Seriózní seriály
Když se před muži zmíníte, že se ve volném čase ráda díváte na seriály, reakcí je v mnoha případech pobavený úsměv nebo dokonce pohrdavé odfrknutí. Jenže, milí pánové, zatímco vy se tváříte pohrdavě, naše seriály mění budoucnost, ovlivňují ekonomické ukazatele a formují budoucí povolání celých ženských generací. Neděláme si legraci. O efektu Dany Scully už jsme psali. Doktorka Scully, postava vědkyně ze seriálu Akta X, dokázala nadchnout divačky natolik, že se jich při výběru své budoucí kariéry mnohem více rozhodlo pro studium a následné uplatnění ve vědě. Počet žen ve vědních oborech, kterým do té doby dominovali muži, se zvýšil natolik, že se The Scully Efect stal uznávaným a oficiálním pojmem označujícím tento společenský jev.
Co je Carrie Bradshaw Index?
Stejně uznávaným a reálně používaným ukazatelem je i index Carrie Bradshaw. Ekonomické weby zveřejňují takzvaný Carrie Bradshaw Index, což je ukazatel dostupnosti bydlení pro single obyvatele USA v různých amerických městech. Postava ze seriálu Sex ve městě, spisovatelka a novinářka Carrie Bradshaw, údajně vydělávala tolik, že si mohla dovolit samostatné bydlení na prestižní newyorské adrese v Upper East Side. Carrie Bradshaw Index srovnává výdělky single Američanů s cenami nájmů ve stovce největších amerických měst a zjišťuje, ve kterých je samostatné bydlení pro obyvatele dostupné a ve kterých se pohybuje za hranicí snu. Zprávy nebyly příliš povzbudivé. Ukázalo se, že pro Američany, kteří chtějí bydlet samostatně a nemít žádného spolubydlícího, je byť i skromný byt ve většině měst nedosažitelný. Konkrétně v 62 ze 100 amerických měst průměrně vydělávající člověk na samostatné bydlení nedosáhne.
Na New York zapomeňte, bydlet se dá v Detroitu
Žebříček nedostupnosti vede zcela nepřekvapivě New York, kde by zájemci o samostatné bydlení museli vydělávat alespoň 140 tisíc dolarů (necelé 3,3 milonu korun) ročně, aby si mohli samostatné bydlení dopřát. V Miami je průměrný plat 44 tisíc dolarů hluboko pod 89 tisíci nutných k pronajmutí samostatnému bytu. Na druhou stranu ve městech jako St. Louis, Cincinati, Minneapolis nebo Detroit je průměrný výdělek obyvatel naprosto dostačující, aby si mohli dovolit pronajmout byt sami pro sebe, a to třeba dokonce i se samostatnou šatnou. Pro všechny aspirující Carrie je ale nutné podotknout, že není důvod ke smutku. Kritici seriálu Sex ve městě jsou s jistotou přesvědčení o tom, že samostatný pronájem s walk-in šatnou by si bývala nemohla dovolit ani sama Carrie. Nájem 700 dolarů měsíčně, nákupy bot od Blahnika a cestování v taxíku jsou podle nich daleko za finančními možnostmi sloupkařky v magazínu. A to přesto, že svůj byt kladla na velmi vysokou příčku svých priorit, když v seriálu jednou prohlásila: „Krása je pomíjivá, ale byt s regulovaným nájemným s výhledem do parku je navždy.“
Luxus ze seriálu
Mimochodem, byt Carrie Bradshaw se stal oblíbeným tustistickým spotem pro návštěvníky New Yorku. Dům na seriálové adrese 245 E 73rd Street v Upper East Side se ve skutečnosti nachází na 64 Perry Street ve West Village. Budova byla v roce 2012 nabídnuta k prodeji. Rezidence o rozloze asi 372 metrů čtverečních se prodala za 9,6 milionu dolarů (více než 224 milionů korun) a nabízí pět pokojů, tři koupelny a velkou na jih orientovanou zahradu. Nádherný dům navrhl Robert Mook, architekt, kterému New York vděčí za dům Williama E. Warda, a od jeho výstavby v roce 1866 ho obývaly pouze dvě rodiny. Vnitřní prostory jsou pro fanoušky SATC bohužel nepřístupné, ale snímky interiérů se dají najít na internetu. Zdobené stropy a stropní lišty, šest krbů s vyřezávanými mramorovými římsami a dřevěné podlahy se vzorem rybí kosti s intarzovanými okraji jen dokreslují sny o okouzlujícím životním stylu New Yorku.
Index Carrie Bradshaw po česku
U nás Index Carrie Bradshaw zavedený nemáme, ale dostupnost bydlení je samozřejmě monitorována pravidelně. Za poslední roky se udála spousta změn. Před pandemií covidu-19 se ceny nájmů ve velkých městech šplhaly extrémně vysoko. Pak nastal prudký pokles, protože byty, které byly ve velkoměstech pronajímány přes Airbnb, zůstaly důsledkem zákazu cestování prázdné a jejich pronajímatelé je uvolnili pro běžné nájemníky. Zvýšením počtu dostupných bytů na trhu s pronájmy došlo i ke znatelnému poklesu cen nájmů. Tento příjemný dopad pandemie ale po jejím skončení začal opět rychle mizet. Dnes jsou ceny bytů určených k pronajmutí ještě výše než před covidem, což je spolu s extrémní mírou inflace nejen pro mladé, toužící po samostatném kousku svého soukromí, ale pro všechny, kteří chtějí bydlet, velmi nepříjemné.
Zdroj: Economist.com, Medium.com