Šneci ve službách beauty průmyslu: zázračný i kontroverzní šnečí mucin

Šnečí mucin je produkován sekrečními žlázami hlemýžďů. Na základě toho, jak je hlemýžď stimulován, produkuje speciální typ sekretu. Například při normálním stavu je sekret lepkavý, viskózní a klouzavý, aby se mohl hlemýžď plazit po různých površích. Typ sekretu, který je využíván nejen v kosmetice, hlemýžď produkuje ve chvíli, kdy je ve stresu a sekret je průhledný a pěnivý. Obhájci tvrdí, že tato poněkud podivná tekutina nabízí antioxidační účinky a působí proti stárnutí. Někteří na ni nedají dopustit a někteří jsou příliš znechuceni na to, aby ji vyzkoušeli. Pokud mluvíme o chemickém složení, tak mucin nabízí různorodé proteiny, enzymy, kyselinu hyaluronovou, železo, zinek, proteoglykany, peptidy mědi a antimikrobiální peptidy. Některé z těchto ingrediencí již můžete mít zakomponované ve své skin care rutině, jako třeba naši oblíbenou kyselinu hyaluronovou.

Šneci + stres = kontroverze

Kontroverzní otázkou je, jak se tento sekret získává. Tradičně byl mucin získáván vytvořením stresových podmínek pro hlemýždě, a to například slanou nebo octovou vodou. Zároveň otázka cruelty-free produktů je v posledních letech velmi důležitá. Studie ukazují, že kvalita mucinu záleží nejen na podmínkách, ve kterých jsou hlemýždi chováni. Stejně důležité je to, čím se živí a jak se jejich mucin extrahuje. Jednou z nových metod získávání mucinu je vložení hlemýžďů do nádoby, kde je na ně poté puštěna pára. Na jiných farmách jsou jednoduše vysláni na speciální síť, po které se mohou volně pohybovat a mucin je z ní poté sklizen.

Mezinárodní den včel: Jaká je jejich role v beauty průmyslu?

elle.cz

Vzácné benefity mucinu

Po tomto všem se konečně dostáváme k tomu, jaké výhody mucin vlastně má a co může udělat pro naši pleť? Mucin obsahuje esenciální látky pro obnovu poškozené tkáně a ulity hlemýžďům. V ten samým moment můžeme tento benefit využít právě v kosmetice, kdy pomůže navrátit vaší pleti zdravý lesk. Šnečí mucin obsahuje kyselinu glykolovou, což je chemický exfoliant, který má pozitivní účinek na buňky naší pleti. Pomáhá v obnově buněk, produkci kolagenu a zároveň zahlazuje drobné vrásky. Peptidy mědi pomáhají vyrovnávat barvu pleti a pigmentové skvrny neboli hyperpigmentaci. Tyto peptidy také pomáhají snižovat viditelné známky jizev po akné. Ve šnečím mucinu můžeme také nalézt kyselinu hyaluronovou, která, jak už jistě víte, pomáhá hydratovat, zklidňovat pokožku a posilovat její přirozenou bariéru. Nakonec pomocí antimikrobiálních peptidů šnečí mucin minimalizuje množství bakterií a mikrobů a zároveň napomáhá při hojení ran.

Úvod do šnečí kosmetiky

Šnečí mucin můžete najít v široké řadě produktů. Mezi nejoblíbenější rozhodně patří séra, která obsahují dávky mucinu ve vyšší koncentraci. Pokud ale chcete pouze zkusit, zda vám bude tento trend vyhovovat, tak doporučujeme sáhnout po esenci. Esence je jemná na kůži a je na vodní bázi. Je to jednoduše skvělý úvod do šnečí kosmetiky. Dalším velmi populárním produktem jsou hydratační krémy s obsahem mucinu, kdy si můžete užívat benefity šnečího mucinu a zároveň skvěle hydratujete svou pokožku. Mnoho dermatologů se shoduje, že šnečí mucin je bezpečné používat na kůži, kdy většina typů kůže tuto přísadu dobře toleruje a je pro ně benefitující. Zároveň kolem něj ale chybí detailnější studie ohledně možných vedlejších účinků. Pokud máte citlivou pokožku, tak rozhodně doporučujeme aplikovat tzv. patch test před prvním použitím. Samozřejmě je vždy nejlepší se poradit se svým dermatologem. Tak co, troufnete si na šnečí mucin?

Ingredience korejské kosmetiky, po kterých touží celý Tik Tok

elle.cz

Zdroj: Everyday Health, Byrdie