Z malého bytu velký?

 

1. Projděte svůj domov, vezměte do rukou krabici a dávejte do ní vše, co pravidelně nepoužíváte, nemá to své stálé místo či to neslouží jako dekorace. Jistě nebude dlouho trvat a krabice se zcela naplní zbytečnostmi, které nepotřebujete. Jak by řekla Marie Kondo: “Když vám to nepřináší radost, zbavte se toho...” Díky tomu, že již doma nebudete mít nánosy věcí bude celý prostor působit minimalistickým dojem, a tudíž se bude jevit i větší.  

2. Čím více podlahové plochy, tím větší místnost. To je pravidlo, kterým byste se měli řídit. A stejné platí i co se týče stěn. Jestliže se doma rozhlédnete a uvědomíte si, že se snažíte zaplnit každé volné místo, protože nemáte kam dávat věci, raději začněte řešit nějaké alternativní řešení úložného prostoru. Pokud vám stěny bez dekorací připadají prázdné, sáhněte po kreativních tapetách či kachličkách. Krásné textilní stěny dělají například Smart Walls, jimiž se dá řešit spousta problémů zároveň – ty s akustikou, nerovnými zdmi, všemožně vedoucími kabely, a navíc ctí velmi nápaditý design. A co se týče keramiky v interiéru, jež nebude působit zastarale, můžete si prohlédnout nabídku Archtiles, jež je opravdu efektní. 

 

Smart Walls

 

3. Zrcadla působí v malých bytech jako dokonalý zázrak, jelikož vytvářejí iluzi prostoru a odrážejí světlo do tmavších koutů. Proto s nimi rozhodně nešetřete.  

4. S nábytkem se držte při zemi. Pokud toužíte po změně a investujete do nových kousků, volte obecně ty nižší. Ty vytvářejí dojem většího prostoru. Ideální je, pokud ještě budou mít nožičky. Působí tak vzdušněji. Pokud máte jídelní stůl, židle vždy přisuňte až k němu, nikdy je nenechávejte volně v místnosti. 

5. Světlo je mocným nástrojem a dokáže celý pokoj zcela proměnit. Osvětlete tmavé kouty a pořiďte si více než jedno svítidlo.  

 

Příklad za všechny:

Prohlédněte si projekt interiérové designérky Hedviky Novotné, která působí od roku 2012 pod značkou NOVOdesign. Původní řešení pražského 52metrového bytu s terasou nebylo úplně šťastné. Díky pár řemeslným a následně dispozičním úpravám v kooperaci s interiérovou designérkou byl úspěšně proměněn v praktický a stylový byt s dostatečným úložným prostorem. Celý byt je po změnách také opticky větší a vzdušnější. Hlavním spojujícím prvkem celého interiéru je moderní industriál, tedy výrazné osvětlení, perský koberec, jídelní stůl z masivu nebo výrazné keramické obklady v kuchyni a v zádveří. Tapety a obklady na stěnách celý prostor opticky rozdělují do jednotlivých zón a zútulňují zároveň.

Věřili byste, že tento byt má jen 52 čtveřečních metrů?