7 rad, jak přežít krizi a zvyknout si na změny

Zkuste se řídit následujícími kroky, které vás naučí lépe reagovat na změny. Právě v tom je totiž klíč k tomu, jak si i uprostřed koronavirové krize udržet zdravou mysl a dobrou náladu. Navíc vám to pomůže i při změnách v běžném životě, v práci nebo ve vztahu s vašimi blízkými.

Rande během karantény aneb jak se zamilovat v době pandemie

elle.cz

Zvykněte si, že svět je v pohybu

Změny jsou obecně nevyhnutelné. Život nemůže být desítky let pořád stejný, protože svět se neustále mění a pokud chcete být šťastní a spokojení, je třeba se změnami počítat, očekávat je a umět se jim přizpůsobit. Je také dobré vědět, že lidský mozek přirozeně funguje tak, že bezprostředně poté, co k němu dorazí nějaká zásadní změna, reaguje šokem a ztrácí orientaci. Následuje vztek a další emocionální reakce. Cítit tyto emoce je tedy naprosto přirozené, avšak dávat jim velký význam zbytečné.

Zkraťte fázi vzteku

Pokud nastavíte své myšlení tak, že se může kdykoli cokoli stát, prvotní šok tím značně redukujete. Abyste se mohli co nejrychleji přesunout k řešení problému, a tím nestačili propadnout depresi, pomáhá zjistit si co nejvíce informací, které se změnou přicházejí. Pokud se tedy například kvůli koronaviru omezí cestování, co přesně to znamená? Pokud se zavírají obchody, lze využít online prodej? Pokud vám například v práci oznámí, že se mění struktura firmy a vaše oddělení nyní spadá pod někoho jiného, zjistěte si, jaké kompetence má váš nový šéf, v čem vyniká, co se od něj můžete naučit, a zda se nějak mění vaše náplň práce. S konkrétními informacemi se vždycky pracuje lépe, a právě díky nim se můžete každé změně okamžitě přizpůsobit.

Buďte flexibilní

Slovo přizpůsobit si přitom nepleťte s pojmem podřídit se. Se změnami nemusíte nutně souhlasit, a nemusejí se vám líbit. Je však třeba, abyste je přijali jako fakt, a než se jimi začnete trápit, zkuste vymyslet, jak se podle nich zařídit. Jak pozměnit chod svého života, aby kvůli novinkám nebyl o nic horší. Často se stane, že v závěru zjistíte, že se naopak ještě zlepšil. 

Instantní (Guilty) Pleasure: 8 psích profilů, které vám zlepší náladu

elle.cz

Hledejte pozitivní přínos

Nemůžete kvůli nařízené práci z domova chodit do práce, kde to milujete? Má to ale tu výhodu, že nemusíte nikam dojíždět a získáváte tak spoustu času například na cvičení, které jste předtím nestíhali. Vždycky jste chtěli začít cvičit jógu, ale styděli jste se poprvé vyrazit do studia? Ještě nikdy nebylo tolik dostuponých online lekcí jako právě teď. Podívejte se na seriál The Morning Show a sledujte postavu Coryho Ellisona – neustále řeší spoustu velkých a zásadních průšvihů, které ale pokaždé během chviličky obrátí v pozitivní věc.

Buďte proaktivní 

Tohle už je pro pokročilé, ale je to ta vůbec nejlepší věc, kterou můžete udělat: Pokud cítíte, že se blíží nějaká změna, nečekejte. To by totiž znamenalo, že někdo jiný nastaví pravidla, na která vy musíte reagovat, a tak se ocitnete ve velmi nekomfortní situaci. Budete-li proaktivní, máte šanci vzít situaci do svých rukou a připravit se na ni tak, aby vás později nezaskočila. Malý příklad: Už řadu let raději pracuji na několika pracovních projektech najednou. Zcela jsem tak ze svého života vyřadila strach o práci. Kdybych o jednu přišla, nezaskočí mě to. Už mám přece jinou. Díky tomu také můžu kdykoli jakýkoli projekt sama vzdát a nemusím dělat to, co je mi nepříjemné. Funguje to ale i v mnohem prozaičtějších příkladech: Začnou-li noviny vydávat negativní zprávy o bance, kde máte veškeré úspory, raději jejich část přesuňte jinam.

Klára Pokorná radí, jak zůstat fit, když jste zavření doma

elle.cz

Řekněte si o pomoc

Není žádná slabost přiznat, že na něco sami nestačíte a požádat o pomoc. Může to být partner nebo kamarádka, ale o pomoc si můžete říct i v práci, pokud si nevíte rady s novou situací, nebojte se ale ani obrátit na odborníka. Jak upozorňuje server Psychology Today, není nic špatného na tom domluvit si schůzku u psychoterapeuta ihned, jakmile začnete tušit, že se na vás valí nějaká nepříjemná informace. Víc hlav víc ví a cítit podporu je v těžkých situacích v podstatě nezbytné. A kromě toho, právě žádost o pomoc spolehlivě buduje vztahy a sbližuje lidi.

Zůstaňte fit

V kontextu ostatních rad se tahle zdá být jako z jiné planety, jenže právě zdravý životní styl vás ve chvílích velkých změn dokáže překvapivě podržet. Cvičení vyplavuje serotonin, hormon štěstí, pohyb na čerstvém vzduchu okysličuje mozek a utužuje imunitu, a lehké zdravé jídlo vám nedovolí propadnout stresu. V náročných situacích máme tendence sáhnout po sladkostech nebo pečivu, protože sacharidy chvilkově zlepší náladu, jenže až začnete přibírat, bude vám těžko, ztratíte energii a zhorší se vám pleť, moc radosti vám to nepřinese.