Přátelství mezi mužem a ženou? Jde to, ale pouze v těchto případech

I vědci se touto problematikou zabývali ve spoustě výzkumů a většinou došli ke stejnému výsledku – není to nemožné. Ale procento párů, které spolu vydrží být pouhými kamarády, je výrazně nižší, než to, kdy spolu lidé dříve či později začnou tvořit intimní dvojici. Pokud nejste kamarády odmala, ale k seznámení dojde v pozdějším věku, má z jedné či druhé strany určitou motivaci. Důvod, proč vás někdo zaujme a zatoužíte ho poznat blíže, je prostý: ten druhý se vám líbí a připadá vám zajímavý.

Startovní pozice pro přátelský i intimní vztah je tedy úplně stejná. Rozhoduje další level vztahu. Jestli vše zůstane v kamarádské rovině nebo přeskočí jiskra a minimálně jeden z páru zatouží po tom, abyste byli více než kamarády. A i když se to nakonec nestane, bude jeden v přátelství více zainteresovaný a kdykoli připravený hranici kamarádství překročit. Znamená to tedy, že přátelství mezi mužem a ženou, kdy by jeden druhého nemiloval a netoužil po něm, je vyloučené? Není. Většinou ale spadá do jedné z těchto pěti kategorií: 

1) Znáte se od dětství

Jestli se znáte tak dlouho, že jste si vzájemně kradli hračky a bořili bábovičky, je pravděpodobné, že spíš než jako muž a žena se vzájemně vnímáte jako sourozenci. Ani vás nenapadne svůj protějšek považovat za sexuální objekt. Vždyť sourozenci spolu přece nespí!  

2) Je to kamarád vašeho sourozence

Podobný případ jako v bodě č. 1. Kamarádi vašeho bratra pro vás odjakživa byli šílení puberťáci a vy pro ně malá holka. Nebo vy jste jim připadala jako protivná starší žalobnice a oni vám jako malí nezajímaví kluci. Ani jedno není pro to druhé příliš přitažlivé. A i když čas obrousil hrany vzájemné nevraživosti a stali se z vás nakonec kamarádi, jiskra přitažlivosti se už nezažehla.

3) Je to váš ex

Až to jednu nebo druhou stranu přebolí, je možné pokračovat dál… jako kamarádi. Tato věta je sice příšerným rozchodovým klišé, ale čas ukáže, že to není nereálné. Sice se už nemilujete, ale zamilovali jste se do sebe určitě i pro jiné kvality než sexappeal. A ty přetrvaly. Jestli vás spojovala láska k cyklistice, francouzské kinematografii nebo sarkastický humor, je možné spolu trávit čas i nadále a dělat (skoro) všechno, co vás bavilo i předtím.   

4) Je to homosexuál

Můžete s ním sdílet své nejintimnější myšlenky a zážitky a pochopí vás lépe než většina kamarádek. Navíc má většinou skvělý vkus a ještě vám s odzbrojující upřímností sdělí, jak v daném oblečení skutečně vypadáte. Můžete si vzájemně trhat obočí a hodnotit nové objevy z Tinderu. Existuje vůbec lepší forma přátelství mezi mužem a ženou? 

5) Nepřitahuje vás, ale je strašně vtipný

Nelíbí se vám, ale trávit s ním čas je tak strašně osvěžující a zábavné. Možná ani vy nejste jeho typ, ale přesto si s vámi skvěle rozumí. Když potkáte podobně spřízněnou duši stejného pohlaví, je samozřejmé, že se z vás stanou kamarádky. Tak proč se o to připravovat jen proto, že je to muž? Otázkou je, jak se takové kamarádství bude zamlouvat vašim legitimním protějškům…


Zdroj: Scientificamerican.com, Mic.com