Rozchod? Jde to i vědomě a s grácií

Rozchod zažil nejspíš téměř každý z nás. Jaký je většinou postup, jak se z něj dostáváte? Potlačujete všechny své pocity a emoce? Vaší terapií se stane nakupování? Známe to moc dobře. Udusit v sobě veškeré city k bývalému protějšku co nejrychleji a možná i za pomocí někoho jiného se zdá jako nejlepší momentální řešení. Ano, možná se vám na krátkou dobu uleví, ale z dlouhodobého hlediska potlačované emoce mohou napáchat pěknou paseku. 

Uvědomte si vlastní hodnotu 

Odejít z dlouhodobého vztahu není nic jednoduchého. Především ve chvíli, kdy jste společně již něco vybudovali, chystali jste se na svatbu nebo jste dokonce již svoji, případně máte spolu děti. Ať jste v jakékoliv z uvedených situací, nikdy, opravdu nikdy nezapomínejte na vlastní hodnotu. Vztah je práce a je důležité dělat kompromisy, ale na za cenu vlastního štěstí. Pokud se ocitnete ve vztahu, který je jakýmkoliv způsobem toxický, váš protějšek vás manipuluje nebo vydírá a ovládá, odejděte.

Odstěhujte se co nejdříve

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že vztah skončil, co nejrychleji se odstěhujte. Pomůže vám to zpřetrhat všechny vazby a nepochybovat o svém rozhodnutí. Ne každý je však plně finančně nezávislý se postavit na vlastní nohy, využijte proto svou síť přátel nebo rodiny. Můžete se alespoň na pár týdnů přestěhovat ke kamarádce nebo ke svému sourozenci? Využijte toho.

Není to „pan pravý“ aneb 5 varovných signálů

elle.cz

Dejte průchod emocím

Je vám smutno? Dovolte si plakat. Pláč uvolňuje emoce a uvolňuje hormony oxytocin a endorfin, které vám pomohou se cítit lépe a zmírnit bolest. Mimo to mají slzy pro vaše tělo i zdravotní benefity. Pomáhají udržovat sliznici oka vlhkou a působí antibakteriálně.

Odstřihněte veškerý kontakt

Podařilo se vám vztah ukončit, odstěhovat se a teď přichází další těžká fáze rozchodu, což je utnutí veškerého kontaktu s dotyčným. Je pochopitelné a naprosto přirozené, že vám druhý bude chybět, musíte si znovu zvykat na samotu a pokud bývalého partnera stále milujete, budete mu chtít psát nebo volat. Očekává se to, především pokud jste předtím byli v každodenním kontaktu. Zkuste být silní a nutkání kontaktovat svého ex nepodlehnout, věřte, že si za to zpětně poděkujete.

Jděte na terapii

Že je terapie jenom pro někoho, kdo má deprese, úzkosti nebo jinou duševní poruchu? Ne výhradně. Terapie vám může pomoci zvládnout těžké porozchodové období. Naučí vás, jak se na situaci podívat z jiného úhlu pohledu a jak z ní vytěžit něco pozitivního. Byť je to velké klišé, tak si zde neodpustíme rčení, že všechno zlé je pro něco dobré a každý konec je nový začátek.

Lež, lež a zase další lež. Proč si ve vztahu neustále lžeme?

elle.cz

Užívejte si čas pro sebe

Jedním z pozitiv je nepochybně více času. Každý vztah nám čas spíše bere než dává, tak proč nyní nevyužít volné chvíle pro sebe? Co třeba jet na to místo, kam váš protějšek nikdy jet nechtěl? Proč se nenaučit něco nového? Věnovat se meditaci nebo józe, rozjet vlastní byznys nebo si konečně přečíst všechny knihy, které máte v knihovně. 

Odměňte se

Podařilo se vám dojít až sem? Gratulujeme! Je na čase se odměnit. Kupte si ten parfém nebo boty, nad kterými už tak dlouho uvažujete. Nebo je to nová kabelka či návštěva beauty salonu? Ať tak či onak, nová vytoužená věc nebo nová manikúra vám zlepší náladu a zpříjemní těžké období. Pamatujete na slavného agenta Coopera z kultovního seriálu Twin Peaks? Jeho mottem bylo, že je důležité si každý den dát malý dárek. I kdyby to mělo být jenom kafe nebo něco dobrého z vaší oblíbené kavárny, nezapomínejte na to.

Obklopte se přáteli a rodinou

Jistě je důležité si některé věci zpracovat o samotě, dovolit si po vztahu truchlit, ale není nad to jít s kamarády na skleničku prosecca nebo se vidět s rodinou na dobrém obědě. Využijte, že na ně nyní máte více času než dříve. Být blízko lidí, kteří vás mají rádi vám pomůže neupadat do víru chmurných myšlenek a vztahového truchlení.

 

Zdroj: Medicalnewstoday.com, huffpost.com