Zaha Hadid: z církevní školy na designový vrchol

Zaha Hadid se dokázala prosadit v prostředí, kterému přece jen i dnes ještě dominují převážně muži – celosvětově úspěšných architektek je nepoměrně méně než architektů. A dotáhla to až na vrchol – v roce 2004 se stala první ženou, které byla udělena Pritzkerova cena za architekturu, jež je považována za jakýsi ekvivalent Nobelovy ceny.
cuar01_chanel0806
Zaha Hadid se narodila v Bagdádu, ale od dětství pendlovala po světě – chodila do církevní dívčí školy ve Švýcarsku, pak vystudovala matematiku na Americké univerzitě v libanonském Bejrútu, a následně přesídlila rovnou do Londýna, kde pokračovala ve studiu, tentokrát na katedře architektury. V Londýně se nakonec i usadila a založila vlastní ateliér. Její architektonické kousky jsou opravdu originální – vychází z dekonstruktivismu, takže její práce většinou nesou jakýsi fluidní nádech, někdy připomínají kokon, zámotek, nafouklé cosi, ale dokážou být i striktní a plné hran. 
Zaha se neomezuje jen na architekturu, ale věnuje se i designu, módě, nábytku, a dokonce i scénografii – vytvořila například scénu pro turné skupiny Pet Shop Boys. 
chanel_mobile_art_pavilon
Z jejích projektů jmenujme například London Aquatics Centre, které bylo dějištěm plaveckých soutěží na olympijských hrách v Londýně, budova Roca London Gallery inspirována silou proudící vody nebo velkolepá budova opery v čínském Kuang-čou.
Spolupracovala ale i s módními tvůrci a značkami, například Dior, Chanel, Louis Vuitton, Lacoste, Swarovski nebo už se zmíněnou Melissou.

Ve středu 31. října oslaví Zaha Hadid dvaašedesáté narozeniny.

Zaha Hadid: z církevní školy na designový vrchol