Elixír lásky: Díky vědě bude už brzy skutečností

O lásce se říká, že je kouzelná, ale ve skutečnosti je jedním velkým koktejlem (neuro)chemie. Experti z univerzity v Oxfordu na základě výzkumu těchto neurochemických procesů předpokládají, že se jim onen pohádkový nápoj lásky podaří namíchat už brzy. Doktorka Anna Machin, evoluční antropoložka z Oxfordské univerzity, řekla anglickým médiím, že přípravky, které by lidem pomohly zamilovat se nebo si udržet pocit zamilovanosti v dlouhodobých vztazích, by mohly být komerčně dostupné do tří až pěti let. 

Mohlo by se vám líbit

Láska až do konce života? Podle vědců nic takového neexistuje

Už pohádky nám od mala vštěpují, že princ s princeznou budou žít šťastně až do smrti. Romantické filmy pak tuto představu dále podporují a svým happy endem nám sdělují, že láska hory přenáší. Když pak ve skutečnosti vidíme dva staroušky držící se za ruce, máme pocit, že láska je opravdu všemohoucí. Jenže vědci tvrdí, že láska není to, co si myslíme, že je.
elle.cz

Proč cítíme lásku?

Doktorka Machin vysvětlila, proč cítíme lásku. Podle ní za lásku v lidském mozku odpovídá přítomnost čtyř chemických látek: dopaminu, serotoninu, beta endorfinu a oxytocinu. O chemii mozku je podle Machin toho známo tolik, že by se lidem mohly začít předepisovat dané preparáty, aby „posílily schopnosti najít si lásku nebo udržely zamilovanost i ve chvílích, kdy to bude ve vztahu složitější.“ Přípravky určené k vyvolání zamilovanosti by měly obsahovat hormon oxytocin, zatímco extáze v nízkých dávkách by mohla párům pomoci znovu zažehnout pocit vzájemné náklonnosti. Milencům, se kterými se jejich protějšek rozešel, by byly podány jako určitá forma antidepresiva.

Kromě legálnosti užitých látek se nabízí také otázka etiky. Účinky těchto látek musí projít důkladným zkoumáním. A to nejen z hlediska působení na organizmus, ale i z hlediska jeho dopadů na vztahy. Vzhledem k tomu, jaký zájem se o tyto preparáty dá očekávat, tudíž kolik se na nich dá v budoucnu vydělat, je jasné že se nebavíme o tom jestli budou pro veřejnost dostupné, ale kdy se tak stane.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén femcel: Láska a sex nejsou určeny pouze pro krásné ženy!

Nepovažují se za atraktivní. A vnímá je tak i jejich okolí. Muži se k nim nechovají stejně jako k jejich hezčím kamarádkám. Odmítají se ale spokojit s druhořadým zacházením a s jinými prožitky, než po jakých touží. Raději volí dobrovolný celibát, aby si zachovaly svou důstojnost. Ženy z komunity femcels věří, že jejich šance přijde.
elle.cz

Jak to vlastně funguje?

Během objímání se v lidském těle zvyšuje hladina oxytocinu. Doktorka Machin, která napsala knihu Why We Love, vysvětlila, že podání oxytocinu by lidem mohlo během randění dodat vyšší sebevědomí a pomoci jim se snáz zamilovat. MDMA neboli extáze zase lidem, kteří ji užívají na party, dává pocit, že milují všechny ostatní v místnosti. Mají prudký nárůst empatie, takže by preparáty s obsahem extáze mohlo být použity na pomoc těm, kteří se v manželství potýkají s problémy a neporozuměním. Okolo MDMA ale vyvstává více etických otázek, takže schválení a používání „nápoje lásky“ s jeho obsahem pravděpodobně trvat déle.

Mohlo by se vám líbit

Skončila vaše velká láska? Nechte se převézt k té životní

Rozchod v nás dokáže vybudit bolavé emoce, kdy na jedné straně nemáme sílu navázat nový vztah, zároveň ale toužíme po konejšivé náruči muže. Takového, který nám jen dovolí zapomenout, ale nedovolí si víc, co by vedlo k partnerství novému. Zaplní nám prostor mezi dvěma vztahy, nevyplní však náhle prázdné místo v našem srdci. Ale přesto, dokáže být takzvaný převozník další velkou láskou?
elle.cz

Lék i na zlomené srdce

A elixíry lásky by mohly pomáhat i těm, kteří o vztah přišli. Anna Machin také vysvětlila, proč se kvůli těmto chemikáliím lásky cítíme po rozchodu tak mizerně. Na vině je další ze čtveřice klíčových chemických látek z našeho mozku. „Beta endorfin je opiát. Produkuje ho naše tělo a je návykový třeba stejně jako heroin,“ řekla. „To je vlastně důvod, proč, když dostanete kopačky, je to tak hrozný pocit. Ve skutečnosti je to jako by se vaše tělo chystalo abstinovat od opiátů.“ Navíc nedochází k postupnému odvykání, proto je to tak psychicky a někdy i fyzicky bolestivé. Pocit „pukání srdce“ tedy není žádná nadsázka, ale přesně popsaný fyziologický děj.

Doktorka Machin ještě dodala, že přibližně jeden z 50 lidí má specifický gen, který ho činí citlivějším na rozchody. „Někteří lidé, kteří jsou nositeli verze nového genu pro opioidní receptor, pociťují milostné odmítnutí silněji než my ostatní. Když se s nimi někdo rozejde, je to pro ně milionkrát bolestnější než pro nás ostatní." I tihle jedinci by „elixír lásky“ určitě uvítali s nadějí.

 

Zdroj: Ruzovyslon.cz, dailymail.co.uk, independent.co.uk