Trend: Planet-friendly

Už není pravdou, že by byl ekologicky šetrný design dražší než jeho neekologičtí kolegové. Výrobci i prodejci se nad sebou zamysleli a my můžeme vybírat mezi cenově výhodnými produkty, které nezatěžují životní prostředí.

Papírový nábytek už není považován za experimentální nebo vtipný výstřelek, solární panely nikoho nepřekvapují stejně jako zateplování domů slámou; například domácí kompostovač Mio je k zakoupení v řetězcích supermarketů Target.

Autor: Jane Atfield
Ekologické domy vyhrávají zakázky na veřejné stavby (ekologické centrum Sluňákov studia Projektil Architekti) a diskuze o alternativních zdrojích energie nebo rozložitelném odpadu se posunula z „v budoucnosti“ do „tady a teď“.

Pořídit si tak můžete do šedesáti dnů rozložitelnou tašku podle návrhu Katarzyny Okinczyc, odpadkovou židli designérky Jane Atfieldové nebo alespoň lampičku na solární baterie v designu Nicolase Cortolessise pro Ikea.

Tou nejlepší zprávou ale je, že Češi tento trend rozšíření „k planetě přátelského“ designu pouze nesledují, ale pomáhají utvářet. S chytrým řešením alternativního zdroje v městském prostředí přišlo studio Dominiky Nell Applové Bluegreen Pacific, které vytváří vertikální turbíny.

Studio Lightway už pár let svými tubusy přivádí denní světlo do neosvětlitelných prostor a po celé republice staví česká architektonická studia chytré ekologické domy. A jejich revitalizační plány měst a prostranství navíc nejsou „přátelské“ jen ke krajině, ale také k jejich obyvatelům.

Autor: Lightway, tubus na světlo

Autor: Dominika Nell Applová