All about Peach Fuzz. Co vše se ukrývá za barvou roku podle Pantone

Seznamte se, PANTONE 13-1023 Peach Fuzz

Barva Peach Fuzz je inspirována přírodními tóny broskví, které jsou symbolem vitality, zdraví a sladkosti. Má za úkol zdůraznit potřebu soucitu a mezilidského sbližování v nadcházejícím roce a vyvolává pocit pohody, bezpečí a optimismu. Popsána jako „subtly sensual“ neboli lehce smyslná, PANTONE 13-1023 Peach Fuzz přináší pocit laskavosti a něhy a její teplý a útulný odstín zdůrazňuje naši touhu po společných chvílích sounáležitosti. Odhaluje svěží přístup k jemné broskvové barvě ukryté mezi růžovou a oranžovou, a vyvolává atmosféru klidu a pohodlí. Doslova popsána byla jako citlivá, ale sladká a vzdušná. V porovnání se zvolenou barvou z minulého roku Viva Magenta, která byla výrazná, energická a maximalistická, je Peach Fuzz jejím odlehčením a symbolickým zpomalením.

Mohlo by se vám líbit

Které barvy měnily dějiny estetiky?

Barva roku – status i diktát společnosti Pantone je už po několikáté dominantním trendem ve spotřebním, produktovém a módním designu. Jaké barvy s dostupem času počítáme mezi ty zatím nejvlivnější, když měnily dějiny estetiky?
elle.cz

Pantone v tom má jasno

PANTONE 13-1023 Peach Fuzz je ovlivněna trendem minimalismu, který preferuje jednoduché a čisté formy, barvy či materiály. Perfektně zapadá k minimalistickému stylu díky své schopnosti být nenápadná, ale zároveň elegantní a sofistikovaná. Umožňuje vytvářet kontrasty a akcenty s jinými barvami, jako jsou například zelená, fialová, modrá nebo žlutá. Za procesem vybírání barvy roku stojí globální tým Pantone Color Institute, který pečlivě zvažuje a analyzuje mnohé trendy, které vyplynuly na povrch během roku. Barva roku odráží zásadním způsobem to, co se děje v naší globální kultuře, a proto při výběru musí být pečlivě zvažovány různé pohledy, názory, výzkum barevných trendů či barevná psychologie. Jedná se tedy o velmi náročný proces.

Barva roku ovládne módu i umění

Peach Fuzz určitě uvidíme v širokém spektru módy a umění. Od barevných doplňků po výrazné kabáty, od broskvových koberečků po celé stěny. Tato barva se výborně hodí do domácnosti, kde evokuje teplo domova a pocit útulnosti. Jasným, ale přesto vkusným použitím barvy v interiéru jsou například chlupaté koberce, nadýchané peřiny či stolní lampičky. A pokud jste se nechali barvou opravdu vtáhnout a okouzlit, pak tušíte, že se bude skvěle vyjímat ve vstupních prostorách a obývacích pokojích, kde bude velmi přívětivá nebo její živost probudí smutné interiéry a dodá jim nádech modernosti. V módě se nebojte experimentovat s broskvově šťavnatými nehty, které vám ohřejí momentálně mrazivé období. Či různými jinými doplňky, kterým Peach Fuzz dodá jemnost a eleganci. Skvěle se dá také kombinovat s neutrálnějšími barvami, jako jsou šedá, bílá, hnědá nebo černá.

Mohlo by se vám líbit

Přemýšlíte, čím letos v létě oživit svůj šatník? Jednoznačně růžovou!

Předpokládáme, že zprávu o tom, že barvou roku není ta od Pantone, jste již slyšeli...
elle.cz

Ne všem se Peach Fuzz líbí

Reakce veřejnosti na tuto novou barvu roku jsou velmi různorodé. Někteří ji považují za příjemnou, teplou a optimistickou, je podle nich výrazem touhy po harmonii, klidu a štěstí. Na druhou stranu ji někteří kritizují jako mdlou, nudnou a neoriginální barvu, která nijak nevynikne a nepřinese nic nového. Objevilo se mnoho názorů na to, že Peach Fuzz je překvapením, jelikož zvolenou barvou roku byla očekávána světle zelená. Mnoho lidí se také shoduje, že barva evokuje estetiku oblečení, nábytku či stěn z 80. let. Tak jako tak, Peach Fuzz vyvolává různé emoce a rozhodně nenechává nikoho chladným.

Pětadvacet barevných let

Letošní ročník Color of the Year je také speciální svým 25. výročím od vzniku konceptu Color of the Year. První barvou roku, oznámenou v roce 1999, byla ikonická modrá Cerulean. Tuto barvu nejspíš znáte z nezapomenutelného monologu Meryl Streep ve filmu Ďábel nosí Pradu „…that sweater is not just blue. It’s not turquoise, it’s not lapis. It’s actually cerulean…“. Myslíte, že Peach Fuzz je vhodným symbolem oslav čtvrtstoletého výročí?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zdroj: ELLE.com, pantone.com