Kdo byla Griselda Blanco? Kokainová queen, čtyřnásobná matka a zabiják

Zločin přitahuje

Královna. Inovátorka. Matka. Vražedkyně. Tak Griseldu Blanco popsali tvůrci nového šestidílného seriálu Netflixu Griselda. Zacílili v něm na roky, kdy kokainová kmotra začala vládnout drogové mafii na Miami. Vzhledem k tomu, že jsou to ti samí lidé, kteří jsou podepsaní pod seriálem Narcos, je příběh Griseldy v dobrých rukách. Roli rozporuplné hrdinky svěřili Sofíi Vergara, která se jí zhostila s latinskoamerickou vášní. K ruce měla tým maskérů, který hodiny pracoval na její proměně v kolumbijskou narcobaronku. Přesto její vzhled skutečnou Griseldu nekopíroval. Tvůrci potřebovali zachovat hereččinu schopnost zahrát emoce a ne ji utopit pod nánosem masky. Kromě toho chtěli zachovat určitou míru Vergařina sex-appealu, protože i to dělá podívanou přitažlivější.

Skutečná Griselda Blanco neoplývala ani takovým půvabem, ani takovým osobním kouzlem, ale své místo na trůnu drogové mafie si zajistila tvrdostí a odhodláním jít si za svým přes mrtvoly. Doslova. Zůstaly jich za ní desítky. Konkurentů, věřitelů i dlužníků, nepohodlných svědků i těch, kteří měli tu smůlu, že byli pouze ve špatný čas na špatném místě. Pablo Escobar prý jednou řekl: „Jediný muž, kterého jsem se kdy bál, byla žena jménem Griselda Blanco.

 

Kdo byla Griselda Blanco?

Griselda Blanco se narodila v Kolumbii a se zločinem začala koketovat už v dětství. Živila se krádežemi na ulici a prostitucí a dokonce pomohla unést o rok mladšího chlapce z bohaté rodiny. Když jeho rodiče nezaplatili výkupné, údajně ho zastřelila. Vdávala se ještě jako teenager a jejím mužem byl zloděj a převaděč migrantů Carlos Trujillo. Měla s ním tři děti, ale manželství nevydrželo dlouho. Griselda ho později nechala zastřelit. Stejně jako své další manžely. V 70. letech se Griselda vdala znovu a jejím manželem se stal obchodník s drogami Alberto Bravo. Griseldě se tím otevřely dveře do království kokainu.

Mohlo by se vám líbit

Nevěra si nevybírá: Slavné ženy, které velkolepě pomstily své parohy

Buddha říká, že hněv se nepřekonává hněvem, ale láskou. A my si zase myslíme, že správně vypuštěný hněv přináší větší úlevu než deset sezení u psychoterapeuta. Odsouhlasily by to určitě i celebrity, kterým se manželé zapomenuli s jinou sukní a ony místo tichého odpuštění rozpoutaly velkolepou odvetu. Tohle jste si, pánové, za rámeček nedali...
elle.cz

Big girl in the big world

Pár se přestěhoval do New Yorku a díky svému přímému napojení na dodavatele kvalitního kolumbijského materiálu se jim podařilo odstavit dosud vládnoucí italskou drogovou mafii. Dařilo se jim až do roku 1975, kdy byl na Griseldu a Alberta vydán zatykač a museli rychle utéct zpátky do Kolumbie. Při jedné z hádek se navzájem obvinili z krádeže peněz. Alberto Griseldu střelil do žaludku, ona jeho do tváře. Ona přežila, on nikoli. Začalo se jí přezdívat Černá vdova a později svou přezdívku ještě potvrdila.

Sladký život v Miami

Bez konkurence a dohledu manžela už nestálo Griseldě nic v cestě k tomu, aby se stala hlavou drogového obchodu ona. Začala ve velkém pašovat kokain do Miami a časem se tam dokonce přestěhovala. Kvůli ní a jejím způsobům jak se zbavovat konkurence a upevňovat svůj vliv, vzrostl počet vražd v Miami několikanásobně, až stalo roku 1981 celosvětově městem s nejvyšším počtem vražd. Blanco například nechala střílet lidi na ulici zabijáky projíždějícími kolem na motorkách. Umírali ale i náhodní kolemjdoucí nebo děti obětí. Griselda neměla slitování s nikým. Podle informací policie pašovala do USA každý rok více než tři tuny kokainu, čímž měla každý měsíc vydělat asi 80 milionů dolarů. Z ulice se dokázala vypracovat k životu v nádherných rezidencích, ježdění v luxusních vozech, létání soukromým letadlem a pořádání okázalých večírků, na kterých silně „sněžilo“.

Mohlo by se vám líbit

„Nejsem jako ostatní ženy.” Pozor na internalizovanou misogynii!

Přistihly jste se někdy v situaci, kdy jste soudily druhé ženy? Řekly jste někdy o sobě, že nejste jako ostatní ženy? Možná jste obětí internalizované misogynie. Nebojte, nejste v tom samy. Je to ale něco, co bychom se měly snažit ze svých životů odstranit. Co přesně to je a jak s tím bojovat?
elle.cz

Zákon karmy zafungoval

I na neohroženou královnu miamské drogové mafie ale došlo. Nechala zabít i svého třetího manžela a kromě jeho rodiny s ní začala trpělivost docházet jak pozůstalým dalších obětí, tak konkurenci. Ohrožená byla v podstatě neustále, a tak se kvůli strachu o život přestěhovala z Miami do Kalifornie. Mezitím ji ale dostihlo její původní obvinění z New Yorku z roku 1975 a musela do vězení. K původnímu obvinění se přidala i další, Griselda byla podle žalobce zapletená do více než 200 vražd. Hrozil jí trest smrti, ale Blanco i tentokrát dokázala vyklouznout. V roce 1998 výměnou za snížení trestu Blanco přiznala vinu a o šest let později ji propustili a deportovali do Kolumbie. Tam se stáhla do ústraní, ale její osud si ji stejně našel. Když v roce 2012 odcházela z nákupu v řeznictví, zastřelil ji střelec na motorce. Byla odstraněna stejným způsobem, jaký sama vymyslela a jakým nechala sprovodit ze světa desítky jiných obětí.

Mohlo by se vám líbit

Pečovatelky a rozvedené: Které ženy jsou magnetem na psychopaty?

Zažitý stereotyp o vztazích psychopatů se vlastně příliš neliší od reality. Žena pozná okouzlujícího, charismatického muže, který nejen dobře vypadá, ale také slibuje, že jí snese modré z nebe. Jenže jakmile si však partnerku omotá kolem prstu, začne ji využívat, ovládat a jedna lež střídá druhou. Dokonalý muž, kterým byl na začátku vztahu, je najednou pryč. Psychopati si často do vztahu vybírají podobné typy žen. Přečtěte si, zda nepatříte mezi ně.
elle.cz

Zdroj: Netflix, Wikipedia, Graziadaily.co.uk