#PARISIANSTORIES S NICOLE O TOM, KDE SE V PAŘÍŽI SETKÁVAT S UMĚNÍM

 

Paříž je místo ideální k tomu, abyste se tu do umění zamilovali až po uši. Číhá tu na každém kroku a v mnoha podobách. Ať už mluvím o galeriích a muzeích, velkých institucích, které pod tíhou uměleckých děl sbíraných po staletí praskají ve švech, nebo o umění v ulicích, které je mnohem nenápadnější, ale do jisté míry utváří genia loci města. Jestli vám Monetovy lekníny v Orangerii po několika návštěvách už nepřipadají tak dechberoucí jako prve a Louvre máte prochozený křížem krážem (ač se mi zdá, že to je nemožné), jste tu správně. Vítejte v průvodci po pařížských galeriích!

Louis Vuitton Foundation

Louis Vuitton Foundation

Výstavba nadace umění eponymní oděvní značky byla svěřena do rukou Franka Gehryho a připomínat má pro Louis Vuitton tak příznačného ducha cestování a dálek svým tvarem, plující lodí. Ve sbírkách nadace najdete díla věhlasných moderních a současných umělců jako jsou Andy Warhol Jeff Koons, Gerhard Richter nebo třeba Basquiat. Co ale nemohu Louis Vuitton Foundation upřít jsou krátkodobé výstavy zasvěcené velikánům uměleckého světa, které nadace připravuje tak, aby byly zajímavé pro kohokoliv. Navštívila jsem tu v minulém roce výstavu Charlotte Perriand, která byla jednou z nejucelenějších a nejzajímavějších výstav, které jsem v minulém roce viděla.

Musée des Arts Decoratifs

Musée des Arts Decoratifs

Sídlí v jednom z křídel Musée du Louvre. Chcete se vyhnout davům? Pak obejděte Louvre obloukem a zajděte si sem. Jde o muzeum dekorativního umění s obsáhlou sbírkou čítající tisíce objektů datující svůj původ do dávných staletí i nedávných dob. Určitě nezapomeňte navštívit část zasvěcenou modernímu designu. Objevíte tu více i méně známé skvosty umístěné v instalacích, které vás zaručeně nudit nebudou – ikonické kusy nábytku, sklo od českých sklářů i knihovničky od skupiny Memphis. 

Musée Bourdelle

Musée Bourdelle

Zajeďte si do 15. obvodu, části Paříže, ve které se třeba tak jako na Montmartre soustřeďovali umělci a zakládali zde své ateliéry. Mnohé zanikly, některé byly přesunuty, některé přestavěny – a takový je osud Musée Bourdelle. Dříve umělecký ateliér Antoine Bourdelle byl přestavěn v muzeum, nyní ukrývající sochy, výkresy a obrazy pana Bourdelle a čas od času hostící krátkodobé výstavy. Navštívila jsem tu třeba výstavu Back Side of Fashion, vzdávající hold zadní části oděvu – té, která je často opomíjena. K vidění tu byla díla od Gaultiera i Balenciagy.

Mohlo by se vám líbit

Designovým trendům roku 2021 vévodí radost ze života

Moc rádi bychom řekli, že nám bylo líto, když rok 2020 skončil. Ovšem na 2021 jsme se upřímně těšili jako na smilování. Proč? Protože s ním přichází i nová naděje a optimismus. A přesně na tuto vlnu se naladili i designéři, kteří jsou rozhodnutí nám vrátit dobrou náladu pomocí roztodivných tvar, lehkého chaosu a výrazných barevných kombinací. Podívejte se na trendy v designu, které nás letos čekají.
elle.cz
Atelier Brancusi

Atelier Brancusi

Zmiňovala jsem ateliéry, které zanikly, byly přesunuty nebo přestavěny. Atelier Brancusi je jedním z těch, které byly zachráněny a přesunuty ze svého původního místa. A to rovnou vedle velkého Centre Pompidou. Sochařský ateliér rumunského sochaře Constantina Brancusiho dovolí vám nahlédnout do umělcovy dílny plné soch oblých tvarů a jemných křivek, které stojí za to vidět. Návštěva vám zabere jen chvilinku, doporučuji nevynechat!

Musée Rodin

Musée Rodin

Zpomalte krok a nechte se unášet atmosférou místa, kde souzní umění a příroda v dokonalé symbióze. Musée Rodin totiž leží uprostřed velké zahrady plné Rodinových soch. Je to taková klidná oáza uprostřed rušné Paříže. 

MAM – Musee d’Art Moderne de Paris

MAM – Musee d’Art Moderne de Paris

Výstavy současného a moderního umění navštivte v MAM. Za pozornost stojí stálá expozice moderního umění čítající díla od mnohých zvučných jmen. Ale pozorujte i krátkodobé výstavy – asi jen tak nezapomenu na své první setkání s malířem Hansem Hartungem, které se odehrálo na jeho obsáhlé retrospektivní výstavě pořádané právě v Musée d'Art Moderne de Paris.

Mohlo by se vám líbit

Elegantní portrét módy: Chanel haute couture JARO/LÉTO 2021

“Věděla jsem, že nebudeme moci uspořádat velkou show, a tak jsem chtěla vymyslet něco jiného. Přišla jsem s nápadem malého průvodu, který by sestoupil ze schodů Grand Palais a prošel pod klenbami květin. Jako na rodinných oslavách nebo svatbách...” říká Viginie Viard, aby uvedla celý tón aktuální kolekce haute couture jaro/léto 2021.
elle.cz
Museum Yves Saint Laurent Paris 

Museum Yves Saint Laurent Paris 

Jde sice o komerční záležitost a muzeum, ve kterém se pravděpodobně budete mačkat se zástupy asijských turistů, ale pro milovníky módy je návštěva povinná, věřte mi! Muzeum mapuje tvorbu Yvese Saint Laurenta, seznámíte se zde s ikonickými modely a nahlédnete i do návrhářova ateliéru.

13th arrondissement a street art

13th arrondissement a street art

Umění v ulicích! To tu potkáte na každém rohu, ale zejména třináctý pařížský okruh je plný grafitti a pomalovaných zdí. Barevné vzkazy a zdi vás tu doprovázejí na každém kroku. A v naprosté většině rozhodně nejde o nevkusné čmáranice.

FIAC

FIAC

Foire Internationale d'art contemporain, zkráceně FIAC, je veletrh současného umění, který se koná každý říjen v Grand Palais. Řadí se mezi významné evropské výstavní veletrhy, kterých se účastní galeristé, kurátoři a soukromí sběratelé, nákupčí z muzeí i lidé z řad veřejnosti. Nemusíte mít v úmyslu zakoupit si zde dílo, jde o zajímavou podívanou už jen proto, že zde vystavují ty nejlepší galerie to, co je zrovna k mání v jejich portfoliu. 

Mohlo by se vám líbit

#PARISIANSTORIES S NICOLE O TOM, KAM SI V PAŘÍŽI ZAJÍT NA KAFE

Vítejte v très cool rubrice blogerky Nicole Kudelkové, která vás bude zásobovat skvělými tipy z mekky francouzské elegance, módy a stylu. Ačkoliv si teď ještě chvíli v Paříži kávu nevychutnáte, alespoň si můžete představovat, jaké chic podniky zde navštívíte, jakmile skončí lockdown.
elle.cz