Dystopické drama Squid game se stalo nejsledovanějším počinem Netflixu

 

Hra na oliheň kombinuje sociální alegorii s extrémním násilím a nabízí postavy z nejvíce marginalizovaných okrajů Jižní Koreje, včetně pákistánského migranta či severokorejského přeběhlíka, kteří hrají dětské hry s možností astronomické výhry. Poražení jsou nekompromisně zabití. Toto Hunger games s twistem se však nečekaně vyšplhalo až na první příčku sledovanosti Netflixu a dokazuje to i úterní tweet streamingové společnosti, která napsala, že: “Squid Game oficiálně oslovila 111 milionů fanoušků” - což z ní činí vůbec největší uvedení platformy.

Dětská zábava v kontrastu s fatálními důsledky s úhlednou produkcí a bohatým designem si skutečně získala obrovské publikum po celém světě. Seriál se aktuálně stále pohybuje na špici žebříčků ve více než 80 zemích světa. Z prvního místa tak oliheň svrhla britskou smetánku 19. století. Rekord ve sledovanosti totiž dříve držel Bridgerton, který za první měsíc po uvedení vidělo 80 milionů lidí

Fenomén Squid game je nejnovějším projevem rostoucího vlivu Jižní Koreje na globální kulturní scénu a následuje tak senzace hudebního K-popu či oscarového snímku Parasite. Vizionářský netflix tak nezahálí a uvedl podle serveru Euronews, že plánuje investovat v tomto roce do jihokorejské produkce 500 milionů dolarů.  

 

 

Čemu však vděčí Squid game své ohromné popularitě?  

Je na první pohled jasné, že jde o kritiku kapitalistické společnosti, ve které je každý jedinec zaměřený na stále větší a větší výkon. V době, kdy mnoho lidí na planetě doslova bojuje o přežití, ano, zde je jasně vidět alegorie v seriálu, se propast mezi bohatými a chudými stále zvětšuje a v zoufalství nutí k extrémním východiskům. Jenže to už tu bylo. Stejně tak jako perfektní vizuál a pečlivě promyšlené zvraty i konce epizod, které vás nutí sledovat další a další epizody... Takže kde leží onen rozdíl, díky němuž se ze seriálu stal globální fenomén? 

Psychology Today ho vysvětluje jasně. Na jednu stranu se vžíváme do rolí soutěžících bojujících o život a na stranu druhou ukojujeme svou potřebu voyeurství, když stejně jako ohromně bohatá skupina VIP sázíme na to, kdo vyhraje a přežije. Obě pozice nám zdá se velice vyhovují a můžeme je libovolně měnit a někdy se dokonce protínají. Zásadním faktorem je pak samozřejmě i korejský jazyk, který pro nás značí jistou formu distancování se. Děj se odehrává v jiné zemi a nabízí tak pohled zvenčí, a proto se i tak drsný děj dá velice dobře strávit.

REKLAMA