Je to chemie: Co se stane s naším tělem, když se zamilujeme

Líbánky, dopamin a chemie

Když se zamilujeme, náš mozek omámí chemický koktejl, který jistí chod evoluce a působí na touhu se rozmnožovat. Jedním z klíčových hráčů v této chemické symfonii je dopamin – neurotransmiter spojený s odměnou a potěšením. Když si objekt našeho zájmu propůjčí naše myšlenky, mozek uvolňuje zvýšené množství dopaminu, což vyvolává pocit štěstí a vzrušení. Je to chemický základ pro „honeymoon phase“, kdy všechno vypadá živější a mnohem více okouzlující. Hladiny serotoninu, dalšího neurotransmiteru odpovědného za regulaci nálady, se mohou snížit v raných fázích lásky. Tento pokles zapříčiní zvýšenou úzkost a silné zaměření na milovanou osobu, což může způsobit téměř až závislost na jejich přítomnosti.

Za lásku mohou hormony

Vedle neurotransmiterů hrají také důležitou roli hormony. Tou klíčovou dvojicí spojenou s emocionálním propojením je oxytocin s vazopresinem. Oxytocin, často nazývaný „hormon lásky“, se uvolňuje při fyzickém kontaktu a intimních okamžicích. Po počátečním zamilování podporuje hlubší pocity napojení, důvěry a intimity mezi partnery a posiluje emocionální pouto důležité pro hluboký a oddaný vztah. Vazopresin, hormon spojený s vazbou a vztahy (a to nejen těmi romantickými), také přispívá ke vzniku silných pout. Věří se, že hraje roli v dlouhodobém závazku a monogamním chování, ovlivňuje naši loajalitu a oddanost partnerovi.

Mohlo by se vám líbit

Nezničte si to co máte doma kvůli letnímu románku

Přísahala byste, že něco takového se vám nemůže stát, protože na takové věci máte zkrátka moc rozumu a příliš zkušeností. Zamilovat se na dovolené do cizince je přece tak pošetilé. A teď v tom rozum nerozum vězíte až po uši. Jak z letního románku ven, aniž by bylo zlomeno příliš mnoho srdcí?
elle.cz

Mám oči jen pro tebe

Láska není jen abstraktní emocí, má hmatatelné účinky na našem těle. Když se zamilujeme, naše srdce jako by tancovalo v rytmu toho druhého. Vzrušení a radost ze zamilovanosti vyvolává uvolnění adrenalinu a noradrenalinu, což vede ke zvýšenému srdečnímu tepu a vyostřeným smyslům. Naše tělo se připravuje na vzrušení podobně jako v známé reakci „fight or flight“. Také se nám zvětšují zorničky, když se díváme na osobu, do které jsme zamilovaní. Tento jev byl několikrát zkoumán a skutečně souvisí s emocionálním vzrušením a přitažlivostí.

Pryč z komfortní zóny

Když se nás zmocní láska, začnou se rozsvěcet různé oblasti mozku ovlivňující naše zážitky a chování. Odměňovací systém našeho mozku je aktivovaný díky nárůstu dopaminu. Tato aktivita posiluje potěšení, které spojujeme s naším partnerem, a motivuje nás vyhledávat jeho společnost ještě více. Láska nás zároveň nabíjí odvahou opustit naši komfortní zónu a podstoupit rizika. Když jsme zamilovaní, prefrontální kortex mozku, který je zodpovědný za rozhodování a posuzování rizika, se může na chvíli utišit. Toto dočasné ztlumení může vést k posílení odvahy a odhodlání následovat osobu, do které jsme se zamilovali.

Mohlo by se vám líbit

Syndrom zlomeného srdce: Není to jen nesnesitelná bolest rozchodu

Sevřené hrdlo, úzkost, lapání po dechu, nepředstavitelné prázdno, smutek a obavy, co bude dál. Tyto pocity jste nejspíš zažili také a dost možná několikrát za život. Řeč je o rozchodu. Proč při něm tolik trpí nejen naše duše, ale také naše tělo? Existuje na syndrom zlomeného srdce nějaký spolehlivý recept, jak z toho rychle ven? Máme pro vás první pomoc!
elle.cz

Zaručí nám šťastná láska dlouhověkost?

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují délku našeho života, a láska může být jedním z nich. Studie naznačují, že šťastní a spokojení lidé mají tendenci žít déle. Některé studie dokonce tvrdí, že dlouhodobé soužití ve spokojeném vztahu může znamenat nižší riziko srdečních onemocnění, nižší krevní tlak i zlepšenou imunitu. Přestože studie potvrzují, že láska a šťastné manželství můžou mít pozitivní vliv na dlouhověkost, je důležité zmínit, že kromě samotné lásky v těchto studiích také hrají roli o něco praktičtější faktory. Když se nám něco stane, je větší pravděpodobnost, že se dostaneme rychleji do rukou doktorů, druhá polovička nám může poskytnout finanční podporu při léčbě a podat v mnoha ohledech pomocnou ruku. Zkrátka – láska sice přináší štěstí a pocit uspokojení a může pozitivně ovlivnit naše celkové blaho a dlouhověkost, rozhodně je ale nezaručuje a není jediným klíčem k dlouhému životu.

Mohlo by se vám líbit

Chci být single. Navždy. Je na tom něco špatně?

Není. Je to přece vaše vlastní rozhodnutí. Ano, možná tak trochu budete zodpovědná za populační pokles. Víte ale, že nezadané a bezdětné ženy jsou údajně šťastnější a žijí déle než ty, které se vdají a mají děti?
elle.cz

Zdroj: Healthline, harvard.edu, healthdigest.com