Fabergého vejce: Jeden z nejdražších klenotů světa

Jméno Fabergé je už více než jedno století spojováno s honosností, opulencí a přepychem… a velikonočními vejci. Tyto malé objekty umění jsou dodnes známkou toho největšího bohatství a puncem absolutního luxusu. 

V roce 1885 byl pověřen šperkař Carl Gustav Fabergé zajímavou zakázkou. Měl vytvořit vejce z klenotů, které bylo určeno jako dar k Velikonocům pro tehdejší carevnu Marii Fjodorovnu. Carevna vejce dostala 1. května 1885 a byla z něj tak nadšená, že car Alexandr III. z Fabergého udělal dvorního klenotníka a podobná vejce u něj nechal pro svojí manželku vyrábět každý rok. Carl Fabergé dostal volnou ruku, co se designu týče, pokaždé ale muselo mít vajíčko prvek královské rodiny a také obsahovat nějaké překvapení uvnitř.

Největší filmové “easter eggs”, kterých jste si nikdy nevšimli

elle.cz

Car Alexandr III. z Fabergého vajec udělal tradici a svojí manželku jimi obdarovával až do své smrti. Jeho syn Mikuláš II. po něm převzal nejen vládu nad carstvím, ale také tradici v obdarovávání šperkařskými vejcemi svojí manželku i carevnu matku. Fabergého vejce byly natolik inovativní, že i v té době se je ostatní snažili napodobit. Je také známo, že Fabergé vyrobil pár vajec i pro bohaté sběratele mimo Rusko. Rok 1917 a Ruská revoluce ukončila popravením cara i výrobu Fabergého vajec a talentovaný klenotník musel emigrovat ze země.

Fabergého vejce byla vyráběna z těch nejlepších a nejdražších materiálů jakými bylo zlato, slonovina, platina, diamanty, perly, drahé kameny a démanty. Trvalo rok až dva, než byla vyrobena, přestože jsou veliká jenom 7 - 13 cm. Každé je naprosto unikátní a každé v sobě skrývá jiný předmět.

Prohlédněte si luxusní Fabergého vejce:

Spekuluje se, že pro královskou rodinu vzniklo okolo 50 Fabergého vajec, některá se po bolševickém převratu ztratila, v současné chvíli se ví o lokaci 43. Celkem 3 Fabergého vejce má ve své sbírce i královna Alžběta II. Vzácnost vajec pochopitelně určuje jejich hodnotu, která je téměř nevyčíslitelná a je důvodem k dechberoucích aukčním částkám. 

V roce 2002 bylo „Zimní vejce“ z roku 1913 prodáno anonymnímu nákupčímu za 9,6 milionu dolarů v aukčním domě Christie's v New Yorku. O pět let později tento rekord překonalo tzv. „Rotschdildovo vejce" se zabudovanými hodinami, jež Fabergé vyrobil pro sběratelku Beatrice Rothschild v roce 1905. Vejce dosáhlo na rekordní částku 9 milionů liber (tehdy v hodnotě 18,5 milionu dolarů) v Christie's v Londýně a stalo se nejen nejdražším vydraženým Fabergého vejcem, ale také nejdražšími hodinami na světě.

Pokud i vy jste zatoužili vlastnit takový unikátní a nádherný kus umění, nezoufejte. Pár vajec je stále ztracených a čeká na své nalezení. V roce 2012 se například „Třetí císařské vejce" vynořilo v domě Američana na Středozápadě, který si vejce koupil na blešáku. Roky poté ho vygooglil a zjistil, že se jedná o Fabergého vejce, jehož hodnota se v té době odhadovalo na 33 milionů dolarů.

 

Královna Alžběta II. a Fabergého vejce

Královská rodina ukázala svá nejkrásnější panství

elle.cz