Český lev letos po třicáté. Kdo uspěl dříve a kdo zaboduje letos?

Když se řekne Český lev, většině lidí se vybaví několik osobností, které se u mikrofonu při děkovných proslovech střídají rok co rok. Kdo je v historii předávání cen českého filmu v počtu posbíraných sošek na předních příčkách oceňovaných?

Jiří Brožek

Polička s křišťálovými soškami střihače Jiřího Brožka se už nejspíš prohýbá. Unést jich totiž musí celkem devět, Jiří Brožek je za nejlepší střih získal třeba za film režiséra Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala. Mezi snímky oceněnými za jeho zvukařské umění je ale také film Václava Havla Odcházení nebo film Špína od česko-slovenské režisérky Terezy Nvotové.

Pavel Rejholec

Zvukař, hudební skladatel a autor soundtracků si za svůj podíl na filmové tvorbě odnesl celkem osm Českých lvů. Pavel Rejholec spolupracoval například na filmu Masaryk, na Oscara nominovaném Nabarveném ptáčeti nebo na snímku Zátopek. Jako vedoucí dabingu společnosti Lucasfilm se navíc podílel i na druhé a třetí části Hvězdných válek...

Vladimír Smutný

„Kdybych mohl říct, co mě na filmu nejvíce baví, tak je to bezesporu vyprávění pomocí obrázků.“ A právě to jde kameramanovi a fotografovi Vladimíru Smutnému nejvíce. Ve své sbírce má totiž už osm lvích sošek, nejen proto však patří k nejvlivnějším tuzemským kameramanům. Úzce ve své tvorbě spolupracoval s Janem Svěrákem, a vznikly tak oceňované filmy jako Tmavomodrý svět, Vratné lahve nebo oscarový snímek Kolja. Jako pomocný kameraman spolupracoval také na filmu Na samotě u lesa nebo na pohádce Jak se budí princezny.

Mohlo by se vám líbit

Zhlédněte ty nejlepší krátké filmy v historii Pragueshorts

Ta nejlepší degustační menu se vždy skládají z malých chodů. Jedině tak se degustátorovi dostane celkového zážitku. A s krátkými filmy, s těmi je to zrovna tak. Ochutnejte proto program festivalu Pragueshorts s 5 snímky, které se nesmazatelně zapsaly do jeho DNA...
elle.cz

Ivan Trojan

Pro mnohé je možná jeho čtvrté místo v počtu získaných sošek překvapením, ale je to opravdu tak. Léčitel Jan Mikolášek, anděl Petronel nebo vesnický outsider Václav Vingl, to vše je Ivan Trojan. Divadelní a filmový herec si svého doposud posledního, sedmého lva, převzal v roce 2020 za film Šarlatán.

Jakub Čech

Zvukař s celkem sedmi Českými lvy si na svůj seznam cenami ověnčených filmů může zařadit snímky jako Ve stínu, Po strništi bos nebo Tobruk. Jeho vůbec prvním filmem, na kterém pracoval právě v pozici zvukaře, byl film Samotáři. Od té doby spolupracuje výhradně s velkými režisérskými jmény – těmi jsou například Jan Svěrák, David Ondříček nebo Václav Marhoul.

První pětku umělců, kteří křišťálové sošky sbírají podobně snadno jako turistické známky, dohánějí další jména českého filmu. Vitrínu naleštěnou a připravenou mohou mít hojně oceňovaní filmaři, mezi něž patří například zmiňovaný režisér Jan Svěrák, který má doposud 5 ocenění, herečka Anna Geislerová se stejným počtem cen, nebo skladatel Jan P. Muchow se čtyřmi oceněními na svém kontě.

Mohlo by se vám líbit

Ženy ve filmu: Jaké režisérky musíte znát?

Filmový svět je plný talentovaných jmen, z těch známějších však stále převažují ta mužská. Přitom snímky od režisérek nejsou o nic horší. Které ženy v režisérských křeslech byste měli znát?
elle.cz

Kdo se o Českého lva utká letos?

Celkem 12 nominací připsali filmoví kritici psychologickému, mysterióznímu dramatu Arvéd. Film poodhaluje příběh takzvaného „malostranského ďábla“, kterým je nacistický kolaborant a poslíček komunistického režimu. Další, historický velkofilm Il Boemo, pak vstupuje do klání o křišťálovou sošku s jedenácti nominacemi. Snímek sleduje soukromý život a dílo hudebního skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Dále se o sošku z křišťálu utká snímek, který diváka vtáhne do jedné adrenalinové noci plné rapu a kokainu, film BANGER. Tento příběh natočený výhradně na iPhone má na svém kontě osm nominací. Do boje o Českého lva vybrali dále kritici také filmy Světlonoc, Grand Prix, Jan Žižka nebo televizní minisérii Podezření... Kdo si Českého lva nakonec odnese a jaké budou highlighty večera se dozvíme brzy. Slavnostní udílení cen můžete sledovat sobotního večera živě i vy.

Prohlédněte si nominované snímky:
Mohlo by se vám líbit

Konec mužské nadvlády. Filmové režisérky, o kterých hodně uslyšíte

Loni si herečka Natalie Portman vzala na předávání Oscarů šaty s vyšitými jmény režisérek, jejichž díla byly oceňované, ale ony samy žádnou nominaci nedostaly. Letos to všechno může být jinak.
elle.cz

Zdroj: Český lev