5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

Na první pohled sice mohou působit okouzlujícím dojmem, ale jak po nějaké době zjistíte, že tak úplně neovládají své emoce, jsou impulzivní, nemají moc empatie, necítí stud, ani výčitky svědomí, přestože tak trochu tuší, že jejich chování není správné. Jenže oni moc nerozlišují mezi dobrým a špatným. Mohou proto často zraňovat (i fyzicky), bývají arogantní, často podráždění, lžou, využívají lidi pro osobní zisk. Často mají problém si udržet práci, ale i mezilidské vztahy.

Psychoterapeut David J. Liebermann, který trénoval i členy FBI či CIA, proto dal dohromady několik relativně snadných poznávacích znamení, která mohou upozornit, že jste narazili na člověka, se kterým pravděpodobně v dobrém nevyjdete, i když se budete snažit sebevíc. Odborníci se totiž shodují, že navazovat jakékoli vztahy se sociopaty se v podstatě nedá a naděje na vyléčení je mizivá.

Syndrom fleabaggingu: Proč si stále vybíráme špatné muže?

elle.cz

1) Používají velké fráze

Jak upozorňuje David J. Liebermann, sociopati se velmi snaží působit správně a čestně. Někdy se říká, že nepoznají, co je dobré a co špatně, ale je to trochu jinak - poznají to velmi dobře, ale je jim to jedno. Aby naopak podpořili svůj obraz zásadového „správňáka“, používají velké fráze typu „nikdy bych neudělal“, „rozhodně udělám“, „vždycky dělám“, „absolutně neuznávám“ a podobně. Je jim přitom úplně jedno, jestli říkají pravdu nebo ne. Že to pravda není pak poznáte tak, že to přehánějí a jejich prohlášení zní až hyper pokorně.

2) Působí zábavně i zajímavě

Jejich osobnost je vytvořena tak, aby dokázala zaujmout, okouzlit, aby ostatním připadala zábavná a toužili trávit čas ve společnosti takového člověka. O to lépe totiž pak sociopat dokáže manipulovat s lidmi, získat nad nimi kontrolu a využívat je ve svůj prospěch.

4 varovné signály ve vztahu Aneb kdy je dobré mít se na pozoru

elle.cz

3) Vědí, jak vás vytočit

Na druhou stranu dokážou přesně odhalit místa, kde když jen trochu zatlačí, vytočí vás doběla, nebo emocionálně zlomí. Jsou nepředvídatelní, na čemž si často zakládají, protože tak opět takticky získávají kontrolu nad situací i lidmi.

4) Projeví se, když ztrácí kontrolu

Jakmile začne mít sociopat pocit, že nad vámi ztrácí kontrolu, že ho neposloucháte, neděláte, co by chtěl, nebo ho ignorujete, tehdy projeví svoji opravdovou tvář. Zdvořilost a okouzlující osobnost mizí a přichází útok. Je schopný vás například obvinit z něčeho, o čem dobře ví, že jste neudělali, a to klidně i před vašimi nadřízenými, kolegy nebo třeba příbuznými.

Jak poznat pohádkáře? Odhalte, když vás muž podvádí

elle.cz

5) Netrpí morální kocovinou

Když už se projeví, skoro vždycky někomu ublíží. Někdy jsou agresivní, ale větší problém mají s morálkou a empatií. Proto je jim úplně jedno, co vám provedli, necítí pak žádný stud ani výčitky, a při dalším setkání vůbec nejsou zdrženliví či opatrní, ale naopak se chovají, jako by se nic nestalo a pokračují ve svých obvyklých a výše popsaných vzorcích chování.

Co s nimi?

Znáte někoho takového, a protože je to váš kolega nebo třeba příbuzný, potřebujete s ním alespoň trochu vycházet? Pak si dejte pozor, abyste je nekritizovali veřejně. Narušení jejich pečlivě budovaného „good guy“ obrazu působí jako červený hadr na býka, zvlášť když se stane před svědky. Výsledkem může být další nemilosrdný útok proti vám.

Zároveň se jim nesnažte vysvětlit, že mají nějakou duševní poruchu. Raději se snažte omezit kontakt s nimi na nezbytné minimum.

Zdroje: cnbc.com, businessinsider.com