Síla ukrajinských žen ohromuje svět: Šaty mění za vojenské uniformy

 

Ženy hrají v ukrajinské národní obraně zásadní roli už od roku 2014, kdy vzrostl počet rekrutů v reakci na ruskou agresi ve východním regionu Donbas. Zpočátku nesměly zastávat bojové pozice, i když některé našly způsob, jak obejít zákonná omezení. V roce 2018 pak došlo ke schválení vojenského zákona o rovnosti žen a mužů, který dal ženám v armádě stejná práva. 

Zhruba o dva roky později se nechala naverbovat dnes devětadvacetiletá Kristina, která žila se svou rodinou přes deset let v Itálii, pracovala v supermarketu a ve volném čase zpívala na svatbách. Když vzrostlo vojenské napětí podél východní hranice Ukrajiny, vrátila se do své rodné země a vstoupila do armády. „Riziko, že se budu muset rozloučit se životem, pociťuji pořád. My se ale nebojíme smrti, bojíme se být otroky,“ řekla VICE World News s tím, že proti ruské invazi bude bojovat do posledního dechu.  

 

Život v kyjevském krytu: Alinu a Annu drží nad vodou naděje a práce

elle.cz

 

Rozhodnutí ukrajinských žen, jako je Kristina, pozvednout zbraně na obranu země před ruskými hrozbami, pomohla vzniknout armádě, která má vyšší podíl žen než většina ostatních ozbrojených sil na světě. Na začátku roku 2021 bylo v ukrajinské armádě kolem 57 tisíc žen, což podle ukrajinského ministerstva obrany tvořilo 22,8 % z celkového počtu. Toto číslo je mnohem vyšší než třeba v sousedním Polsku (7,5 %) a Rusku (4 %) nebo ve Spojených státech (16 %). Pouze hrstka zemí, které odvádějí muže a ženy za stejných podmínek, jako Norsko a Švédsko, má srovnatelnou nebo vyšší úroveň zastoupení žen ve svých ozbrojených silách.

Přidávají se i ostatní

S tím, jak Rusko dále pokračuje ve svých útocích na Ukrajinu, vzrostla i odpovědnost za obranu země a k armádě se začaly přidávat rostoucí řady neformálních bojovnic. Mezi nimi například i devětasedmdesátiletá Ukrajinka Valentyna Konstantynovska, která žije v Mariupolu na jihovýchodě země a teprve před týdnem se zúčastnila vojenského výcviku a naučila se střílet ze zbraně, aby se uměla chránit. Výcvik řídili příslušníci ukrajinské jednotky speciálních sil, která je součástí Národní gardy, a spočíval v tom, že se dobrovolníci měli naučit sestavit a rozložit zbraň, nabít munici a mířit na cíl. Po tomto výcviku Konstantynovska Sky News řekla, že je připravena střílet. „Pokud se něco stane, budu bránit svůj domov, své město i své děti.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

O tom, jak se vám během chvíle může změnit život v peklo, krásně vypovídá i instagramový profil bývalé Miss Anastasiie Lenny, která v roce 2015 reprezentovala Ukrajinu na mezinárodní soutěži Miss Grand International. Ještě před několika týdny předváděla na sociální síti jógu, aranžovala květiny, pózovala na různých místech ve městě, na Valentýna si oblékla růžové plavky a v náručí držela kytici růží, jen o pár dní později už jsme ji mohli vidět, jak drží samopal v ruce. Fotka byla zinscenovaná stejně pečlivě jako ostatní, až se někteří neudrželi a ptali se, zda se tak vyfotila jen proto, aby si zvedla počet lajků, nebo skutečně bojuje... Bojuje! Symbolika snímku však byla jasná – i královny krásy se musely chopit zbraně. A nebyly jediné. „Nikoho nenapadlo, že takhle strávíme víkend," řekla učitelka z města Dněpr novinářům z The Washington Post, když se svými sousedy připravovala Molotovovy koktejly. „Plánovala jsem dnes zasadit na dvorku tulipány a narcisy. Místo toho se učím střílet a připravuji se na další noc útoků na Kyjev,“ napsala na Twitteru i Kira Rudik, ukrajinská poslankyně parlamentu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Od doby, kdy ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února invazi na Ukrajinu, pomáhají ženy, kde se dá. Pokud nebojují v první linii, vaří bojujícím vojákům i civilistům teplá jídla, starají se o raněné v provizorních nemocnicích, ale také vyjadřují svůj negativní postoj k invazi veřejně na internetu a sociálních sítích. „Tyto ženy odhalují, že ukrajinská společnost udělá vše pro ochranu své svobody a suverenity,“ řekla novinářům na tiskové konferenci Olesya Khromeychuk, ředitelka Ukrajinského institutu v Londýně, a nezbývá než s ní souhlasit.

Zapojit se můžeme všichni

Mezinárodní den žen, který má původ už v roce 1908 a je výročím stávky newyorských švadlen, je ideálním dnem, kdy se můžeme zamyslet nad tím, jak pomoci ženám, které statečně bojují na frontě, i těm, které byly nuceny opustit svůj domov, aby ochránily své děti.

Kompletní informace o tom, jak je možné Ukrajině pomáhat, najdete zde. Vybrat si můžete z mnoha možností, ať už se jedná o finanční, hmotnou nebo psychologickou podporu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu