Cesta k srdci Korsiky

V korsickém kraji Haute Balagne jsou vesnice, jejichž obyvatelé dodnes ctí tradice, žijí po venkovsku, vyrábějí sýr a víno, mluví, modlí se a zpívají starobylým jazykem. Svébytná korsická kultura je (navzdory pevnému administrativnímu a ekonomickému sepětí ostrova s Francií) všudypřítomná, proto hovory o samostatnosti raději s Korsičany nezačínejte. To je zvláště v horách a v okolí hlavního města Corte ještě poměrně horké téma a separatisté mají též horké hlavy. Pokud si s nimi budete povídat o víně, moři a slunci, budou však těmi nejpohostinnějšími lidmi na světě.

Na jaře bez turistů
Pro cizince je ostrov příjemné, bezpečné a také úžasné místo – s olivovými a kaštanovými háji, s dramatickými útesy i horskými štíty, které dosahují až dvoutisícových výšek.

Rodiště slavného Napoleona jsem nejdříve navštívila v létě. Chyba. Zdálo se, že společně se mnou se na ostrov přemístila celá kontinentální Francie. Uniknout lidem se mi povedlo teprve v horských oblastech, kde lze naštěstí – a v každou roční dobu – najít místa, kam i poměrů znalí cestovatelé zabloudí spíše jen omylem. A jak se turistům vyhnout úplně? „Mademoiselle, vraťte se v dubnu. Na jaře je to tady nejkrásnější a za tenhle pokoj zaplatíte o polovinu míň,“ doporučil mi hovorný majitel jednoho horského hotýlku.

Když už jsme u konverzace, naučte se alespoň základy francouzštiny, anebo si s sebou na Korsiku vezměte někoho, kdo tento jazyk ovládá. Angličtina vám bude stejně platná jako čínština. Vaše ,bonjour‘ nemusí znít perfektně, pokud ale vesničané uvidí, že máte snahu, máte dveře otevřeny. Možná vás pak také pohostí domácím sýrem, čerstvě upečenou bagetou a vínem, které pěstují na vlastních vinicích – na kopci za domem. Kdy se vám něco takového přihodilo naposledy?

Kde se ubytovat
Jestliže chcete poznat nejpůvabnější korsické vesnice, zamiřte do Speloncata, které leží ve stínu skalního masivu Monte Grosso. Místní hotel Spelunca vypadá jako starobylý palác s dvaceti jednoduše zařízenými, ale pohodlnými pokoji (od 60 eur za noc, tel. 0033 495 61 50 38).

Muro, vesnice řemeslníků, výrobců hedvábí a kolářů, je jen patnáct minut jízdy autem od pobřeží, ale leží už v horách. Útulný rodinný hotýlek Mare e Monti (tel. 0033 495 63 02 00) nabízí pokoje od 50 eur na noc.

K nejvýše položeným vesnicím na ostrově patří Pioggiola, usazená v úžlabině plné divokých kaštanů. Ubytovat se můžete v penzionu Auberge l’Aghjola, kousek nad vesnicí (tel. 0033 495 61 90 48). Nenechte si ujít večeři v tamní restauraci.

Dvakrát západ slunce
A ještě tip na nevídanou podívanou. Dva kilometry od vesnice Speloncato se nachází jeskyně Pietra Tafonata. Má tvar obrovského sudu, je otevřená na obou koncích a po staletí sloužila jako přístřešek pro ovčáky. Dvakrát ročně se zde odehrává výjimečné představení: přesně v 6 hodin večer 8. dubna a 8. září zapadne slunce za hřeben, aby se za chvíli objevilo znovu. Jeho paprsky totiž proniknou jeskyní a krátce ozáří vesnickou náves.

Různorodý ráz korsické krajiny a příjemné podnebí (koncem dubna se teploty pohybují okolo 20 C) činí z ostrova ideální místo pro různé sportovní aktivity. Horské oblasti jsou protkané turistickými stezkami. Ti, co mají dobrou kondici, mohou do kopců pořádat výpravy na kolech, ti pohodlnější mohou osedlat třeba koně. Na své si samozřejmě přijdou všichni vyznavači horské turistiky a horolezci.