zarudlých míst. Dále pomáhá vyrovnávat koncentraci bakterií na aknózní pleti, což vede k jejímu zlepšení.

Mohlo by se vám líbit

Šneci ve službách beauty průmyslu: zázračný i kontroverzní šnečí mucin

Šnečí mucin, extrakt, mukus nebo sekret. Pod všemi těmito názvy je možné najít tento přírůstek do ingrediencí milovaných skin care komunitou. Tato vlna trendu k nám přišla z Jižní Koreji, kde tato kosmetická ingredience je populární již řadu let. Co skrývá za tajemství a jaká je kolem ní kontroverze?
elle.cz

A vedlejší účinky?

Peptidy mědi doposud nenesou žádné vedlejší účinky v kosmetice při topické aplikaci. Samozřejmě při jejich nadměrném příjmu můžou nastat určité komplikace. To obecně platí ale pro všechny látky či ingredience. A navíc pevně doufáme, že své krémy nejíte, každopádně nadměrný příjem mědi může vést ke gastrointestinálním problémům a nevolnosti! Toto jsou tedy až extrémní případy. Jako každý jiný nový produkt, který zařazujete do své rutiny, tak doporučujeme předem otestovat na kousku vaší kůže například na ruce.

Kam copperpeptides zařadit do vaší rutiny?

Používání kosmetiky s copper peptides není náročné, jen je potřeba si dát pozor kdy a s čím tyto produkty aplikujete. Receptury obsahující měď mají obecně vyšší pH, což z nich dělá zásadité látky a nejlépe fungují v méně kyselém prostředí. Na druhou stranu produkty s kyselinou salicylovou nebo i s jinými jako glykolovou či mléčnou fungují lépe v prostředí, které je kyselejší neboli má nižší pH a díky tomu mohou penetrovat hlouběji do kůže. Co se tedy stane, když aplikujete kyselé a zásadité produkty ve stejné rutině? Jednoduše se neutralizují a nebudou tak účinné pro vaši pleť. Stačí tyto složky rozdělit například použít kyselinu salicylovou ráno a sérum s peptidy mědi večer. Tímto si tak můžete naplno užívat benefity vaší kosmetiky na maximum. To stejné platí i pro produkty obsahující retinoidy či vitamin C.

Mohlo by se vám líbit

Dermabraze a mikrodermabraze: co o nich nevíte a proč je absolvovat

Ve světě péče o pleť je jedním z našich cílů mít krásnou, hladkou a zdravou pokožku. Proto není divu, že existuje mnoho různých způsobů, které nám pomůžou dosáhnout tohoto žádoucího ideálu. Dermabraze a mikrodermabraze patří mezi tyto způsoby, které pomáhají obnovovat a omlazovat pokožku. Co tyto procedury obnáší? Je mezi nimi signifikantní rozdíl?
elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie, Health