Dětské knižní objevy poslední doby podle Lucie The Hubs

Knížky, to je naše. Vlastně bych řekla, že už doma máme takovou malou dětskou knihovnu. Zcela upřímně nevím, jestli si ty knížky tak trošku nekupuju i sama pro sebe. Já totiž miluju chvíle, kdy si večer zalezeme s dětmi pod peřinu a necháme se unášet do říše fantazie. A i pro ně je to kouzelné, vlastně není večer, kdy by čtení samy nevyžadovaly. Knížek máme spousty, od pohádek přes dobrodružné příběhy až po naučné kousky. A dnes bych vám chtěla představit pár našich oblíbenců z poslední doby.

lucie

Dynastie myšáků – Torben Kuhlmann

Tyto knížky od nakladatelství Dynastie jsem poprvé zachytila na Festivalu Mini (psala jsem vám) a o pár týdnů později jednu donesl Ježíšek. Teď máme první a druhý díl, tedy Lindbergh a Armstrong, nedávno ještě vyšel Edison. Zcela upřímně můžu říct, že se knížky staly hitem. Přečetli jsme je se zatajeným dechem a nadchly nejen děti, ale i nás dospělé. Překrásné ilustrace doplněné kouzelným příběhem, který dětem srozumitelnou formou vysvětluje, jak se vlastně první lidé dostali do Vesmíru nebo začali létat. To vše v dobrodružství jednoho odhodlaného malého myšáka. Věřte mi, tohle jsou knížky nejen pro kluky a tatínky.

caralucie

Knížka, Hervé Tullet

Interaktivní. Tak by se jedním slovem daly charakterizovat knížky od francouzského autora Hervé Tuletta, za které již získal řadu ocenění a světové uznání. V každé z nich se dítě učí zábavným způsobem třeba orientaci v prostoru, rozlišovat barvy, počítat nebo rozvíjet fantazii. Jako první jsme domů pořídili Knížku, která u nás vyšla už v roce 2016, my ji objevili až teď. Ona sama vám přesně říká, co s ní máte dělat. A tak dítě ťuká na puntíky, naklání knížku různými směry, třese s ní, fouká na puntíky a ony se posunují, zvětšují a zmenšují. U této knížky se zkrátka nudit rozhodně nebudete a náš téměř čtyřletý syn ji miluje. A to tak, že jsme koupili rovnou další díl, tentokrát Barvy. Z názvu vyplývá, že tady se zase děti učí základní barvy nebo co vznikne smícháním dvou z nich apod. 

Od stejného autora je na trhu i řada dalších knížek, např. The Game of Finger Worm (Hra na žížaly), Eyes Game (Hra na oči) nebo The Game of Patterns (Hra se vzory). Zkrátka a dobře, u žádné z nich zřejmě nešlápnete vedle. A my jsme naši sbírku ještě rozhodně neukončili.

caralucie

Pierre the Maze Detective

Tak dlouho jsem po ní koukala na Instagramu, až jsem jí podlehla. Abych vám to vysvětlila, já totiž miluju detektivky, řešení hádanek, bludišť a moje dcera taky. A přesně to slibuje i tato anglicky psaná knížka. I když tady ani tak nejde o to, co je zde napsáno, ale především nakresleno. Hlavním hrdinou je malý detektiv Pierre, který má na každé stránce za úkol vypátrat určité věci, osoby či najít cestu z bludiště. Těch vás tu čeká hned několik a budete se v nich muset pořádně zorientovat, u čehož se zapotí nejen děti, ale i dospělí. Vzhledem to vlastně trochu připomíná počítačovou hru, i když elektroniku potřebovat nebudete, tady se cvičí čtení, postřeh nebo zraková paměť. Knížka pro všechny milovníky hlavolamů a her má doporučenou věkovou hranici od 7 let, no zvládne ji s pomocí i předškolák.

caralucie

Den, kdy voskovky řekly dost- Drew Daywalt

Americký autor Drew Daywalt je filmařem a na kontě má řadu hororových filmů a kromě toho také jeden bestseller o nezbedných dětských voskovkách. Protože i ty se umí pěkně rozzlobit, a to tak moc, že začnou psát dopisy svému majiteli Toníkovi. Červená voskovka je k smrti unavená a chce dovolenou od věčného malování hasičského auta. Fialové se nelíbí, jak moc Tonda přetahuje, černou nebaví dělat ostatním barvám obrysy, žlutá s oranžovou spolu nemluví, protože se hádají, která je barvou slunce a béžová je smutná, protože je málo používaná. Tahle veselá knížka je lednovou novinku na trhu a nás zaujala hrozně moc. A to jak skoro čtyřleťáka, tak naši šestiletou slečnu.