Bez včel by krásy nebylo. Jaká je jejich role v beauty průmyslu?

Včely, malé pracovité tvůrkyně medu, nesou na bedrech nejen klíčovou roli v ekosystému a zdraví naší planety, ale v posledních letech i značnou část beauty průmyslu. Minimálně ta odvětví, která při výrobě produktů volí přirozenou cestu. Včelí produkty, ty známé i méně známé, se staly klíčovými složkami kosmetických produktů, a to především kvůli řadě prospěšných vlastností, které naší pokožce a vlasům nabízí. Od medu a včelího vosku až po propolis a mateří kašičku, včelí produkty nacházejí své místo v kosmetickém průmyslu, a to nejen kvůli jejich přirozeně výživným vlastnostem, ale také kvůli odkazu na tradiční způsoby kosmetické sebepéče.

Ingredience korejské kosmetiky, po kterých touží celý Tik Tok

elle.cz

Med: Hydratační antioxidant

Med není jen sladidlem, které zdobí naše snídaňové pečivo nebo osladí čaj. Jeho hydratační a léčivé vlastnosti se staly základem pro mnoho krémů, balzámů na rty a pleťových masek. Med obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a ochraňují pokožku před poškozením. Jeho přirozenou hydratační sílu obohacuje přirozená schopnost uzamknout vlhkost a zajistit déletrvající hydrataci.

S medem věhlasně pracuje například značka Gisou, která vzešla z dlouholeté rodinné včelařské tradice a používá med produkovaný v rodinné včelí zahradě Mirsalehi. Produkty vznikají udržitelnou výrobní metodou, která klade včely na první místo a zároveň rozšiřují povědomí o důležitosti včel pro naši planetu například prostřednictvím vzdělávacího kurzu. Jejich signature produktem je Honey infused hair oil, který slibuje hydratované, hladké a zdravé vlasy a zacelené konečky.

Jablečný ocet: jednoduchý recept na hubnutí a na krásu

elle.cz

Mateří kašička: Výživná bomba pro pleť

Mateří kašička, kterou včely vytvářejí pro krmení svých larev, je plná bílkovin, lipidů, minerálů a aminokyselin, které podporují tvorbu kolagenu. Lipidy zároveň udržují pokožku pružnou a mladistvou. Tyto vlastnosti spojené s antioxidačními účinky dělají z mateří kašičky skvělou přírodní složku pro boj proti vráskám a stárnutí pleti.

Francouzská společnost pro parfémy a kosmetiku Guerlain přišla s inovativní řadou Abeille Royale, která se opírá právě o med a mateří kašičku, jako o efektivní a léčivé přirozené látky. Revitalizační účinky obou ingrediencí podporuje výzkum, který značka vedla na lidských buňkách. Nově uvedeným produktem této řady je Honey treatment day cream, který má vyhladit a napnout všechny typy pokožky. Mateří kašička hraje hlavní roli u produktu Fortifying lotion with royal jelly, který díky jejímu mikrozapouzdření posiluje kožní bariéru.

Včelí vosk: Ochranná bariéra

Pomocí včelího vosku vytvářejí včely voskový plát, kde se následně vyrábí med a královna zde klade vajíčka. Ve světě kosmetiky se tento včelí produkt využívá především jako ochranný štít, jenž pokožku chrání před vnějšími nepříznivými vlivy, zvyšuje její elasticitu a uzamyká vlhkost. Ze včelího vosku a dalších přírodních ingrediencí je vytvořen velmi populární balzám na rty od značky Burt`s Bees, se kterým jste se pravděpodobně již setkali, minimálně na sociálních sítích.

Škodlivé látky ve vaší kosmetice mohou být i jedem. Jak je rozeznat?

elle.cz

Propolis: Přírodní antiseptikum

Včely používají tuto lepkavou hmotu k zalepení trhlin v úlu nebo jako případnou dezinfekci. Lidé pro ní našli podobné využití v péči o pleť. Tato látka, kterou údajně používala i Kleopatra, je vzhledem k jejím antibakteriálním a hojivým účinkům vhodná i pro aknotickou pleť. Snižuje podráždění (například i po dni stráveném na slunci) a je vysoce hydratující. Několik produktů (nejen kosmetických) na bázi propolisu najdete třeba u značky Bee & You, která se pyšní týmem expertů, přírodními produkty a udržitelným přístupem.

Je nezbytné, abychom včely aktivně chránili a zachovávali prostředí, které podporuje jejich přežití. Včely mají zásadní význam pro ekosystémy a lidskou civilizaci jako celek. Na světové úrovni se prosazují iniciativy na ochranu včel, včetně omezení používání pesticidů, podpora pestřejšího prostředí plného květin pro potravu a místa pro hnízdění, a také osvěta o významu včel pro život na Zemi. Každý z nás může přispět podporou zahradničení, které včelám nabídne dostatek potravy a útočišť, a tím přispěje k udržení této důležité složky biodiverzity. Chránit včely znamená chránit ekosystémy a planetu jako celek.

Squalane, Azelaic Acid, Succinic Acid: Beauty ingredience, které znát

elle.cz

Zdroj: TZR, womenshealthmag.com, beecosmetics.co.uk