REKLAMA

Jak najít a rozpoznat toho správného terapeuta?

REKLAMA

 

Pečlivě si vyberte

Samozřejmé hledisko předcházející každou návštěvu. Někdy ale ve spěchu s urgentní situací zapomínáme na několik důležitých pravidel. Nedejte vždy na zkušenosti ostatních klientů. Důležitá je možnost vidět fotografii dotyčného. Kliknutí na první pohled může být v tomto případě podobně podnětné, jako na prvním rande. Rozhodující je rovněž praxe. Zkoumejte zájmy terapeuta a zda je příliš netříští. Pouze specifické zaměření a vytrvalost odhaluje jedince, který vám pomůže s konkrétním problémem.

Využijte možnost konzultace

Pokud terapeut před první návštěvou nabízí možnost krátké on-line konzultace, určitě ji využijte. Nebo o ni zkuste poprosit. Pokud například řešíte komplikovaný rozchod, nebo smrt někoho blízkého, nebojte se terapeuta zeptat, zda má s podobnými záležitostmi zkušenosti.

Zkuste nevysvětlovat

Do svého případu terapeuta uveďte se všemi detaily už při prvním sezení. Zkuste se ale takzvaně nevysvětlovat. Terapeut by se na vás měl během prvních několika sezení napojit sám, bez toho, aniž byste speciálně obhajovala okolnosti vzniku problému.

Nenechte si diktovat

Tón hovoru si vždy určujte sama. Latentní dramaturgii ze strany profesionála se samozřejmě bránit nelze, ale nenechte si při prvních dedukcích diktovat stanoviska. Spíš sama pozorujte, kam vás hovor zavádí a když vás budou místa, kam vás hovor vede, zajímat zeptejte se na názor. Samozřejmě, že odpověď bude zdrženlivá, ale i tento proud vás může inspirovat.

Nebojte se zeptat

Dogma, které panuje v pracovnách terapeutů. Je to přeci váš čas o něj tady nejde. Ale to taky není úplně skutečný odraz toho, jak by sehraný vztah klienta a terapeuta měl vypadat. Chtě, nechtě i toto je vztah, který je třeba pěstovat. Proto, když vám v reakcích něco nebude sedět, pátrejte po tom… Zeptejte se na osobní zkušenost člověka naproti vám, nebo na názor.

Nebojte se změny

Pokud vám daný člověk nevyhovuje, rozhodně neváhejte a zkuste jiný přístup. První zkušenost, která neproběhla podle vašich představ vás nemůže od myšlenky profesionální pomoci odradit.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA