Amsterdam, město budoucnosti

Přístup Holanďanů k designu a jejich vynalézavost v tomhle směru nemá nikde ve světě obdoby. Znáte snad nějaký jiný národ, který dokáže proměnit oficiální státní svátek v národní happening na oslavu designu? Představte si osm set tisíc nadšených lidí, všechny stylově oblečené v oranžové, jak se tlačí a tančí v ulicích Jordaanu, na náměstí Dam, podél kanálů, na člunech i obytných lodích. Zdá se vám to trochu ujeté nebo dokonce surrealistické? Nám taky, ale skutečně se jedná o holou skutečnost. Na oslavu Koninginnedagu (Dnu královny) se do metropole sjíždějí davy snad ze všech koutů Holandska i v celé Evropy. Od brzkého rána až dlouho do noci se celý Amsterdam proměňuje v jakýsi obrovský bleší trh. Porcelánové nádobí, stříbrné příbory, ložní prádlo z madeiry, vyšívané starožitné ubrusy, ozdobné lampičky, retro židle z dílny slavných designérů – každý rozkládá své zboží přímo na chodníku před svým domem. Den královny je totiž pro místní obyvatele každoroční příležitostí vyčenichat hotové zázraky za ,pár šupů‘. A když se jim kdysi oblíbený kousek okouká, neváhají se ho zbavit a vyměnit ho za jiný. Žádná citová pouta či rodinné tradice nejsou silnější než touha mít domov přesně podle svých představ.

VAN GOGH, REMBRANDT A TI DALŠÍ
Pravda je, že obyvatelé Nizozemska (a Amsterdamu především) jsou lidé neuvěřitelně přístupní všemu novému. Díky jejich otevřenosti zde mohly být zavedeny v očích nás, ostatních Evropanů, zcela revoluční modely sociální politiky, volná dostupnost lehkých drog nebo zdaněná prostituce.

Výše zmiňované už ale dávno není hlavním tahákem pro statisíce turistů, jež sem každoročně zavítají. Dnes je největším lákadlem především kultura, architektura a design, na které v Amsterdamu narazíte doslova na každém kroku.

V muzeu Van Gogha (Paulus Potterstraat 7) přibylo nové moderní křídlo navržené japonským architektem Kisho Kurokawou. Nedaleko od něj najdete Rijskmuseum (Stadhouderskade 42), které ukrývá skvosty holanského výtvarného umění, a za zmínku stojí také nově upravený parčík na Muzejním náměstí (Museumplein). Odtud je to kousek do největší amsterdamské zelené oázy Vondelparku s legendární Modrou čajovnou od Gerrita Rietvelda. Dobře utajeným skvostem nejen pro milovníky filmu je také zdejší Filmmuseum (Vondelpark 3). Prohlédnout si tu můžete úplně první němé filmy i nejnovější digitální novinky z celého světa.

Renovuje se také Haarlemmerstraat, bývalé centrum překupníků drog, kam se teď stěhují významné a renomované obchody a příjemné kavárny a delikatesy, například New Delhi (č. p. 73) nebo pekárna Crust & Crumbs (č. p. 108).

Zkrátka a dobře, holandská metropole obléká nový kabát. A dokonce se i rozrůstá. Po pětadvaceti letech váhání se totiž urbanisté konečně rozhoupali a přistoupili k výstavbě nové obytné čtvrti za hlavním nádražím, na břehu řeky Ij. V přístavu tak vzniklo ,souostroví‘ Ijburg, složené z pěti umělých ostrovů.

NA VÝCHODĚ JE RÁJ
V současné době se pohledy všech obracejí na východ, k té kdysi zapomenuté oblasti, kde na nábřeží Oostelijk Havengebied (Východní doky) v omšelých skladech po dlouhou dobu squatovali umělci a pankáči. Právě Východní doky, kdysi ráj undergroundu, se staly rájem současné architektury. A zcela zaslouženě! Už před pár lety v čísle popisném 15–17 otevřeli módní komplex designových obchodů Pakhuis. A právě v tomto objektu si pobočku své proslulé restaurace Fifteen zřídil i britský superkuchař Jamie Oliver. Aby tahle oblast nezůstala odříznutá od světa a zraků turistů, vznikl tady také Amsterdam Passenger Terminal, určený pro výletní lodě. Mosty spojující ostrovy Java, KNSM a Borneo, stejně jako zdejší domy, svítící oslnivou novotou, navrhli známí světoví architekti. Mezi nimi figuruje i Holanďan Sjoerd Soeters. Místní architektonické eso je také autorem celého projektu Java, který na uměle vytvořeném pásu země o délce jednoho kilometru spojuje dvě řady malých budov oddělených stezkou pro cyklisty a přerušovaných postranními kanály. Ne­uvěřitelně prostorné byty šly už před dokončením na dračku, a to i přesto, že všichni zájemci museli projít celkem přísným výběrovým řízením – mimo jiné museli například doložit, že žijí v metropoli více než deset let.

Obyvatelé Amsterdamu hledají velké a světlé prostory, a proto už se nevyhýbají bydlení daleko od centra. To je jedním z důvodů, proč se daleko od centra otevírají také nové luxusní restaurace. Řidiči taxi ještě nemají cestu do De Oceaan (Fortuynplein 29) na ostrově Borneo zcela zažitou, a přesto je tam narváno. Stejně tak ve VandeMarktu (Scholenbrugstraat 8–9), na konci kanálu Amstel, který se už pomalu prosazuje jako jedna z nejlepších restaurací ve městě. Lidé se dokonce chlubí, že si tam byli sednout na skleničku, nebo třeba že večeřeli ve Vakzuid, pod tribunami Olympijského stadionu, a pozorovali běžící atlety. Z velkých prosklených oken restaurace je výhled přímo na startovací bloky. Těžko říct, jestli to má nějak povzbudit chuť k jídlu, nebo spíš vzbudit chuť přebytečné kilojouly sportem shodit.

POSEDLOST DESIGNEM A BARVAMI
Místní si libují v módním, někdy až šokujícím či mírně bizarním interiérovém designu. Příkladem budiž bláznivý lounge bar Supper Club, kde si hosté vychutnávají unikátní menu vleže na bílých matracích, Inez (Amstel 2), restaurace a bar s pestrobarevnými zdmi, nebo Kinki (Overtoom 245), růžově a červeně polstrovaný kadeřnický salon, ve kterém si v posledné době nechává upravit hlavu téměř každý. Holanďané milují barvy, skvělým příkladem je květinářství Ivy (Leidseplein 35), jehož výklad je lemovaný plastovými krabicemi a silikonovými vázami. Tohle květinářství má dokonce vlastní laboratoř, kde nebohé kytky obarví na přání zákazníka.

Holandský design se v posledných letech stal pojmem a zárukou kvality, a to v každém svém odvětví. Místní vysoké školy specializované na grafický design patří mezi nejlepší na světě. Co se produktového designu týče, snad nejslavnějším jménem se v poslední době stalo amsterdamské sdružení Droog Design, jehož tvorbu si můžete prohlédnou v showroomu droog@home. Pozadu nezůstává ani móda – nizozemské duo Viktor & Rolf nebo návrhářka Ann Demeulemeester se zařadili mezi mezinárodní módní elitu. Ať už je vaší vášní móda či doplňky do bytu, pojedete-li do Amsterdamu, nezapomeňte si nechat dostatek místa v kufru. Nástrahy na vás budou čekat na každém kroku.


Jak se dostat do Amsterdamu:
Nízkonákladová letecká společnost Sky Europe (www.skyeurope.com) vás do Amsterdamu dopraví od 2900 Kč. Letenky si ale musíte rezervovat s velkým časovým předstihem.

Levné letenky seženete také přes www.smartwings.net.

Kde se ubytovat:
Chcete-li se nechat hýčkat v historickém stylu, zamiřte do hotelu Seven one Seven (www.717hotel.nl), který se nachází v domě ze 17. století. Sofistikovaný hotel The Dylan (Keizersgracht 384) se šestadvaceti pokoji v minimalistickém stylu navrhla anglická dekoratérka Anoushka Hempel.

Obchody s designem
Cestujete-li za designem, neměli byste minout The Frozen Fountain (Prinsengracht 629, www.frozenfountain.nl) – skvělý obchod s bytovými doplňky, který vystavuje poslední kreace holandských designérů, stejně jako showroom nejznámější holandské designové skupiny Droog Design droog@home (Staalstraat 7A–7B, www.droogdesign.com).

Jídlo a zábava
Supper Club (Jonge Roelensteeg 21) – trendy podnik ve stylu tři v jednom. Bar v přízemí má interiér v odstínech červené, lounge je laděná do bíla a restaurace do zelena. Zkuste i Fifteen (Jollemanhof 9, www.fifteen.nl) – nejnovější restauraci slavného kuchaře Jamieho Olivera.