Potrat, inkontinence, neplodnost. Proč to celebrity sdílí online?

Je to už pár týdnů, co vévodkyně Meghan v eseji pro The New York Times otevřeně popsala svou zkušenost se samovolným potratem, který prodělala v červenci tohoto roku. Její prohlášení způsobilo lavinu dalších podobných zpovědí. I když se i v 21. století předpokládá, že členka britské královské rodiny bude držet určité dekorum a o tak intimních záležitostech pomlčí, Meghanin krok není v rámci celosvětové aristokracie ničím neobvyklým. O ztrátě nenarozeného dítěte už hovořila vnučka královny Alžběty II. Zara Phillips, jordánská královna Núr a další šlechtičny. Nic ovšem nepřekoná story belgické královny Fabioly, která už v roce 2008 hovořila o svých pěti potratech, které skončily bezdětností.

Meghan o sobě ví, že je globální influencerkou a osobním prohlášením chtěla ostatním ženám podle svých slov dodat odvahu. Pokud totiž proděláte samovolný potrat, můžete truchlit nejen nad svou ztrátou, ale také nad osaměním a pocitem zklamání. Svět totiž stále ještě patří vítězům, a ztráta nenarozeného dítěte je svým způsobem bolestivou prohrou. Možnost donosit a porodit zdravého potomka není totiž privilegium, které patří každé ženě, je to dar. To alespoň s otevřeností sobě vlastní píše herečka Lena Dunham, která neúspěšně podstoupila umělé oplodnění.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

12 outfitů, jimiž Emily Ratajkowski redefinuje těhotenský styl

Konec kalhot s vysokým pasem a dalším neforemným těhotenským střihům hlásá styl Emily Ratajkowski, která je právě v očekávání. Nebojí se upnutých střihů, vykukujícího pupíku, podpatků ani sexy průstřihů. Provokuje nebo inspiruje?
elle.cz

Zakladatelka legendárního módního blogu Man Repeller Leandra Medine nejdříve také přišla o nenarozené dítě a podstoupila umělé oplodnění, ze kterého se jí narodila dvojčata, ale několik měsíců po porodu sdílela na Instagramu fotku svých stehen v cyklistických šortkách, které nesly známku inkontinence. K tomu napsala popisek, že únikem moči trpí po porodu tolik žen, ale mluvit o tom nechce nikdo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Lidské tělo je fascinující součást přírody. Nebráníme se ho modifikovat, upravovat podle nedosažitelného ideálu, ani se jím nechávat inspirovat. Opravdová tělesnost, která v sobě často nese nesmiřitelnost či krutost přírody, je nám už na rozdíl od našich předků cizí. Čím víc ale něco potlačujeme, s o to větší vervou se to ukáže jinde. Proto na sociálních sítích dnes najdete fotky a popisky témat, které dříve patřily jen do úzkého ženského kruhu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Když před časem sdílela modelka Chrissy Teigen a její manžel John Legend fotky z porodnice, nejednalo se o šťastné oznámení o dalším přírustku do rodiny. Rodina se rozhodla podělit o okamžiky nesmírné ztráty, kdy v polovině těhotenství přišla o nenarozeného chlapce. Emotivní záběry nejsou pro slabé povahy, ale i tak jsou jako všechno výše uvedené pozvánkou k diskuzi. Naše pozornost by neměla patřit jen těm, kteří jsou vítězové. Sdílet své trauma online může být léčivé. Ale hlavně, každá žena, která prožívá tak složitou situaci, jako je momentální či trvalá neschopnost přivést na svět dítě, si zaslouží obdiv za to, že je ochotná svým příběhem dodat odvahu ostatním. Nikdy nejsme sami, když si řekneme o pomoc.

Mohlo by se vám líbit

Víc než jen silná žena: Rozhovor s Terezou Peterovou alias @fitmomtess

Sledovat Terezu Skálovou Peterovou alias @fitmomtess rozhodně není nuda. Má čtyři děti, hodně cestuje, z hodně věcí si nedělá hlavu, hodně se směje, ještě víc cvičí a v módě má také ráda „hodně“.
elle.cz