Jak je to ve skutečnosti s tou zlou chemií v kosmetice

Ke správnému chápání produktu nám napomáhá jeho složení. Na druhou stranu není možné z něj naprosto všechno vyčíst. Ze seznamu ingrediencí neurčíme, jak se bude produkt chovat, jak ho budete vnímat na kůži či jestli bude nepříjemně lepivý. Můžeme tedy pouze předpokládat, jaké vlastnosti bude mít. Například pokud má ve složení glycerin, bude se jednat o hydratační produkt.

Nesnažte se být sami sobě lékařem

Jednotlivé produkty můžeme vyřazovat na základě jedné ingredience například při různých alergiích či nepříjemných reakcích na jednotlivé složky. Pokud alergiemi netrpíte nebo si je umíte dobře pohlídat, tak nezavrhujte produkty pouze na základě jedné složky. Velmi často se stává, že pokud izolujete jednu látku od ostatních a vyhledáte si nějaké informace o ní, narazíte na spoustu článků a blogů démonizujících danou složku a k tomu vás ještě vyděsí, jaké můžete mít s používáním této látky následky. Je to něco, jako když si chcete vyhledat informace o pupínku, co máte na bradě, a vyjde vám z toho, že trpíte nějakou vzácnou chorobou a zbývá vám pouhý měsíc života.

Zázračná kyselina hyaluronová může i škodit. Na co si dát pozor?

elle.cz

Množství dělá z chemické látky jed

Velmi důležité moudro, které je potřeba si připomínat, je, že pouze množství dělá z látky jed. Je možné, že už jste o tom slyšeli. Vezměte si například vodu. Voda je chemická látka, která je esenciální k životu. Člověk je dokonce z 60 % tvořen z vody. Zároveň pokud najednou vypijete 6 litrů vody (objem vody se může lišit s váhou člověka), tak se jedná o smrtelnou dávku. Dalším příkladem může být botulotoxin používaný při kosmetických procedurách. Jedná se o jeden z nejprudších jedů na zemi, přitom má široké využití. Smrtelná dávka botulotoxinu se pohybuje už okolo 1 až 2 ng. Při botoxu se do kůže vpravuje mnohem menší množství, než si člověk představí.

Baby botox: zákrok, který dokonale vypne pleť a nepřipraví o mimiku

elle.cz

Jak škodlivou kosmetiku rozeznat?

Jak tedy uchopit tento celý koncept? Co jako zákazník mohu udělat? V první řadě je důležité si uvědomit, co člověk od produktu vlastně očekává. Jaký může mít například environmentální dopad v podobě nerozložitelných složek produktu. Nebo jaké je etické pozadí produktu či celé značky, pokud je třeba veganský či není testovaný na zvířatech (tzv. cruelty free). Dále je důležité si dávat pozor, na co je člověk alergický nebo vůči kterým složkám je senzitivní nebo prostě a jednoduše používat to, co je příjemné na vaší pleti a funguje. Občas člověk musí vyzkoušet pár věcí, než zjistí, co mu vyhovuje. Problémem v tomto ohledu je to, že lidé jsou schopni zanevřít na celý produkt pouze proto, že obsahuje alkohol, kokosový olej, konzervant nebo nějakou fragranci bez toho, aniž by produkt nejdříve vyzkoušeli. Tyto ingredience můžou být škodlivé pro lidi, když jsou ve 100 % koncentraci, zároveň nedostanete do ruky produkt, který obsahuje tyto složky v tak vysoké koncentraci. Někdy jsou tyto složky pouze různými regulátory a pomocníky při formulaci výsledného produktu. Proto se nemusíte bát, že většina kosmetiky je pro vás škodlivá a že kosmetické firmy vám chtějí jenom ublížit. Od toho jsou všechny ty přísné regulace, kterými musí každý produkt projít, než se dostane k vám na poličku do koupelny.

Jak si vybrat a následně používat tu nejlepší kosmetiku pro vaši pleť

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie