České mekky snowboardingu

České hory
sice nemohou snowboardistům nabídnout volné svahy s hlubokým prašanem, ale přesto je některá zdejší střediska umějí dobře pohostit – kvalitní u-rampou, raily či skoky, zkrátka freestylovým snowparkem. Vybavenost v tuzemských areálech se v posledních letech hodně zlepšila i díky tomu, že snowparky sponzorují sami výrobci či dovozci snowboardového vybavení. Mnohde je zároveň v parku testovací centrum těchto firem, a to zpravidla zdarma.

Pec pod Sněžkou
V krkonošském letovisku se jezdci na prkně objevují už řadu let, vyrostla tam i česká snowboardová hvězda Martin Černík. Na svahu Javor je solidní park a u-rampa světových parametrů: délka 110, šíře 18, výška až 6,5 metru. Skoky a raily slouží pro začátečníky i pokročilé. Počet a délka překážek záleží na sněhových podmínkách. Sjezdovky si oblíbili i jezdci na slalomových prknech. Od loňska se už nemusí ‚tahat‘ jen na kotvách, ale vyjet i čtyřsedačkou na Hnědý vrch.

Špindlerův Mlýn
Ještě před dvěma lety byl špindlerovský snowpark ve Svatém Petru jediným v republice, kde si mohli dát snowboardisté u-rampu. Ačkoliv je dnes česká nabídka pestřejší, zůstává zdejší park na špici. Nabízí u-rampu, dva středně velké skoky, crossovou trať a několik railů. Špindlerovské sjezdovky poskytnou také dostatek prostoru pro pořádné oblouky, ovšem nesmíte se trefit zrovna do hlavní sezony. Ideálními tratěmi jsou horní poloviny černých sjezdovek na Medvědíně a ve Svatém Petru.

Klínovec
Superpipe neboli velkou u-rampu (120 x 16 x 4,5 m) má od loňska také krušnohorský Klínovec, a to v areálku pod Zámečkem. Najdete tam i quarter, malé a velké skoky, mnoho railů. Milionová investice Klínovec dostala mezi nejlepší snowboardová místa u nás. Potvrdilo to i mistrovství světa juniorů letos v únoru. Spolutvůrcem parku byl známý švédský shaper (tedy ten, kdo tvaruje u-rampy) David Ny. Podílel se na více než 50 projektech včetně Světového poháru.

Prvotřídní snowboardová střediska ale nevznikají jen v těch špičkových lyžařských. Důkazem jsou následující dvě menší místa. Asi kilometrové svahy jsou dnes top snowboardovými centry.

Kořenov – Rejdice
Loni vystavěný luxusní snowpark v Jizerských horách zabírá zhruba polovinu šíře zdejší sjezdovky, které i tak zůstává až 100 metrů ‚v pase‘. Stojí tam u-rampa (120 x 18 x 5 m) a dále terénní nerovnost, umožňující zhotovení dvou skoků – jeden big air 12 až 16 metrů a druhý menší 6 až 8 metrů. Pro začínající jezdce je připravena easy line, která začíná crossovými boulemi a pokračuje malými skoky. V Rejdicích je i několik railů včetně dva metry vysokého a rovného šestimetrového zábradlí. Ke stavbě parku přispěl český snowboardingový reprezentant Honza Zajíc. O pohodlnou přepravu po svahu se stará repasovaná dvousedačka.

Dolní Morava
Na úpatí Kralického Sněžníku se rozkládá park o rozměru přibližně 600 x 100 metrů, rozdělený podle zkušenosti jezdce na modrou a červenou trasu. Kromě 10 kvalitních překážek na jibbing je v Dolní Moravě ještě několik skoků, závislých na aktuálních sněhových podmínkách. Bývají to tři střední a tři malé skoky a jeden megaskok s plošinou 17 metrů. Na ‚odpočivadlech‘ v horní a dolní části parku se dá při hudbě relaxovat.
Další informace získáte v časopise SNOW (www.snow.cz).

Co znamená:
Big air – překážka pro velký skok
CROSS – jízda v dráze s překážkami ze sněhu
Easy line – lehlé překážky
QUARTER – překážka ve tvaru poloviny u-rampy
Raily (též jibby) – zábradlí různých tvarů, rovné, střídavých sklonů
Super pipe – velká u-rampa