Političky, aktivistky, herečky. Které ženy významně ovlivnily rok 2020

Jak jsme ale sestavili náš žebříček nejzajímavějších žen roku 2020? Dostaly se do něj ty osobnosti, které byly po dobu uplynulých 12 měsíců pozitivními hybateli významných společenských událostí. 

Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka je jedním z nejzajímavějších evropských státníků. Jako většina vládců planety se musela potýkat s bojem proti pandemii i následnými ekonomickými problémy. Dokázala ale svým klidným vystupováním svůj lid sjednotit, novoroční projev Čaputové vyzýval k důvěře ve vědu.

Čím nás může inspirovat? Politika se dá dělat i bez siláckých řečí a gest, s elegancí a noblesou.

 

Zuzana Čaputová

 

Johanna Nejedlová

Česká aktivistka získala v loňském roce prestižní ocenění Women of Europe Awards za svou činnost v rámci spolku Konsent, který spoluzaložila. V něm se zabývá prevencí sexuálního násilí, pořádá debaty ve školách a osvětové přednášky o problematice znásilnění a sexuálního obtěžování.

Čím nás může inspirovat? Nenechat si líbit status quo. Každý z nás může být změnou, kterou si přeje vidět ve světě.

 

Johanna Nejedlová

 

Eliška Podzimková

Ilustrátorka, kterou si pro spolupráci vybral i legendární kuchař Jamie Oliver, v 16 letech prodělala nádorové onemocnění. Loni vytvořila seriál Plešouni, který je určen onkologicky nemocným dětem a rodičům. Podzimková se touto iniciativou snaží usnadnit náročnou situaci malých pacientů i jejich nejbližších.

Čím nás může inspirovat? Použijme to, co umíme nejlépe k pomoci ostatním.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Ozlem Tureci

Pochází z rodiny tureckých emigrantů, ale většinu života už prožila v Německu. Vědkyně, která se svým manželem výrazně napomohla ke vzniku vakcíny proti koronaviru, i svůj svatební den strávila v laboratoři. 

Čím nás může inspirovat? Poctivá, systematická práce vás přivede ke kýženým výsledkům.

 

Ozlem Tureci

 

Alexandria Ocasio-Cortéz

Jedná se o političku-aktivistku nového typu. Je zajímavá nejen svými názory, ale také módními volbami. Klidně udělá video o tom, jakou používá rtěnku a kabelka Telfar, kterou nosí, je nejen dostupná (v přepočtu stojí přes 4 tisíce korun), ale také beznadějně vyprodaná.

Čím nás může inspirovat? Kvůli profesní roli nemusíme rezignovat na to, co máme rádi, jen proto, že to může ostatním připadat jako nedostatečně seriózní.

 

Alexandria Ocasio-Cortez

 

Martina Viktorie Kopecká

Třiatřicetiletá farářka husitské církve teologické je mladou, progresivní osobností českého duchovního života. Uznává svazky homosexuálů, víra je v jejím podání nikoliv zkostnatělá nekompromisní instituce, ale terapeutickým nástrojem.

Čím nás může inspirovat? Tradiční hodnoty mohou dávat smysl, pokud je používáme empaticky a v kontextu moderní doby.

 

Martina Viktorie Kopecká

 

Kamala Harris

Za pár dní se stane první americkou vice prezidentkou. Je nejen první ženou v tomto úřadě, ale také první emigrantkou. Dcera indické matky a jamajského otce probořila řadu skleněných stropů a nyní, společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, patří k nejmocnějším dámám světa.

Čím nás může inspirovat? Život není spravedlivý, můžete mít oproti ostatním složitější startovní pozici. Ani ta vás ale nedefinuje, pokud touha uspět bude silnější.

 

Kamala Harris

 

Jane Fonda

Herečka, která má na svém kontě dvě sošky Oscara a momentálně exceluje v netflixovém hitu Grace a Frankie, je zapálenou občanskou aktivistkou už přes padesát let. Minulý rok se ve spolupráci s organizací Greenpeace výrazně zasadila o systematické vzdělávání veřejnosti ohledně ochrany životního prostředí.

Čím nás může inspirovat? Okolí nás začne brát vážně, pokud se kauze, za kterou bojujeme, věnujeme dlouhodobě.

 

Jane Fonda

 

Celeste Barber

Oblíbená instagramová komička, která umí geniálně napodobit glamour pózy celebrit a influencerů, byla jednou z prvních, kdo reagoval na loňské ničivé požáry v Austrálii. Založila na Facebooku sbírku, kam přispěla i Nicole Kidman nebo Pink. Celkově se díky této iniciativě Celeste vybralo 51 miliónů dolarů.

Čím nás může inspirovat? Pokud vás trápí nějaký společenský problém, nesdílejte o něm odkazy na sociálních sítích, ale sami zorganizujte pomoc.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Lizzo

V uplynulém roce získala zpěvačka a bojovnice za práva sexuálních menšin osm nominací na Grammy. Shlížela na nás také z řady lesklých obálek módních časopisů, kam by dříve jako prostorově výraznější žena tmavé pleti měla problém se vůbec dostat. Lizzo, která původně studovala hru na klasickou zobcovou flétnu, je nyní také tváří Absolut Vodky. V kampani se snaží předat vzkaz, že ženy všech tvarů a barev jsou krásné.

Čím nás může inspirovat? Krása je v oku toho, kdo se dívá. Pokud na sebe budeme pohlížet s láskou a hrdostí, klasické standardy toho, co je považované za půvabné, nám mohou být ukradené.

 

Lizzo
Mohlo by se vám líbit

Co všechno se stane, když si objednáte gigola...

Jako žena, která dlouho neměla chlapa, máte pár možností, jak přerušit nedobrovolný celibát. Můžete jít do baru a tam si nabrnknout prvního sympaťáka, který se na vás usměje. Nebo vsadíte na jistotu a objednáte si gigola… s nímž třeba nakonec ani nebudete mít sex.
elle.cz