Naučte se odpouštět: Prospějete především sami sobě

Máme to „v krvi“. I v povaze

Není až tak podstatné, jestli vám zalhal partner, kamarádka, nebo kolegyně z práce. Tak jako tak, překousnout křivdu je těžké. „Určitě nejste špatný člověk, pokud máte problém někomu odpustit. Jste prostě člověk. Jako lidé jsme naprogramováni tak, abychom se byli schopni vyhnout nebezpečí,“ vysvětluje psychoterapeutka Iiene Strauss Cohenová. Pokud nám tedy někdo ublíží, automaticky zařadíme zpátečku. Začneme se dané osobě stranit, pohlížíme na ni skrz prsty v očekávání další lži, nebo ji úder přímo vrátíme. „Je to přirozené chování,“ dodává Cohenová. Pamatovat si, kdo nám ublížil a může to udělat znovu, nám totiž pomáhá přežít.

Mohlo by se vám líbit

Když nemůžete zapomenout: 5 tipů, jak konečně překonat rozchod

Nesejde na tom, jak dlouho jste spolu byli, ani proč váš vztah nakonec skončil. Chcete ho dostat z hlavy a zřejmě moc dobře víte, proč. Těchto pět rituálů vám pomůže konečně zapomenout a začít znovu, s čistým štítem.
elle.cz

Zbavte se deprese: Odpusťte

Ne nadarmo nás odborníci nabádají k tomu, abychom se chyby druhých naučili odpouštět. Čím déle v sobě totiž svůj vztek dusíme, tím víc svému organismu škodíme. Chronický hněv udržuje naše tělo v takzvaném režimu boje, což v praxi znamená, že se nám zvýší krevní tlak a tepová frekvence. Což o to, chvíli se to vydržet dá, z dlouhodobého hlediska si ale zahráváme s ohněm. Nepřetržitý stres je totiž spojen nejen s depresemi, ale i s cévní nedostatečností, cukrovkou nebo chronickou únavou. Nebylo by tedy snazší pustit tu křivdu konečně z hlavy? Jistěže bylo. Není to ovšem tak snadné.

Až na druhý pohled

Odpuštění zkrátka není bezbolestný proces. Oživuje staré rány, nutí vás vzpomínat, probírat se starými křivdami. A bolí o to víc, když vám daná osoba nějakým způsobem přirostla k srdci. Odpouštějte, nebo se o to alespoň snažte, naučte se ale rozlišovat, kdy to smysl má, a kdy naopak ne. „Není to rozhodně jen o vás. Tento obtížný proces závisí také na chování toho, kdo vám ublížil,“ upozorňuje Cohenová. Pokud daná osoba své chyby nelituje, nehodlá se vám upřímně omluvit a už vůbec své chování nechce změnit, raději s ní neztrácejte čas. Jednoduše ji vypusťte ze svého života. Tolerovat zraňující a toxické chování nemá totiž s odpuštěním pranic společného.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy, hádky, nevěry? To všechno ovlivňují naše geny

Každý z nás má ve své DNA gen, který nám pomáhá budovat vztahy - ty milostné i ty přátelské. Pokud nemáte určitou variantu tohoto genu, je možné, že vaše vztahy jsou dost pravděpodobně na bodě mrazu. A vliv může mít i na nevěru a řešení konfliktů.
elle.cz

Hoďte zraněné ego stranou

K těm, kterým věříte a kteří za to opravdu stojí, se ale zády neotáčejte. Šlápnout vedle může opravdu každý a zanevřít na někoho, kdo je vám celý život oporou, by bylo obrovskou chybou. Hoďte protentokrát ego stranou a snažte se daný konflikt vyřešit objektivně, nezaujatě. Nestavte se jen do role pouhé oběti, ale zamyslete se i nad tím, jestli jste vy sama nemohla chování svého partnera nebo jiné blízké osoby ovlivnit. Vžijte se do kůže toho druhého, nesuďte a nehodnoťte, jen pozorujte s dávkou lidského soucitu. Nikdy totiž nevíte, kdy na druhé straně barikády budete stát vy…

Zdroje: International Forgiveness Institute, healthline.com, psychologytoday.com