Nemyslete abstraktně. Prožívejte

Není možné pamatovat si, co jste si přála uchovat v paměti, když jste si to fotila na mobilní telefon. Už renesanční filozofové tvrdili, že pokud se nespálíte o oheň, nikdy si nezapamatujete, že se do plamenů ruka nestrká.

Stejně tak je to s láskou. Můžete být povrchně zamilovaná, ale pokud si neprožijete vrcholy i pády, jestliže nepochopíte, že k lásce patří nejen radost, ale také bolest, pochyby, slzy, nikdy si takový vztah nezapamatujete do konce života. Jednoduše se dá říci, že vás takový zážitek jen mine.

Rada odborníka

Jak vysvětluje Martin Kalenda, zakladatel společnosti Image Lab„Cokoliv zůstane v naší představě abstraktní a neprožijeme, pouze si budeme říkat, že by to bylo fajn zažít, rychle bledne. Stává se z toho shluk obrázků, písmen, rychle bledne. Takový shluk vzpomínek nemá velkou váhu. Barevná představa třeba čerstvého ovoce, které držíme v ruce, ochutnáme, musíme vyplivnout pecku, případně nám také nechutná, ta rychle nevyprchá. A stejné je to i se vztahy.“

Jak si vybrat správného partnera?

Proto je dobré nežít v představách, co by mohlo být, kdyby… Ale jít do věcí a situací po hlavě. S plným pocitem odpovědnosti, že to dopadnout může, ale také ne. Každý takový okamžik, situace, prožitek, je totiž nesmírně obohacující. Tedy je nutné si uvědomit, jak vysvětluje odborník, že i konkrétní prožívání bolesti a ztráty vás posouvá dál. V dnešní době chtějí mít všichni život zalitý sluncem a prožitky přijímají jen takové, které jsou jak z červené knihovny. Pravda je ale taková, že vidění skrz optimistické účty na sociálních sítích, nás připravuje o život, který bychom skutečně měli prožívat. Takový, který by nás posouval někam dál. K tomu, abychom si vybrali správného partnera například. Pokérovaný jedinec, který tráví dny a dny ve fitku jistě vypadá na snímcích líp, ale je poněkud – abstraktní představou tatínka pro vaše děti. A ten, kdo pravidelně chodí do práce, vypadá na první pohled poněkud nudně, přesto, že by děti zabezpečil, nedostane šanci. Protože život s ním – se vám jeví zkrátka nerealistický.

Při rozhodování o tom, jaký bude dál váš život, se soustřeďte především na realitu. Ne na abstraktní představy, co a jak by mohlo být – kdyby. Ty totiž nikdy nevedou daleko a navíc, spadají do takzvaných krátkodobých vzpomínek. Sex se svalovcem si jistě užijete, ale představa dlouhodobého života s ním – rychle smaže pozitiva možná jedinečného orgasmu.

Na závěr

Snažte se prožívat všechny své životní mezníky i běžné okamžiky do posledního dechu. Osahejte si je. Namočte si nohy, zmokněte v dešti. Ztraťte se v lese, ve vztazích, v pracovních povinnostech. Vyhrabávejte se ze svých obtížích sama. Ochutnejte, jak chutná prohra, ale také, jak vám bude slušet výhra. Jen tak nezapomenete ani na jediný krok, který jste v životě dělala. A mimochodem, ani fotky na sociální sítě vám v budoucnu vaše prožitky připomínat nebudou. Třeba proto, že nebudou fungovat sociální sítě v podobě, jak je známe dne. Kdo ví… Jedno je ale jisté – co nebudete mít uložené v dlouhodobé paměti vašeho harddisku, jako by neexistovalo. Na to myslete, až budete chtít prožít rychlý vztah, instantní výlet, necháte se vyvézt na Sněžku jen proto, abyste měla fotku na Instagram. Takový výstup vám v paměti nezůstane. Když budete potit krev a slzy při výstupu na vrchol, nezapomenete na něj nikdy. I když vám na čelo bude klepat strýček Alzheimer.

 

Foto: Matúš Tóth (vydání ELLE, říjen 2019)