Království hřmícího draka

Najdete tam neporušenou přírodu, úplně jinou kulturu, klid a mír. Na úpatí himálajských velikánů mezi Tibetem a Indií se přes tři údolí rozprostírá království velké asi jako Švýcarsko. Průměrná výška obývaných míst je mezi dvěma až třemi tisíci metry, takže kromě čistého vzduchu vás nečeká žádná pustina. Vysoké hory oddělují údolí a každé z nich vypadá úplně jinak – liší se přírodou, stavbami, dokonce i klimatickými podmínkami. Od subtropických monzunových lesů plných barev, přes alpínské louky až po ledovce. Až donedávna sem prakticky nevkročila noha Evropana.

Bhútán je jediná země na světě, kde oficiálně vládne tibetský buddhismus. Je to také docela jistě jediná země na světě, kde je (od roku 2004) zakázáno používat plastové tašky a sáčky a také kouřit. Přesto i v této oáze klidu nedávno zažili revoluci. Dokonce dvě. V roce 1994 zemi zpřístupnili turistům, o pět let později zde zavedli televizi. Ta první prošla celkem v poklidu, proto se sem také za jistých striktních podmínek můžete podívat. Na druhé straně náhlý příval indických bollywoodských filmů a amerických kanálů ovšem způsobil místní populaci malý šok. Dospělé obyvatelstvo si začalo stěžovat, že od té doby, co sledují televizi, se prý kluci ve školách perou. Pro bhútánské buddhisty to byl jev neznámý, do té doby nemyslitelný a těžko přijatelný. Po dalších pěti letech se proto vláda rozhodla většinu kanálů opět znepřístupnit. Mezi jinými i MTV a Fashion TV. To aby mladí mezi jinými svody netrpěli také neodbytným nutkáním oblékat se podle západního stylu. Zatím se zde totiž všichni muži, ženy i děti oblékají tradičně. A zatím to nedělají kvůli turistům.

Podle našich měřítek je totiž přes všechny revoluce celá země stále ještě téměř nepoznamenaná globální vlnou standardizovaného oblékání, stravování, cestování i myšlení. Proto je tak osvěžující a zajímavé se tam podívat. A proto to také není úplně snadné. K cestě do Bhútánu potřebujete vízum. Dostanete je pouze v případě, že vaši cestu garantuje nějaká tamní cestovka nebo firma, na individuální cesty se nevydává. Za skupinu se ovšem považují již dva cestující, takže s přítelem či kamarádkou klidně vyrazit můžete. Samotné podání žádosti o vízum ovšem ještě neznamená, že je automaticky dostanete. Ročně jich Bhútán uděluje tak kolem šesti tisíc. Pro srovnání – jen Prahu během jednoho roku navštíví kolem pěti milionů zahraničních turistů a jejich počet stále stoupá.

Další věc, kterou budete muset chtě nechtě udělat, je zaplatit 200 USD za každý den pobytu pro dospělého a 100 USD pro dítě. Je to jakýsi poplatek za pobyt v zemi, zároveň vám však tato částka hradí ubytování, místní dopravu, stravu a průvodce. Žádné další poplatky už po vás nikdo nebude chtít ani za vstupy do místních památek a muzeí.

Z toho mimo jiné vyplývá, že vám cestovka vše zařídí předem, bez průvodce se neobejdete a žádný zvláštní prostor pro improvizaci také nedostanete. Nebudou vás sice hlídat na každém kroku, svobodymilovní batůžkáři si ale moc legrace neužijí. Na druhou stranu se tu můžete cítit bezpečně, kriminalita téměř neexistuje, v nejhorším případě se omezuje na drobné krádeže. Jestli chcete vidět, jak by mohl vypadat svět, kdyby se nejvyšší hodnotou nestal nekonečný hospodářský růst, vypravte se do Bhútánu. Ale udělejte to rychle. Dnes už je Království hřmícího draka připojené k internetu.

Jak se dostat do bhútánu, a nenechat se vrátit z Indie
JAK: Do země létá jediná letecká společnost – bhútánská Druk Air, a to pouze ze čtyř letišť na světě. Z Bangkoku, Káthmándú, Dillí a Kalkaty. Aby vás vůbec pustili na palubu, musíte mít platné vízum nebo jeho oficiální příslib, tzv. Visa Clearance. Bhútánský vládní úřad pro turistický ruch přijímá žádosti o víza pouze od cestovních kanceláří nebo bhútánských občanů. Pokud žádného Bhútánce neznáte, nezbude vám, než se obrátit na cestovku. U nás tuto službu poskytuje China Tours, www.chinatours.cz, [email protected], tel. 271 741 364. Ta vyřídí všechny formality (viz článek) a, budete-li chtít, zajistí vám i letenku do Dillí. Při cestě přes Indii se doporučuje obstarat si i indické vízum. Může se vám totiž stát, že let bude kvůli špatnému počasí o několik dní odložen a indické orgány vás bez indického turistického víza jednoduše vrátí zpět.

KDY: Vzhledem ke klimatickým podmínkám je nejlepší čas na cestu od března do května, či od září do listopadu.
užitečné adresy:

www.bongobongo.cz – základní údaje a cestovatelské tipy.
www.kasp.cz/bhutan – cestovní deník plný osobních zkušeností, včetně stručného historického přehledu a spoustou obrázků.