Český pavilon na Expo 2010

Návštěvník českého pavilonu na světové výstavě EXPO v Šanghaji se ocitne ve fiktivním městě, městě, kde se tvoří, kouzlí, vyrábí, cestuje, pozoruje, poslouchá a kde se každý procházející může aktivně zapojit.
Touto koncepcí oslovil realizační tým vedený Ing. arch. Jaromírem Švarcem výběrovou komisi veřejné soutěže na návrh souborného díla pavilonu a expozice České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Hlavní motto světové výstavy „Lepší město – lepší život“ i téma národní účasti „Plody civilizace“ inspirovalo tvůrce vítězného návrhu k vytvoření imaginární urbanizované krajiny.

Design pavilonu a expozice vychází z urbánních městských struktur, které jsou ve zkratce a nadsázce ztvárněny na fasádách, před pavilonem a v rámci expozice.

Na čelní stěnu arch. Jiří Buček a jeho kolegové ze studia SIAL otiskli jeden z nejkvalitnějších městských celků v celosvětovém měřítku, pražské Staré Město.

Struktura je sestavena z malých jednotek, které dohromady vytvářejí jednotlivé městské bloky. Těmito jednotkami jsou gumové puky, významný vývozní artikl našeho státu a symbol našich světových sportovních prvenství. Kompozice puků osázených na bílém podkladu pomocí ocelových trnů dodává pavilonu prostorový dojem živého a cenného výtvoru lidského působení v průběhu staletí v centru Evropy – v Česku.

Návštěvník vstoupí do expozice pod strukturou Staroměstského náměstí. Nad zvlněnou krajinou se tu bude vznášet město, které z krajiny vyrůstá a nemůže se bez ní obejít. Město je ve skutečnosti i v expozici tvořeno plody, které naše civilizace vytvořila a jež naše města chrání. Ty jsou zarámovány v lehkých závěsných kubusech, stejně jako architektura rámuje náš reálný svět.

Návštěvníci v pavilonu měkce našlapují v trávě nebo odpočívají na terénních vlnách a přitom pozorují pravidelnou síť ulic nad hlavami. Mezi ulicemi se pohybují a v blocích hledají a objevují plody civilizace – nápadité exponáty. Autorka ideového záměru Mgr. Lenka Lindaurová sestavila tým převážně mladých, avšak často již mezinárodně renomovaných tvůrců, s nimiž představí významná civilizační témata. Akcent přitom položila na poutavou až magickou formu: divák má být okouzlen, emocionálně zasažen a překvapen. Expozice na něj neútočí, ale vtahuje ho do sebe.

Protože cílem účasti na EXPO je jak kulturní, tak ekonomická prezentace ČR, budou součástí pavilonu také obchod a VIP restaurace, navržená designérem Ing. arch. Tomášem Veselým. Jako novinku v ekonomické propagaci ČR budeme realizovat v pavilonu tzv. Meeting Room. Po celou dobu výstavy bude tento uzavřený prostor sloužit významným státním představitelům ČR a smluvním partnerům z podnikatelské sféry k organizaci individuálních setkání jak s jejich čínskými protějšky, tak se zástupci ostatních vystavovatelských zemí, k čemuž bude i individuálně upravován v závislosti na konkrétních jednáních. Stane se tak místem, kde můžeme volně prezentovat i podnikatelské subjekty a hospodářské a obchodní úspěchy ČR, které nelze s ohledem na směrnice světových výstav otevřeně propagovat v samotném prostoru expozice ČR.