Podvodníkem z Tinderu to nekončí: Netflix jde po krku králi kryptoměn

Na jedné straně žijeme v době, kdy si o nás může kdokoli cokoli zjistit, na druhé často slepě důvěřujeme, aniž bychom si pořádně prověřili, komu otevíráme své srdce či svěřujeme svůj majetek. Když v roce 2018 nečekaně zemřel kanadský kryptoměnový obchodník Gerald Cotten, stovky milionů dolarů z investičních fondů zmizely v kryptoéteru. Až když se banky, zákon a síly Redditu (otevřená internetová sociální síť, pozn. red.) pokusily vystopovat hotovost, ukázalo se, že mladý magnát možná nebyl tím, za koho se vydával.

Počáteční portrét Cottena, který se objevil v únoru 2018, jakmile byla oznámena prostřednictvím příspěvku na Facebooku jeho smrt, ho vykresloval převážně jako počítačového pitomce, který ve správný čas vstoupil do správného podnikání a uspěl nad rámec svých nejdivočejších snů. Široké obrysy jeho příběhu byly nevýrazně konvenční. Vyrůstal ve velkém cihlovém domě na klidné předměstské ulici v Belleville, v nábřežní komunitě mezi Torontem a Montrealem, která je nejlépe známá svým sýrem čedar. V roce 2010 promoval s bakalářským titulem v oboru Obchodní administrativa na Schulich School of Business na York University v Torontu a jeho rodiče vlastnili obchod se starožitnostmi. Cotten se ale rozhodl vstoupit do světa kryptoměn.

 

FENOMÉN TRUE CRIME ANEB TAKÉ ODPOČÍVÁTE U OPRAVDOVÝCH ZLOČINŮ?

elle.cz

 

Pár let po promoci se přestěhoval do Vancouveru a připojil se ke klubové komunitě podnikatelů, která se zamilovala do bitcoinu. Účastnil se setkávání v kavárnách a na kolejích, která organizovala skupina asi deseti lidí, kteří si říkali Vancouver Bitcoin Co-op. Všechny přitahoval libertariánský étos digitální měny, její sliby decentralizace, transparentnosti, rychlosti a nezávislosti na vládách a finančních institucích. 

Intriky a spekulace

Cotten znal fráze a témata, o kterých se mluvilo, ale zdálo se, že ho nejvíce zajímají spekulativní možnosti bitcoinu. První bitcoinový blok byl vytvořen 3. ledna 2009 a měna získala ekonomickou hodnotu 22. května 2010, což je datum zakotvené v bitcoinové tradici jako „Pizza Day“, kdy si floridský programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy z řetězce Papa John‘s za deset tisíc bitcoinů. Pizzy stály tehdy asi 25 dolarů. Mimochodem deset tisíc bitcoinů má za současného kurzu hodnotu přes 8,2 miliardy korun.

 

Bad Romance v podání Tinder Swindler

elle.cz

 

Vzhůru k penězům

V dubnu 2013, přibližně v době, kdy se Cotten objevil ve Vancouveru, cena bitcoinu vzrostla na 266 dolarů. Nebylo ale snadné ho koupit nebo prodat, pokud vám chyběla technologická vyspělost a značná trpělivost. Sedmdesát procent celosvětového obchodu s bitcoiny se uskutečňovalo prostřednictvím Mt. Gox, tokijské burzy, a muselo být financováno zasláním bankovního převodu do Japonska. Koupit bitcoiny v Kanadě bylo těžké, a tak se se svým obchodním partnerem Michaelem Patrynem, odborníkem na obchodování s měnami a vášní pro brazilské jujitsu, vytvořil burzu mincí Quadriga nebo QuadrigaCX. 

Na malém, neefektivním trhu se Quadriga rychle prosadila. Byla to nejlevnější burza, nejrychlejší a podle všeho nejbezpečnější – první platforma pro obchodování s bitcoiny, která byla držitelem licence k podnikání peněžních služeb od FinTRAC, kanadského úřadu pro boj proti praní špinavých peněz. „Lidem se líbí, že sídlíme v Kanadě a vědí, kam jdou jejich peníze,“ zdůrazňoval často Cotten.

Temný tunel

Quadriga se postupně stala dominantním kanadským bitcoinovým trhem a v roce 2017, kdy cena bitcoinu vystřelila na téměř 20 tisíc dolarů, zpracovala obchody za téměř 2 miliardy dolarů z 363 tisíc individuálních účtů. V průběhu roku 2018 ale začaly ceny bitcoinů padat a zákazníci burzy hlásili zpoždění při pokusu o výběr dolarů. Cottena a Quadrigu najednou nebylo možné kontaktovat. Zbylo po něm letadlo, jachta, ostrov a věřitelé, kteří se nedokázali dostat ke svým kryptoměnám. V listopadu 2018 byl případ rozhodnut s tím, že účetnictví půjde k soudu, aby rozhodl o vlastnictví individuálně. Přesně dva měsíce poté Jennifer Robertson, vdova po Geraldu Cottenovi, oznámila, že zemřel v prosinci roku 2018 v Indii na komplikaci spojenou s Crohnovou chorobou. 

 

Zbylo po něm letadlo, jachta, ostrov a věřitelé, kteří se nedokázali dostat ke svým kryptoměnám.

 

Nedokážou se s tím smířit

Velká část vzestupu Quadrigy a bitcoinu byla podpořena spekulacemi od začátečníků, kteří slyšeli něco vzrušujícího o kryptoměně od svého synovce nebo ze zpráv v kabelové televizi. Poté už ale téměř každý odborník na kryptoměny v Kanadě měl účet Quadrigy. V Cottena věřilo mnoho lidí, kteří se po oznámení jeho smrti cítili zrazeni a chtěli odpovědi. Věřitelé se začali online ptát na pravost formálních dokumentů o jeho smrti, zejména poté, co se dozvěděli, že v úmrtním listu je chybně uvedeno jeho jméno a že bývalý předseda a výkonný ředitel společnosti, která nemocnici provozovala, byl před dvěma měsíci odsouzen za finanční podvod. Bylo také odhaleno, že Cotten sepsal svou závěť pouhé čtyři dny před odjezdem do Indie, kde zemřel. 

Své manželce odkázal 12 milionů kanadských dolarů v nemovitostech, Lexus, Cessnu a loď, plus 100 tisíc kanadských dolarů na péči o jejich čivavy. Závěť se nezmiňovala o externích pevných discích, nazývaných studené peněženky, ve kterých měl Cotten uloženu většinu svých finančních prostředků Quadrigy. To byl detail, který nejvíce šokoval profesionály v oblasti kryptoměn.

Nebyl tím, kým tvrdil, že je

„Gerry byl velmi pečlivý člověk, který dobře chápal, že je třeba zálohovat soukromé klíče. Není možné, že by to muž jako on se všemi svými znalostmi a nastavením mysli nechal náhodě,“ rozvířil po jeho smrti opět vody jeho bývalý spolupracovník Michael Patryn. Cotten zkrátka ve skutečnosti nebyl tím, kým tvrdil, že je. Někteří dokonce spekulují, že stále žije. Někde na soukromém ostrově nebo v Hongkongu, Thajsku, Monaku… a cestuje na jachtě, v helikoptéře nebo soukromým letadlem. Má dokonce jíst cheeseburgery a pít pivo. Kde skončily peníze věřitelů, ale doteď nikdo neví.  

 

Zdroje: vanityfair.com, moneycontrol.com, entrepreneur.com