Průvodce second handy: Jak na ně?

Jen si to představte – dlouhý černý kabát z italského módního domu, stoprocentní vlna. Padne vám jako ulitý. Vypadá přesně jako nejnovější modely z nadcházející sezóny AW20, jen s tím rozdílem, že stojí několikanásobně méně. Jak vám tohle zní?

Skoro pokaždé, když někomu ukazuji své úlovky ze sekáče, zazní věta: „Jak to děláš? Já v second handu nikdy nic hezkého nenajdu!“ A já to vlastně chápu. Občas to smrdí, občas to nevypadá hezky a někdy to vlastně ani hezké není. Věřte ale, že jakmile jednou second handům propadnete, budete tyhle vzrušující nákupy milovat.

Ani já nebyla „sekáčový“ milovník odvždycky. Cestu k pomalému nakupování" jsem si hledala poměrně dlouho, a i když jsem teď striktnější, než kdykoli dříve, neříkám, že je trestné si čas od času něco z normální konfekce koupit. Pokud víte, že daný kousek budete opravdu nosit – go for it. 

 

 

Co si budeme povídat. Nakupování v konfekci je o mnoho jednodušší – oblečení je dostupné v několika barvách a velikostech, vždy najdeme námi preferovaný střih, nákup si můžeme předvybrat online a hlavně vše najdeme na jednom jediném místě. „Sekáčování“ je zase mnohem záživnější a nese s sebou požitek z této aktivity. Čím více dobrých kousků seženete, tím víc vás bude prozkoumávání bavit. Protože když koupíte něco krásného, originálního a ještě k tomu extrémně levného, je to vlastně takový malý osobní triumf (třeba koupi saka Valentino za 100 korun považuji za jeden z mých větších životních úspěchů). 

A teď už konec toho vychloubání! Níže najdete mé tipy, jak nakupovat v second handech.

 

 

Zaměřte se na konkrétní kousky

Toto pravidlo se mi při nakupování z druhé ruky osvědčilo obzvlášť.  Před nákupním maratonem si vždy specifikuji, po čem se budu shánět. Neupínám se však na konkrétní představy. Letos jsem například věděla, že by se mi hodil dlouhý černý kabát, kvalitní svetr a kalhoty. Jelikož je v sekáčích obvykle oblečení opravdu hodně a často nemá jeho uspořádání žádný řád, konkretizace vašich požadavků vám může pomoci v zorientování se. Určitě vás zajímá, jak to s mými touhami dopadlo! Kabát jsem sehnala na první dobrou – je to přesně ten o kterém mluvím v prvním odstavci. Od té doby mi dělá společnost téměř každý den. S dalšími kousky to tak jednoduché nebylo, ale nakonec jsem sehala vše (koženkové kalhoty za 70 korun jsou mým druhým nejnošenějším kousek sezóny).

 

Zapojte představivost

Oblečení v second handech obvykle není tak skvěle prezentované, jako to v obchodech – na zdech se neobjevují modelky se zářivými úsměvy v kouskách z nové kolekce, komínky z třicek nejsou úhledně vyskládané v několika řadách... Oblečení  ze SH může být zmačkané, dokonce i poničené. I proto je potřeba zapojit představivost. Zkuste se zamyslet, jak by daný kousek mohl vypadat vyžehlený v outfitu. Nenechte se odradit drobnými nedokonalostmi. 

 

Buďte „open-minded“

To, co píšu výše, se vztahuje i na prostředí – second handy prostě nejsou tak vyzdobené jako veliké obchodní domy. Nevoní ani nezáří. Je dobré se odprostit od prostředí v kterém se nacházíte, zkuste si oblečení představit na jiném místě a v jiné situaci. 

 

Lpěte na kvalitních materiálech

S nakupováním v second handech to ke mně přislo tak nějak samo. Kvalita materiálu se pro mě stala jedním z nejhlavnějších požadavků. Popravdě si ve fast fashion obchodech už jen zřídka něco vyberu a to právě kvůli nekvalitním materiálům. Cedulky mohou být nepřehledné a vyznat se v materiálech není hračka. Základním pravidelem je vybírat přírodní vlákna - například bavlnu, hedvábí, len, konopí nebo vlnu. Příjemný je také tencel, případně vizkóza. Čemu bychom se naopak měli vyhábat jsou 100% umělé látky – jedná se například o polyester, nylon, akryl. Všichni víme, co se v oblečení z umělotiny děje s našimi potními žlázami. Voňavé to není, a dokonce ani zdravé, protože se z těchto vláken mohou při praní uvolňovat do vody mikroplasty (https://www.greenpeace.org/international/publication/6889/toxic-threads-the-big-fashion-stitch-up/).

 

Důsledně promýšlejte každý nákup

I když jsou nákupy z druhé ruky značně levnější, neměli bychom ani v tomto případě nakupovat bezmyšlenkovitě. Nízká cena nás občas může svádět k unáhlenému nákupu (stejně jako v období slev ve fast fashion obchodech). Já si u každého nákupu ujasním, zda daný kousek opravdu potřebuji, nebo jestli ho budu nosit často. Praktické je zamyslet se nad svým dosavadním šatníkem – máte danou věc s čím kombinovat? 

 

 

Oprostěte se od módních trendů

Kouzelné na módě je, že se vlastně neustále jen točí v kruhu. Nový módní trend pravděpodobně neexistuje. A nebo lépe – trend existuje, ale vznikl na základě inspirování se v minulosti. Módní návrháři nepoužívají archivy módních domů jen tak. Móda se naustále recykluje - koukněte třeba na catwalk Paca Rabenna pro sezónu AW20, gotické brnění brzy opět v módě! A proto se nenechte zmást aktuálními trendy, jsou pomíjivé. Raději se zaměřte na oblečení, které se vám opravdu líbí, v kterém se ítíte dobře a které budete chtít nosit i další sezóny.

 

Nenechte se odradit nepadnoucími velikostmi

Já osobně se nikdy nedívam na cedulku s velikostí. Proč taky? Svetr velikosti XXL může vypadáš skvěle jako šaty, oversized kabáty jsou v kurzu už posledních pár let. Pokud najdete kousek svých snů, který je ale o pár velikostí větší, nezoufejte! Vše se dá upravit – zkrátit, zmenšit, přešít atd. Svěřte svůj kousek babičce, šikovné švadlěne a nebo se do toho pusťte rovnou sami. Věřte, že takto upravený kousek pro vás bude mít rázem mnohem větší hodnotu.

 

Vyhraďte si čas

Udělejte si z nakupování příjemnou záležitost. Vyhraďte si třeba celou neděli a vydejte se na na obchůzku second handů. Perfektní kousek nenajdete hned. Ve jménu zpomalování si udělejte hezký pomalý den - kávička a sekáče aka ideální nedělní dopoledne.

 

Nevzávejte to! Pokud jste zažili neúspěch dnes, zkuste to jindy. A hlavně to nevzdávejte, protože na vás někde čekají opravdové poklady! A pokud jste přesvědčeni, že second handy opravdu nejsou pro vás, nezoufejte! Brzy vám přestavím několik konceptů, ve kterých za vás haldy oblečení proberou a vytřídí, takže u nich budete výbírat z těch nejlepších vintage kousků!

 

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo