V partnerských vztazích máme totiž často tendenci dívat se na to, co nefunguje. Věnujeme mnoho pozornosti problémům a nefunkčnostem. Tím je ovšem jenom posilujeme.
V mé odpovědi najdete pár triků, jak to začít dělat jinak.
V kvalitním vztahu jsou lidé v souladu na více úrovních. Velice zjednodušeně:
- Fyzická - funguje chemie a sexualita, vzájemně si voníte.
- Emoční - spolu je vám hezky, těšíte se na sebe, když se vzdálíte.
- Mentální - máte si co říct.
- Duševní - můžete spolu i mlčet a je vám při tom dobře.
- Materiální - cítíte vzájemný pocit bezpečí a jistoty..
- Společná budoucnost - sdílíte sny, představy a plány a těšíte se na ně.
Zásadní je komunikace
Protože ale svět i vztahy jsou někdy opravdu složité, je úplně normální, že nějaká část nefunguje přesně tak, jak si představujeme. Zásadní je o tom spolu mluvit.
Jak ano: Vysvětlovat, co chcete, co si představujete. Sdílet své pocity a touhy.
Ptát se druhého, co si přeje on. Vnímat jeho potřeby. A sdílet ty své.
Společně vymýšlet, jak to dělat jinak, aby to vyhovovalo oběma.
Jak ne: Nevyčítat. Neukazovat na nefunkčnosti a problémy. Neobviňovat.
Nepřebírat odpovědnost za pocity toho druhého.
Proč je dobré se občas pohádat?
„Každý vnímáme svět jinak. Máme jiné zkušenosti, jiné rodinné příběhy, jiné zvyky. A když je pro nás něco naprosto normální, pak samozřejmě nechápeme, jak je možné, že to má někdo jinak. Jediné vysvětlení je, že mi to dělá naschvál anebo je blbec (nebo obojí). Domluvené normy platné pro všechny nám usnadňují život. Když jde ovšem o normy individuální, tedy nedomluvené, nastává problém. Často narazíme na to, že ten druhý to má jinak. Když chcete, aby váš názor převzala druhá strana za svůj, zasahujete do jeho normy, tedy do jeho osobního prostoru, a překračujete hranice. To je de facto invaze, která vyvolá hádku nebo konflikt.
Rada č. 1: Přijměte fakt, že ve vztazích žádná obecně platná norma neexistuje. Jde pouze o individuální pohled na věc. Diskuze mezi dvěma lidmi, jakkoli vášnivá, pak nemusí být hádkou. Jde jen o sdílení vlastních názorů doprovázené různě silnými emocemi. Ty nám pomáhají lépe poznat druhého i sebe sama. Díky tomu se k sobě pomyslně přibližujeme. Dokonce i tehdy, když máme názory jiné.
Rada č. 2: Při sdílení názorů, postojů a norem mluvte o sobě. Vyhnete se tak hodnocení a obviňování druhého.
Rada č. 3: Snažte se pochopit, jak to ten druhý má. Ptejte se. Naslouchejte. Snažte se porozumět tomu, o co mu v diskuzi skutečně jde. Jaká jsou jeho přání, potřeby a touhy. Pak snáze najdete společnou cestu nebo společně rozhodnete o jejím konci.“
Další rady odborníků a psychologů najdete v tištěném vydání únorové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.