Slavní podporují Ukrajinu: Modlí se, posílají miliony dolarů, pomáhají

Nikdo nečekal, že je něco podobného ve 21. století ještě možné. 24. únor 2022 už se navždy zapíše do dějin jako den, kdy Rusko po měsících příprav zahájilo na příkaz prezidenta Vladimira Putina invazi na sousední Ukrajinu. Tato zpráva šokovala celý svět a stále jí spousta lidí nemůže uvěřit. Mnozí si okamžitě uvědomili, že nejde pouze o lokální problém a začali podle toho jednat. Známé osobnosti v čele s Madonnou, Seannem Penem nebo třeba Ryanem Reynoldsem využily bezprostředně po vypuknutí ozbrojeného konfliktu svůj hlas a začaly vybízet ostatní k pomoci a nebály se ani vyjádřit svůj nesouhlas s ruskou invazí. Vyzvaly Putina, aby zastavil válku, ve které je dennodenně zbytečně prolita krev mnoha vojáků i civilistů. „Nesmyslná a chamtivostí vedená invaze Ruska na Ukrajinu MUSÍ být zastavena!“ říká ve svém příspěvku na sociálních sítích Madonna, která k němu přidala i nový klip k remixu písně Sorry, v němž Putina přirovnává k Hitlerovi. Nezapomněla uvést i odkaz na příspěvek Global Citizen: 22 smysluplných způsobů, jak můžete pomoci Ukrajině.

 

Kdo se veřejně nebál projevit svůj názor a pomohl Ukrajině?

Asi nejvíce zasáhla situace osobnosti, které se v zemi narodily a stále tam mají své rodiny, příbuzné a známé. Patří mezi ně například Milla Jovovich, Mila Kunis nebo Olga Kurylenko. „Jsem zlomená a ohromená, když se snažím zpracovat události posledního týdne v mé rodné Ukrajině. Moje země a moji lidé jsou bombardováni. Přátelé a rodina se skrývají. Moje krev a mé kořeny pocházejí z Ruska i z Ukrajiny. Jsem rozpolcená, zatímco sleduji, jak se ta hrůza odvíjí, země je ničena, rodiny jsou vysídlovány a celý jejich život leží v ohořelých úlomcích kolem nich,“ napsala na Instagram Milla Jovovich, která si dodnes pamatuje válku ve vlasti svého otce, v bývalé Jugoslávii, a příběhy, které její rodina vypráví o traumatech a teroru, jež zažila. „Za vůdce, kteří nedokážou přinést mír, lidé vždy platí krveprolitím a slzami,“ dodala smutně.

 

Mohlo by se vám líbit

Útok na Ukrajině vyvolal živé vzpomínky. Zvedla se vlna solidarity

Po tisících přispívají dárci do sbírek na pomoc Ukrajině, kterou ve čtvrtek krátce nad ránem napadla ruská vojska. Není divu, brutální útok totiž vyvolal živé vzpomínky. Vzpomínky na to, kdy kolony tanků probudily obyvatele tehdejší Československé republiky a ráno 21. srpna 1968 zahájily nečekanou okupaci. Snad víc než kdykoliv předtím si nyní uvědomujeme, jak je pomoc důležitá.
elle.cz

 

Kdo svým vyjádřením velmi překvapil, byl britský královský pár – princ William a jeho manželka Kate Middleton. „V říjnu 2020 jsme měli tu čest setkat se s prezidentem Zelenským a první dámou, abychom se dozvěděli o jejich naději a optimismu ohledně Ukrajiny. Dnes stojíme za prezidentem a všemi ukrajinskými lidmi, kteří za tuto budoucnost statečně bojují,“ prohlásili na Twitteru. Vyjadřování členů monarchie k politickým záležitostem jiných zemí není vůbec běžné, protože jsou vázáni protokolem, jenž jakékoli veřejné názory na politiku jiných zemí zakazuje. Kate s Williamem si ale tentokrát prosadili svou. 

 

Kompletní informace o tom, jak je možné Ukrajině pomáhat, najdete zde. Vybrat si můžete z mnoha možností, ať už se jedná o finanční, hmotnou nebo psychologickou podporu.