Nové vlasy, nové já: proč po rozchodu saháme po nůžkách?

Zpět v čase

Vlasy a účesy odjakživa přesahovaly estetickou hodnotu a skrývala se za nimi jakási symbolika, forma sebevyjádření. V minulosti dlouhé vlasy značily bohatství a vysoký společenský status, krátké či oholené vlasy naopak symbolizovaly rolnictvo a nevolnictví. Řekové považovali vlasy za zdroj života, vážili si jich dokonce natolik, že je používali k obětem. Ženy v horních vrstvách společnosti si vlasy rozmanitě zdobily a barvily pomocí henny nebo popela. Velmi rozšířené byly později i paruky, které zpopularizoval francouzský král Ludvík XIII. a to zejména mezi muži vyšších tříd. V dnešní společnosti jsou vlasy spíše znakem osobnosti a charakteru nežli finanční situace. Proto jejich proměna a zkrácení mohou být vnímány jako vnější projev vnitřní proměny– vyjádření osvobození od minulosti a krok směrem k přijetí nové kapitoly v životě.

Barbie blond nebo Onyx: Trendy barvy vlasů na léto 2023

elle.cz

Po rozchodu to chce změnu

Rozchod bývá obdobím sebeobjevování, přehodnocování a osobního růstu. Změnou svého vzhledu si žena často znovu získává autonomii a projevuje svou nezávislost. Je to způsob, jak převzít kontrolu nad svým životem a znovuobjevit svou vlastní identitu, oddělenou od vztahu, který ji dříve možná definoval. Tím si získává zpět svou sílu, umožňující jí uzdravení a posun vpřed.Kromě toho může zkrácení vlasů sloužit jako určitá forma katarzního uvolnění nahromaděných emocí. Každý střih může znamenat osvobození od emocionálního břemene, které vztah nesl. Jak vlasy padají, mizí také vzpomínky, zklamání a lítost, aby uvolnily místo pro nový začátek a obnovení životní energie.

Přátelství mezi mužem a ženou? Jde to, ale pouze v těchto případech

elle.cz

Nová kapitola odemčena

Akce zkrácení vlasů může být také považována za projev nově nalezené sebedůvěry. Přijmout změnu, zvláště co se týče něčeho tak osobního jako je vzhled, vyžaduje odvahu a sebejistotu. Tím, že se odhodláme k odvážnému střihu vlasů, ukazujeme sobě i ostatním, že jsme odolné a nebojíme se přijmout svou autentičnost. Jsme dostatečně silné, abychom ustály životní výzvy a vyšly z nich posílené.

Za něčím tak zdánlivě banálním jako je změna vlasů se může skrývat ozdravný proces, který nám pomůže přijmout změnu, nechat minulost uzavřenou kapitolou a osvobozeně vstoupit do další. Takže pokud procházíte těžkým rozchodem, neváhejte si objednat návštěvu u kadeřníka – protože někdy malá vnější změna může přinést silné vnitřní uzdravení.

Když nemůžete zapomenout: 5 tipů, jak konečně překonat rozchod

elle.cz

Zdroj: hairclub.com, maneaddicts.com