Top 5 surf destinací v Evropě

 

Nazaré, Portugalsko

Moře pro tuto zemi objevitelů nikdy nebylo hranicí. Nazaré je světově proslulým surfovacím místem, kde údajně ty největší světové vlny sjíždějí profesionální i rekreační surfaři. Každý, koho v Nazaré potkáte, vám řekne, že vlny jsou tu jiné: těžší, silnější, méně předvídatelné, vlastně hrozivé, a o to více je surfování na zdejších plážích dobrodružstvím.

Nazaré, konkrétně Praia do Norte nebo North Beach, je domovem největších surfovatelných vln na planetě. Garrett McNamara, dvaapadesátiletý Havajan, který je jedním z průkopníků surfu, dostal tip od místních bodyboardistů. Poprvé přišel do Portugalska v roce 2010, následující rok jel na monstrózní vlně měřené o výšce 23,77 m, zapsal se do Guinnessových světových rekordů a místo objevil i pro další surfaře, čímž se z Nazaré stala absolutní senzace.

Nazaré
Mohlo by se vám líbit

Víno v delikátních kulisách

Jeden z největších pěstitelů vinné révy u nás si dopřál progresivní novostavbu od předního architektonického studia Chybík+Krištof. Komplex budov Lahofer spojuje funkční pragmatismus s promyšlenou poetikou, srozumitelnou pro všechny bez rozdílu.
elle.cz

San Sebastian, Španělsko

San Sebastian je pravděpodobně jednou z nejkrásnějších destinací v Evropě. Existuje tisíc důvodů, proč se tam podívat. Užít si gastronomii, vyrazit na trekking, nakupovat, relaxovat… Tisíce fanoušků z celého světa přicházejí do San Sebastianu surfovat na slavnou pláž Zurriola. S ohledem na počet surfařů ve vašem okolí se budete cítit jako byste byli v Austrálii; v San Sebastianu je surfování podobné náboženství. Zdejší pláže pak letos bojují o titul World Surf Reserve, který udílí organizace Save the Waves Coalition pracující na ochraně ekosystémů v globálním měřítku a podporující znalosti o surfování a environmentálních, sociálně – kulturních a ekonomických výhodách divokých vln.

 

San Sebastian

 

Biarritz, Francie

Biarritz sdílí nádherné vlny a kouzelná místa, je dobrým výchozím bodem, protože přímořské letovisko má opravdu výjimečnou francouzskou atmosféru. Elegantní a dynamická destinace, trendy i nadčasová. Biarritz objevila skupinka divokých surfařů z osmdesátých let, vedený Michelem Larrondem, jedním z prvních Evropanů, který stál u zrodu moderního surfingu na Havaji. Pokud se chcete naladit na esprit zdejších pláží, doporučujeme zhlédnout dokument Biarritz Surf Gang, jenž vyšel v roce 2017 a který mapuje divokou surfařskou party minulého století na místech, které dodnes mají co nabídnout.

 

BIARRITZ

 

Peniche, Portugalsko

Vraťte se do Portugalska a objevte Peniche, svěží a mladou destinaci, která byla donedávna ostrovem obklopený mořem. Největší vlny a nejlepší surfaři se každoročně setkávají v Peniche na pláži Supertubos s legendárními, takzvanými „tubular waves“. Díky topografii místa jsou vlny dokonale čisté a průměrné dosahují výšky dvou metrů s vysokou frekvencí po celý rok.

 

Peniche

 

Hossegor, Francie

Ze všech surfových spotů na pobřeží Landes, ve Francii, lze vybrat jen jedno a my vybrali Hossegor, který stojí za objížďku stejně jako jeho sousedské destinace, například Biscarosse. Každý rok se zde koná pohár Quicksilver Pro France v říjnu. Když se tam podíváte, pochopíte proč!

 

Hossegor
Mohlo by se vám líbit

Splněný sen: Dům anonymního českého podnikatele v Marbelle

Návrh dokonale minimalistického bydlení nabíral v představách majitelů obrysy několik let. Vizi se nakonec rozhodli zhmotnit na místě s celoročně nejvyšší průměrnou teplotou v Evropě. Vítejte v Marbelle na jižním cípu Španělska.
elle.cz