#PARISIANSTORIES S NICOLE O TOM, KAM SI V PAŘÍŽI ZAJÍT NA KAFE

 

Když jsem se do Paříže na sklonku minulého léta na pár měsíců odstěhovala, myslela jsem si, že tu není dobrá káva k dostání. Zkrátka jsem uvěřila všem těm, kteří v Paříži byli pravděpodobně nejdéle jen na víkend a zažili jen její centrum, plné sic krásných a ryze francouzských kavárniček, ale za to s tuze špatnou kávou k dostání, servírovanou upraveným a elegantním pánem v zástěře, který velice pravděpodobně neumí anglicky více než pět slov. 

Mohlo by se vám líbit

Camille Razat, hvězda seriálu Emily in Paris, o francouzských klišé

Šestadvacetiletá Camille Razat se stala světoznámou během pár hodin. Ve chvíli, kdy Netflix uvedl seriál Emily in Paris, v němž ztvárňuje ideál moderní Pařížanky, se všichni začali ptát – kdo je ta stylová Francouzka? České ELLE na tuto otázku, a spoustu dalších, přiletěla vycházející herecká hvězda odpovědět osobně až do Prahy.
elle.cz

Pamatuji si, že jsem si tehdy s sebou vezla zásoby kávy z oblíbené pražírny, v obavách z toho, že dobrou kávu tu neseženu. Myslela jsem si tehdy, že dobrou kávu tu připravovat neumí a že filtr uvidím až zas za pár měsíců, až vyjedu z Paříže na víkend do domoviny. K mému příjemnému zjištění jsem se tehdy tuze pletla.

Nejprve jsem se naučila, že za dobrou kávou si musím zajet do třetího a jedenáctého okruhu. A tak jsem volné dny trávila touláním se ulicemi a objevováním skrytých míst a podniků. Místní by vám pověděli, že zejména Le Marais a jeho okolí je už přehlcené všemi cool podniky nabízejícími vše, oč hladový turista žádá, ale téhle překrásné čtvrti se musí nechat, že je tu k dostání opravdu vše. Od maličkých concept storů nabízejících nespočet neokoukaných designérských módních značek přes butiky s niche parfémy po podniky s pokrmy ze všech koutů světa. Voilá, tenhle kus Paříže je místo pro život. Dostanete tu vše od tacos o deváté ranní poté, co jste v baru protančili předešlou noc, po tu nejlepší horkou čokoládu, kterou jste kdy měli.

Paříž už dávno není jen o typických francouzských kavárničkách, kde si dáte jen „expresso“, jak espresso Francouzi nazývají.

 

Postupem času jsem však zjistila, že k objevování kaváren není potřeba naplánovaného výletu a vyhrazených pár hodin času, ale že se kavárny s dobrou kávou ukrývají i v samotném centru a jeho blízkém okolí. Po pár měsících bydlení v Paříži se má online mapa zaplnila kavárnami, o kterých jsem rázem věděla, že je navštívit ani nestačím. Paříž už dávno není jen o typických francouzských kavárničkách, kde si dáte jen „expresso“, jak espresso Francouzi nazývají. Co víc, mnohdy už tady rozumí vašemu požádání o rostlinné mléko. A mnohdy nemají jen sójové, ale i několik dalších variant navrch k tomu. A taková Paříž zdá se mi býti příjemným místem k životu, dostanete-li tu vaši ranní kávu přesně tak, jak máte nejraději. 

To jen – kdyby se mě někdo ptal, jestli to s kávou v Paříži je tak zlé – odpověděla bych mu pravděpodobně toto. A vám rovnou povím, kam se vydat za mými nejoblíbenějšími.

Mohlo by se vám líbit

Inspirujte se v Paříži! Objevte nejstylovější francouzské influencerky

Netflixový seriál Emily in Paris sledovali asi všichni fanoušci romantiky a kýče. Přinášíme 10 tipů, komu dát follow na Instagramu během čekání na druhou sérii. Které influencerky vás zaručeně přenesou do kouzelných pařížských zákoutí?
elle.cz
Nicole Kudelková

Terres de Café

Terres de Café má rovnou tři pobočky, z nichž nejvíce pravděpodobně uvítáte tu, která se nachází jen pár kroků od Eiffelovky, kde jinak dobrou kávu neseženete. Navíc si odsud můžete odnést i čerstvě praženou kávu domů, kterou nadevše doporučuji k přípravě ranní kávy pro líná rána doma.

Nicole Kudelková

The Broken Arm

The Broken Arm je v první řadě concept store, kde objevíte například selekci kousků z nejnovějších kolekcí Prady nebo Maison Margiela – a budete-li mít štěstí, narazíte tu třeba na slevy nebo sample sales. Koupíte si tu i cool časopisy, které si můžete rovnou prolistovat vedle v The Broken Arm Café. Překrásný prostor pravděpodobně inspirovaný severským minimalismem a útulnem, milí baristé, skvělé jídlo a káva. Mé oblíbené útočiště v Le Marais, obzvláště v teplejších měsících, kdy můžete vysedávat i venku na lavičkách a pozorovat okolní dění.

Nicole Kudelková

Dreamin Man

Dreamin Man bylo první místo, kde jsem si v Paříži dala dobrou filtrovanou kávu, což z Dreamin Mana dělá pro mne nezapomenutelný podnik, do kterého se vždy ráda vracím. Dreamin Man je maličká kavárna, míst na sezení byste tu napočítali na prstech jedné ruky, ale když už tu budete a místo si najdete, objednejte si snídaňovou granolu. Ta je tu vskutku výborná. A ten filtr. Samozřejmě. Jen kdyby už nebylo z mých slov nadevše jasné, že stojí za to. 

Nicole Kudelková

Officine Universelle Buly

Chcete zažít teleport zpátky v čase, řekněme, o dvě stě let zpět? Pak navštivte Officine Universelle Buly, obchod s parfémy sídlící na Saint Germain a v Le Marais. A proč je obchod s parfémy v tipech na kavárny? Protože vám tu kromě parfému, na který vám napíšou krasopísmem vaše jméno, uvaří i horkou čokoládu nebo připraví kávu. Vůně čokolády se tu mísí s vůní parfémů a je to blaho, být tu alespoň na chvíli v obklopení všech těch vůní a krásných předmětů. Vězte, že to opravdu stojí za to. Za to že neodejdete bez parfému neručím!

Nicole Kudelková

Café Kitsuné

Pravděpodobně nejoblíbenější kavárna (nejen) japonských turistů, která je příjemným útočištěm jen pár kroků od Musée du Louvre, nebo místem kam chodím pro kávu s sebou v případě, že se chci slunit v zahradách v Palais Royal. Kavárnu si otevřeli zakladatelé stejnojmenné oděvní značky Maison Kitsuné, a v současnosti má kavárna už několik poboček v Paříži i ve světě. Známé je Café Kitsuné třeba pro své sušenky ve tvaru lišky, nebo všemožné hype drinky ze surovin od yuzu po matchu. Postačí mi tu vždy capuccino s ovesným mlékem, ale přiznám se, že takový sladký čaj z yuzu je moje guilty pleasure.

Nicole Kudelková

Télescope Café

Pokud se chcete davům asijských turistů vyhnout, doporučím vám malou kavárnu jen kousek od Jardin du Palais Royal – a tedy i pár kroků od dvou z poboček Café Kitsuné – Télescope Café. Zakladatel Télescope, Nicolas Clerc, prý pracoval jako fotograf pro módní značky jako je třeba Hermès nebo Chanel, a když toho měl až po krk, otevřel si kavárnu. A tak vznikl Télescope. Kousek poklidné oázy uprostřed rušného centra, kde si dáte skvělou kávu dováženou z různých koutů světa. Budete se tu cítit jak v Kodani, obklopeni vůní kávy, usazeni v minimalistickém, ale zároveň útulném interiéru malé kavárny.

Nicole Kudelková

Partisan Café Artisanal

Je jen pár kroků od Centre Pompidou, kavárna, která je sice o něco prostornější než jiné pařížské kavárničky, ale i tak se tu ve vytíženějších časech stojí na dobrou kávu fronty. A oprávněně. Zajděte si sem i na skvělý mrkvový dort. V horkých letních měsících je Partisan obzvláště příjemným útočištěm.

Nicole Kudelková

Ob-La-Di

Očekávejte bílé stěny, mramorové stolky, barevné kachličky a zlaté detaily – asi tak si představuji instagram-friendly kavárnu, chcete-li. Je maličká, ale dostanete tu vše co si zamanete. A hned vedle je Candelaria. Mexické jídlo. Tam si zajděte na pořádný brunch, až budete mít třeba kocovinu. (Odzkoušeno za vás. Ale o tom zase někdy jindy.)

Nicole Kudelková

KB Coffee Roasters

Hledáte-li příjemnou kavárnu nedaleko Montmartre, zkuste KB Café Shop v Pigalle. Vypozorovala jsem, že si tu můžete sednout i s počítačem, což v Paříži často neradi vidí. A kromě skvělé kávy tu připravují i všemožná smoothies. Skvělý únik od davů lidí, které Montmartrem proudí. 

Nicole Kudelková

The Caféothèque of Paris

Caféothèque mi doporučila má kamarádka žijící v Paříži, když jsem se toulala po pravém břehu Seiny nedaleko Notre Dame a Île Saint-Louis a říkala si, že tu není kde se ohřát a dát si dobrou kávu. A je. Je tu, jen je zas – jak se na Paříž sluší a patří – ukrytá kousek bokem všech rušných ulic. Kávová zrna si tu praží z různých koutů světa a kavárna funguje i jako místo, kde jsou pořádány kávové workshopy. Neočekávejte žádnou vymazlenou kavárnu s překrásným interiérem, ale milou francouzskou kavárnu, co nabízela výběrovou kavárnu ještě before-it-was-cool.

Mohlo by se vám líbit

#parisianstories s Nicole, tentokrát o Pařížankách

Vítejte v nové rubrice blogerky Nicole Kudelkové, která vás bude zásobovat skvělými tipy z mekky francouzské elegance, módy a stylu.
elle.cz