Co se stane, když se umění potká s módou?

 

Móda je součástí vizuální kultury, je to v podstatě „umění na tělo”. Mnoho návrhářů se inspirovalo a stále čerpá inspiraci v umění, což nám umožňuje jejich kolekce vnímat jako celek a umělecky je i interpretovat. Vybrali jsme nejzajímavější módní kolekce a návrhy, kde hlavní roli hrají umělecké prvky.

Yves Saint Laurent X Mondrian a De Stijl

Piet Mondrian byl jedním z prvních umělců, kteří tvořili abstraktní umění. Narodil se v Nizozemsku v roce 1872 a založil celé umělecké hnutí zvané De Stijl, založené na jednoduchých geometrických liniích a kombinací primárních barev s neutrálními. Francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent jako milovník umění začlenil Mondrianovy obrazy do svých haute couture kreací, tak vzniklo jedno z nejznámějších spojení módy a umění. Návrhář vyjádřil poctu Mondrianovi ve své podzimní kolekci z roku 1965, známé jako kolekce „Mondrian“. Inspirovaná malířovými geometrickými liniemi a výraznými barvami, obsahovala šest koktejlových šatů, které snoubily ikonický styl s atmosférou 60. let.

 

Šaty ve stylu Mondrianových obrazů

Ženy v umění #9: Lehkost i tíha umění Romany Drdové

elle.cz

Dolce Gabbana X Rubens

Peter Paul Rubens, jeden z předních představitelů barokního umění, a jeho koncept, v němž „barvy jsou důležitější než linie“, ovlivnil hned několik módních návrhářů včetně Dolce & Gabbana. Módní návrháři Domenico Dolce a Stefano Gabbana chtěli vytvořit kampaň, která vyzdvihne smyslnou, ale i romantickou stránku ženské krásy, inspirace v Rubensově umění byla tedy jasná. V této kolekci můžeme vidět modelky, které vypadají, jako by právě vyskočily z jednoho z Rubensových obrazů. Scenérie byla navržena tak, aby připomínala barokní zrcadla a detaily výšivek. Dolce a Gabbana pro tuto kampaň pro autentičnost záměrně vybrali modelky s křivkami. Kampaň, kterou nafotila fotografka Nima Benati, byla uvedena na začátku roku 2021.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Christian Dior X Claude Monet

Zakladatel impresionismu a jeden z největších francouzských malířů v dějinách umění Claude Monet po sobě zanechal velké umělecké dílo. Inspirací mu byl jeho dům a zahrada v Giverny. Ve stejném duchu udělal Christian Dior obrovskou stopu do světa módy, která je patrná dodnes. V roce 1949 navrhl kolekci haute couture pro sezónu jaro/léto. Jedním z vrcholů této výstavy byly ikonické šaty Miss Dior, celé vyšívané okvětními lístky v různých odstínech růžové a fialové. Dior dokonale propojil dva světy - umění a módu a těmto šatům vdechl Monetovu estetiku. Trávil hodně času na venkově a kreslil své návrhy ve své zahradě v Granville, stejně jako Monet. Tímto se mu podařilo definovat elegantní styl „Dior“ a začlenit do svých výtvorů Monetovu barevnou paletu a květinové vzory.

 

Šaty Miss Dior

 

Valentino X Hieronymus Bosch

Návrhy Pierpaola Piccioli, který je od roku 2008 kreativním ředitelem módního domu Valentino, se často nesou v duchu umění, zejména náboženských děl ze středověku a renesance, ale i současného umění. V roce 2017 ve spolupráci návrhářkou Zandrou Rhodes a společně vytvořili inspirativní kolekci. Piccioli chtěl propojit punkovou kulturu konce 70. let s humanismem a středověkým uměním. Inspiraci našel v obraze Hieronyma Bosche Zahrada pozemských rozkoší.

Slavný holandský malíř byl jedním z nejpozoruhodnějších představitelů Severské renesance 16. století. V Zahradě pozemských rozkoší, kterou Bosch namaloval před reformací, znázornil nebe a stvoření lidstva, první hřích s Adamem a Evou a peklo, které přijímá hříšníky a lidstvo uspokojující své pozemské choutky. Boschova ikonografie vyniká svou originalitou a smyslností. Celý obraz je interpretován jako alegorie na hřích. Piccioli interpretoval Boschovy symboly prostřednictvím éterických průsvitných rób s romantickými potisky a vyšívanými vzory s jemným odkazem k původnímu uměleckému dílu. 

 

Valentino, jaro 2017

 

Elza Schiaparelli X Salvador Dalí

Elsa Schiaparelli se narodila v roce 1890 do aristokratické rodiny sídlící v Římě, lásku k módě projevovala již od útlého věku. Začala rozvíjet svůj revoluční styl inspirovaný futurismem, dada a surrealismem a seznámila se se slavnými představiteli těchto směrů jako byl Man Ray, Marcel Duchamp a Jean Cocteau. Se španělským představitelem surrealismu Salvadorem Dalím dokonce navázala spolupráci.

Elza Schiaparelli společně se Salvadorem Dalím vytvořili róbu s názvem Tear-Illusion, pro letní kolekci roku 1938. Šaty odkazují na Dalího malbu, na které zobrazoval ženy s roztrhaným masem, potisky na šatech je mají připomínat. Schiaparelli chtěla experimentovat se skrýváním a odhalováním těla, čímž se jí podařilo navodit zranitelnost a odhalení. Dodnes se módnímu domu Schiaparelli daří bravurně navazovat na odkaz surrealistů a jeho odvážné a neotřelé kreace můžeme pravidelně vidět na červeném koberci, ale i na módních influencerkách.

 

Elza Schiaparelli, šaty Tear- Illusion

 

A kdo se nejčastěji inspiruje v umění na české módní scéně? 

Mladý návrhář Martin Kohout do svých kreací pravidelně zakomponovává prvky malířství. Návrhář samouk začínal tak, že šil šaty z malířských pláten - pomalovaných i čistě bílých. Každý jeho model byl tak doslova povznesen na umělecké dílo. Jeho modelky pravidelně chodí na přehlídkách do tónů vážné hudby. Martinova tvorba se vyvíjí a v jeho nejnovější capsule kolekci můžeme sledovat inspiraci českým ikonickým filmem Valérie a týden divů. Martin Kohout dokáže komplexně propojit více forem umění v jedno a my se nemůžeme dočkat, co dalšího nám tento talentovaný designér představí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Sběratelka umění bez tváře. Seznamte se s Chierou Arqui

elle.cz