Girl power! Filmové superhrdinky boří stereotypy

Pro příznivce komiksů a počítačových her se jedná o dekády trvající (a stále nevyřešený) spor – kdo je ultimátní ženskou hrdinkou? Od kmenového boje nevyléčitelných geeků poslední léta přilévá oheň i filmová rivalita DC a Marvel, kdy se vedou horké debaty o tom, zda je lepší Wonder Woman nebo Black Widow. Ať už je to jakkoliv, superhrdinky v našich životech potřebujeme stejně tak, jako jejich mužské protějšky. V dětství nám slouží jako morální kompas, v dospělosti pak vnímáme jejich filmové představitelky coby beauty standardy moderní doby. Nerealistické? Možná, ale i přesto je máme rádi a snažíme se je napodobovat. Připomeňme si ty, které na popkulturu měly největší vliv.  

Wonder Woman

Do Lyndy Carter byl v sedmdesátých letech zamilovaný snad každý malý kluk. Překrásná bohyně Diana reprezentovala the best of celé ženské populace. Silná, nebojácná a nezávislá, přitom plná empatie. Co se kostýmu týče, určitě můžeme najít malé nedostatky – body s ultra utaženým pasem asi není tím nejvhodnějším outfitem pro boj s nespravedlností, ale budiž. V původní verzi sedmdesátkového amerického televizního seriálu se kladl velký důraz na element patriotismu – právě to byl důvod, proč na sobě měla bohyně původem z Řecka americkou vlajku.

Pokud však pomineme tyto zvláštní nuance, jednalo se o první velkou feministickou figuru, která nahradila blonďatou Barbie. Dnes zná veřejnost její postavu spíše díky izraelské herečce a bývalé modelkce Gal Gadot. V novodobé adaptaci režisérky Patty Jenkins se pak v roli bájných Amazonek objevuje nejen hollywoodská elita v podobě Robin Wright a Connie Nielsen, ale také CrossFitt trenérka Brooke Ence, Muay Thai boxerka Madeleine Vall Beijner, olympijská sportovkyně Samantha Jo, světová šampionka v boxu Ann Wolfe nebo několikanásobné šampionky v bikini fitness Mayling Ng a Morgan Jacobsen. Právě tímto tahem chtěli filmaři dokázat, že ženská krása má mnoho podob. A síla je jednou z nich.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Black Widow

Byť tato komiksová postava existuje již od 60. let, větší pozornost veřejnosti získala až s příchodem Marvel Universe coby jediné ženské členky filmových Avengers. Krásná a nebezpečně chladná ruská špiónka Natalia Romanoff v podání Scarlett Johansson tak odstartovala novou éru superhrdinek a ikon moderního feminismu. Sice nemá žádné superschopnosti, ale zato umí plynně francouzsky, italsky, rusky a latinsky, hravě zvládá gymnastiku i bojová umění. Navíc také ztělesňuje potencionálně velmi nákladný soudní proces za případné sexuální obtěžování, nemluvě o dlouhodobých (ne-li fatálních) fyzických následcích pro pachatele.

 

 

Beatrix Kiddo aka Black Mamba

Uma Thurman je ve světě superhrdinek živoucí legendou – od Emmy Peel z Avengers (kde se až podezřele podobala Black Widow) přes G-Girl v My Super Ex-Girlfriend až po Poison Ivy z údajně nejhoršího filmu v historii Batman a Robin. Jejím největším příspěvkem do popkulturního fondu superhrdinek byla však role bývalé agentky kriminální organizace Deadly Viper Assassination Squad. Quentin Tarantino ji totiž představil světu jako ženskou verzi Bruce Lee – legendy, která ovlivnila hollywoodské akční filmy (nejen) sedmdesátých let. Antihrdinka poháněná potřebou zcela zasloužené pomsty byla takřka identickou kopií postavy Billyho Lo z posledního filmu Bruce Lee Hra smrti. Napovídal o tom žlutý kostým s černými pruhy i identický model tenisek Onitsuka Tiger Mexico 66 (předchůdce Nike Cortez), které měla Thurman na sobě. Tarantinovská pastiš tak dala vzniknout jedné z nejvýznamnějších ženských akčních postav století.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Lara Croft

Ještě předtím než se svět her stal doslova nevyčerpatelnou inspirací nově vznikajících filmů, byl snímek Lara Croft: Tomb Rider považován za unikátní mistrovské dílo. Z velké části za to filmaři vděčí právě její představitelce Angelině Jolie, která byla světu prezentována skoro jako ženská verze Indiana Jonese. Krásná britská archeoložka, jež ve volném čase pátrá po bájných artefaktech, které ve špatných rukou mohou znamenat konec světa. Mnozí by mohli souhlasit s tím, že právě ona rozbila tradiční stereotyp ženských superhrdinek coby kladná protagonistka s výrazným elementem bad girl, které nejsou cizí bojová umění, zbraně, těžká technika, ale ani bílé šaty s decentním kloboučkem.

 

 

Zdroj: IMBD.com, Wikipedia Commons

Mohlo by se vám líbit

Šaty hodné Oscara: Deset ikonických hollywoodských rób

Hollywoodské kostýmy vždy hrály ve filmech samostatnou roli. Měly diváka vtáhnout do snového světa a dopřát jeho očím čistě vizuální potěšení. Některé róby se do hollywoodské historie zapsaly tučným písmem, jiné téměř zruinovaly celá filmová studia. Kdo vytvořil ikonické filmové šaty, jaká je jejich cena a kde se dnes vlastně nacházejí?
elle.cz