Feminismus a plastické operace: Jde to vůbec dohromady?

Jak to vidí feministky?

Feministky zdůrazňují nutnost akceptace vlastního těla a bojí se, že kosmetické zákroky jen podporují nepřijímání sebe sama. Hlavním argumentem feministek je, že plastické operace udržují patriarchální ideál krásy a tlačí na ženy, aby se těmto nereálným beauty ideálům co nejvíce blížily. Typickým příkladem je přání mužů, aby jejich partnerky měly větší poprsí. To feministky hlasitě odmítají – tvrdí, že ženy by měly být akceptovány a oceňovány bez ohledu na jejich vzhled. A měly by se zaměřit spíše na rozvoj svých schopností a kvalit, než na fyzický vzhled. Některé feministky považují estetické zákroky za projev internalizovaného sexismu a vnímání sebe sama jako objektu.

Tři důkazy o tom, že jste feministé, i když si myslíte opak

elle.cz

Argumenty pro

Na druhou stranu, jiné ženy považují plastické operace za svobodnou volbu, která jim umožňuje zvýšit si sebevědomí. Argumentují, že každý má právo rozhodovat o svém těle a že je v dnešní době úplně mimo odsuzovat ženy, které si přejí upravit některé aspekty svého vzhledu. Podle nich by se feministky měly soustředit na boj za rovnost a vymáhání práv žen, a nekritizovat rozhodnutí ohledně plastických operací.

Jde to dohromady? Ale ano!

Přitom oba úhly pohledu jde krásně skloubit. Pokud žena nepodléhá tlaku okolí a nevydá se na kliniku plastické chirurgie kvůli přání či dokonce nátlaku svého okolí (třeba muže, který miluje velké poprsí), ale naopak si plastickou operací splní své dávné přání nebo se zbaví komplexu, který ji dlouho trápí, jde o dokonalé vyjádření feminismu. Rozhoduje se sama o svém těle, dělá to pro sebe a nenechá nikoho, aby jí do toho mluvil. Vždyť přece i podle feministek má každá žena právo na seberealizaci. A rozhodnutí o vlastním vzhledu sem rozhodně patří.

Provokace jménem feminismus. Co za ním skutečně stojí?

elle.cz

Feminismus je přijetí

Důležitý je kontext, ve kterém plastické operace probíhají. Je fakt, že sociální sítě a estetický průmysl ruku v ruce vytváří nereálné standardy krásy a manipulují s nejistotami žen. Feministky kritizují vliv sociálních médií i beauty průmysl kvůli snižování ženského sebevědomí a podsouvání představy, že jsou nedostatečné. Problém tak nespočívá přímo v samotných plastických operacích, ale spíše v manipulaci a vnějším tlaku na ženy. Pokud si ale žena sama sebevědomě a svobodně volí plastickou operaci, rozhodně by nad jejím rozhodnutím neměl nikdo ani pozvednout obočí. Feminismus má přece znamenat podporu a uznání všech forem seberealizace, včetně rozhodnutí žen týkajících se jejich vlastního těla. Každá žena je jedinečná a má právo na své vlastní rozhodnutí o svém těle, ať už se týká barvy vlasů, propíchnutí nosu, zvětšení prsou nebo barvy rtěnky na rtech. Feminismus je nejen o boji za rovnost pohlaví, ale také o přijetí a respektování žen ve všech jejich podobách.

„Feminismus může osvobodit i muže,” aneb mohou být i muži feministé?

elle.cz

Zdroj: Autorský článek, Wikipedia