Chcete štěstí v lásce? Bez psychologa to nepůjde

 

Na pohovku psychoterapeuta se dostáváme z různých důvodů, častokrát je to životní krize, ke které nás přivedly složité partnerské vztahy. „Řada mých klientů se na mě obrací právě z těchto důvodů. Trápí je, že nemohou najít toho pravého nebo tu pravou, scénáře známostí se opakují," přiznává psychoterapeutka Lucie Štvrtecká. Podle ní se kořeny těchto peripetií musí nutně hledat v té nejbližší rodině, proto se návratům do dětství k mámě a tátovi rozhodně nevyhneme.

Podle Lucie Štvrtecké prožíváme zásadně odlišné vztahy než naše rodiče a prarodiče. Partnerství sloužila k naplnění socio-ekonomickým potřebám, nikoliv pro emocionální a fyzické potěšení. Hovořit o pocitech nebylo zvykem. Velmi složitá témata jako domácí násilí, vynucený sex, nechtěná těhotenství, či systematické ponižování, zůstávaly za zavřenými dveřmi. V rodině tak nejrůznější traumata „probublávají" napříč generacemi. Občas se naznačí, že dědeček babičce při neposlušnosti vrazil facku nebo se tatínek po cestě z hospody zapomněl na pár dnů u nějaké paní. Ale to je vše, otevřeně se nic neadresuje.

Jak najít a rozpoznat toho správného terapeuta?

elle.cz

A pak jsme tu my, mileniálové a generace Z, která má na partnerské vztahy úplně jiné požadavky. Být single už neznamená, že zemřeme hlady nebo na ostudu. Prostě jsme jen nenašli člověka, se kterým nám bude dobře. I přesto, že si uvědomujeme, že vztahy nám musí dělat dobře, rodinné příběhy si neseme stále s sebou. Ne nadarmo se v terapii říká, že se nezamilujete do toho, kdo je pro vás ideálním protějškem, ale do člověka, který připomíná domov.

„Často se konflikty s jedním z rodičů odráží v tom, jaký vedeme partnerský život. Nemůžeme si vážit sebe, a zároveň vést válku s matkou či otcem," vysvětluje psychoterapeutka Štvrtecká. Na smír s rodiči ale nesmíme tlačit, vynucené odpuštění a přijetí nemá žádný smysl. Jen systematickou psychoterapií můžeme dojít do bodu, kdy dokážeme staré křivdy nezapomenout, ale pustit. Poté se podle odbornice dokážeme podívat i na své partnerské vztahy novým pohledem. 

Seznámit se s vlastními i rodinnými bolavými místy je nepříjemné, zdlouhavé, ale vysoce funkční. Nesnažte se tuto cestu, která může trvat i roky, obejít „rychloterapiemi" nebo ezoterickými sezeními, které vám někdy napáchají víc škody než užitku. Nic nezkazíte, když si kromě návštěv psychologa budete vykládat tarot, zajdete na šamanský rituál nebo strávíte víkend meditacemi. Ale rodinná traumata jsou velkou psychickou náloží a pomoci rozplést tyto složité vazby dokáže jen certifikovaný odborník.

„Nesmějte se mi, že s nikým nespím". Prude shaming je zraňující

elle.cz