Hladce obrace

Německý designér Sebastian Schönheit (na fotografii) nazval v r. 2008 svůj koberec z polyamidového vlákna 300. Zřejmě proto, že po jeho dokončení padl jako v bitvě u Thermopyl (www.sebastianschoenheit.de)

Pokud jste v roce 2009 navštívili alespoň jeden mezinárodní veletrh zaměřený na bydlení, nemohli jste nastupující trend pletených interiérových doplňků přehlédnout. Je to zvláštní pocit pozorovat důvěrně znamenal uzliky v nových, dosud nečekaných souvislostech. Zvláštní, krásné, ale také blízké. A zábavné!

Designérka Olivia Lee vytvořila z klasických židlí od Vitry dokonale popletenou pohovku a získala za ni prestižní studentskou cenu za design D & AD (www.olivia-lee.com)

Kwangho Lee si v lednu 2009 celou svou výstavu v Torontu upletl z elektrických šňůr (www.kwangholee.com)

Designéři se totiž tradiční ruční práce ujali po svém a neváhají k pletení použít ty nejtlustší jehlice a tu nejmohutnější přízi, jakou si umíte představit. Tedy, pokud se o elektrických kabelech nebo polyuretanové pěně vůbec dá mluvit jako o přízi…

Holandská designérka Christien Meindertsma plete hlavně z ovčí vlny (www.christienmeindertsma.com)

Korejský designér Kwangho Lee svou lampu pro veletrh v Kolíně nad Rýnem 09 trochu zašmodrchal… (www.kwangholee.com)

V nadstandardně zvětšeném měřítku však na pletených kreacích náhle vyniká něco, co nás na našich klasických svetrech možná nikdy nenapadlo obdivovat – zajímavá struktura, jejíž rozmanitost je vlastně nekonečná.

Pletené přehozy přes postel prodává londýnský Conran Shop, 225 € (www.conranshop.co.uk)

Holandská designérka Bauke Knottnerus vytvořila v r. 2008 sérii interiérových sedacích prvků Phat Knits (www.baukeknottnerus.nl)

A tak jsme svědky specifického koloběhu – předimenzované vzory od interiérových tvůrců opět přebírají módní návrháři a vracejí je zpět na oblečení.