Miluje vás i po rozchodu. A co když vy jeho pořád taky?

Rozchod. Tečka. 

Zavřít za sebou jednou provždy dveře nefunkčního vztahu je těžké. Mnohem těžší je ale je už nikdy znovu neotevřít. Zvlášť, pokud vás k rozchodu dovedl rozum, ale cit se stále kloní na druhou stranu. Rozloučit se s ex-partnerem i vnitřně, bývá obtížné. Byli jste po určitou dobu dva nejbližší lidé na světě – psychicky i tělesně. Spoustu jste toho spolu zažili a máte společné přátele. A možná jste i doufala, že tohle je ten člověk, se kterým zůstanete napořád.

Girl Power: 7 pozitivních věcí, které přináší rozchod

elle.cz

Tohle nefunguje!

Pokud musíte bojovat se svými city a pochybnostmi, je proces po rozchodu mnohem těžší. Podle jeho chování víte, že na vás pořád myslí. Ačkoli jste si před rozchodem stěží vyměnili zprávu, co je nutné objednat na Košíku, teď vám posílá něžné lítostivé zprávy a provokuje vás k podobně laděné odpovědi. A vy mu chcete odpovědět, protože jste na tom stejně. Doma je prázdno, ve vaší posteli je prázdno, i ve vašem nitru je prázdno.

Přejete si prázdnotu znovu zaplnit. Byť jen třeba na chvíli. Můžete spolu přece aspoň na procházku...na skleničku. Nebo jen mít kamarádský sex. Nemůžete. Protože tohle nefunguje. Za chvíli opojné představy, že je všechno zase v pořádku a nic špatného se mezi vámi nestalo, zaplatíte o to horší „kocovinou“, až se zase probudíte sama nebo nenajdete na displeji novou zprávu. Porozchodová deprese se s vámi potáhne mnohem déle, než by trvala bez jakéhokoli vašeho kontaktu.

Důvod k rozchodu

Nezapomínejte na důvod, proč jste se rozešli. Určitě to nebylo nepromyšlené rozhodnutí, ale spousta vleklých problémů, které vás nakonec k ukončení vztahu dovedly. Postupem času máme tendenci si vše idealizovat a právě na negativa zapomínat. Necháváme se převálcovat smutkem, náhlou vnitřní prázdnotou, steskem. Co na tom, že za vás nikdy nezaplatil ani hot-dog a místo vám se raději věnoval PlayStationu. Důvody k rozchodu – ty malicherné i zásadní – se mohou pod tíhou našich emocí začít otřásat v základech a my se dostaneme do fáze, kdy si říkáme, že se s ním nedalo žít, ale bez něj to nejde taky.

V tuto chvíli si napište seznam nebo načrtněte timeline vašeho vztahu a uveďte sem všechny události, hádky a problémy tak, jak po sobě vyvstávaly a dovedly vás až k rozchodu. Vidět vše jasně napsané vám pomůže uvědomit si, co všechno se stalo a proč už to nešlo dál vydržet. Možná zjistíte, že ve vzpomínkách vynecháváte to špatné a expartnera si idealizujete. Že jste měla k rozchodu opravdu důvod.

Jak si najít cestu k dítěti partnera?

elle.cz

Vztahový detox

Je to jako klasická odvykačka. Vydržte. Pokud se chcete zbavit nefunkčního vztahu a smutku, který s tím ruku v ruce přišel, musíte si – alespoň na čas – odepřít všechno, co by vás strhávalo zpět. Ukliďte společné fotky, dárky od něj, věci, které vám ho připomínají. Přestaňte ho stalkovat na sítích, jak na svém, tak na falešném profilu. Přinese vám to jen bolest. Vyhýbejte se místům, kam jste chodili spolu, i kde se pohybuje on. Šance, že se potkáte, je vysoká a jen vás to rozhodí. Nepřehrabujte se pořád ve vzpomínkách a představách, co kdyby. Odežeňte je od sebe nadobro.

Body pro vás

Ani to ale neznamená, že musíte sedět s peřinou a se zmrzlinou u Netflixu a nevycházet z domu. Naopak. Uvědomte si, kam jste všude chtěla jít, co vidět, co zažít. A dejte se do toho. Teď máte čas plnit přání sama sobě a dělat si své vlastní plány. A až vám od něj zase cinkne zpráva, místo srdceryvné odpovědi si přiznejte: „Pořád ho miluju, ale pokračovat v tom vztahu by mě do budoucna stálo víc trápení, než se teď smířit s rozhodem“. Nalijte si prosecco, zprávu od něj smažte a usmějte se – právě jste graciézně zvládla udělat velký porozchodový krok!

Zdroj: Elle.com, google.com, poradna-lasky.cz