Přinášíme novinky a svěží tváře českého designu

 

1. Z VESMÍRU

Pokud alespoň jedním okem sledujete českou designérskou scénu, Lukáše Nováka není třeba představovat. Jeho novinku Amalín ale určitě ano. Série váz zachovává tvary a rozměry, které jsou pro tvorbu Lukáše typické. Změnou jsou barvy, které na povrchu váz přechází od tyrkysově modré po pískově žlutou a jejich strukturu prostupují ostrůvky stříbra. Stejně jako vzácný kámen je každá z váz originálem, který finalizuje „last touch“ skláře v podobě matné, lesklé či metalické povrchové úpravy. „Myslím, že není náhoda, že jsem tuto kolekci vytvořil po dlouhém roce pandemie. Amalín je kolekce originálních váz, která skrze primární barvy, jako je světle modrá, zelená a žlutá symbolizuje nový a pozitivní začátek,“ vysvětluje Lukáš Novák.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

2. ZMĚNA FUNKCE

Upcyklace, recyklace a další „udržitelné“ pojmy slyšíme na každém kroku. Vidět je v praxi je už méně časté. Studio Kakao by však mohlo jít příkladem – starým objektům dává novou funkci a díky tomu druhou šanci na život. Bývalá skleněná svítidla doplní o subtilní kovovou konstrukci a k jejich zákazníkům tak putuje jedinečná váza. Za celým konceptem stojí architektka Monika Nováková, její bratr Dominik a sourozence doplnila designérka Natálie Costantinová. Momentálně připravují limitovanou kolekci z čirého křišťálu v kombinaci s černým kovem, kterou představí v říjnu na Designbloku. Ostatně, jiné než limitované kolekce ve studiu už z principu nevznikají.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

3. S HADÍ SMĚSÍ

Nebojí se experimentovat a jejich tajemná přísada zní jako ze seznamu na přípravu kouzelného lektvaru. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, studentka a absolvent ateliéru Sklo na pražské UMPRUM, spojili své síly a výsledkem je kolekce váz KOMBO. Tvarově jsou vázy celkem tradiční, pokusy se odehrávají hlavně v technikách a přísadách – zcela novou ingredienci si designéři pojmenovali Hadí směs. A jak napovídá název kolekce – vázy lze kombinovat a vrstvit do výšky, kam až se odvážíte. A protože si sklo dobře rozumí se světlem, nové designérské duo brzy doplní kolekci KOMBO i o svítidla.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

4. DOKONALE NEDOKONALÉ

Dvojice stojí také za Ordinary Optimist, studiem, které vzniklo loni na podzim jako univerzální platforma pro práci designérů Alexandry a Bonifáce. Vyrábí keramické objekty pro každodenní život, a to vlastníma rukama v limitovaných sériích, každý objekt je v něčem tedy jediný originál. V létě představili novou kolekci šálků, hrnků a džbánů: „Celá Oops kolekce je už podle názvu tak trochu dílem náhody. Každý objekt je výsledkem spontánní práce s hliněnou hmotou. Myšlenkou bylo vytvořit co nejvíce skulpturální, přesto ale funkční nápojové nádoby, oslavující radost ze hry.“ Výsledek si můžete prohlédnout na některém z prodejních pop-upů studia, aktuálně například v bratislavském Buffet store. A už kvůli těm barvám to stojí za to. Na výběr je totiž z pastelových odstínů s názvy Banana Cream, Matcha Green, Taupe Beige, Purple Sky a Challenger Deep Blue.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

5. S TRPĚLIVOSTÍ

Na pomezí umění a designu se pohybuje mladá studentka, která z pražské UMPRUM přesídlila na stáž do Národní akademie umění v Oslu. Paula Benčaťová má za sebou úspěch s beznadějně vyprodanou kolekcí váz Lito. Aktuálně se věnuje technice coil-building, tedy modelování z jemných proužků, ze kterých vytváří volné objekty. Paule jde o samotný akt řemesla a modelování z hlíny: „Tvorba je pro mne jistým způsobem meditace a rozjímání, je to touha a radost cítit materiál pod rukama a možnost přenést představy do něčeho třídimenzionálního. A zároveň je to o trpělivosti a vytrvalosti, což je při každém řemesle velmi důležité.“ Doporučujeme po sledovat, protože novou kolekci váz by měla Paula představit už tento podzim!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Old but gold: kam pro nábytek, který umí stárnout?

elle.cz