Útok na Ukrajině vyvolal živé vzpomínky. Zvedla se vlna solidarity

Těm, kterým se nepodařilo odejít, zuří válka přímo pod okny. Lidé se ukrývají ve sklepech, v bunkrech ze studené války nebo v metru. Nikdo neví, kdy se ta hrůza přežene, ani to, co bude následovat. S největší pravděpodobností však bude konflikt eskalovat. Pomoc tak budou potřebovat nejen ti, kteří budou v rychlosti prchat ze země, nejspíš jen s kufrem a s těmi nejnutnějšími věcmi v něm, ale i ti, kteří zůstanou. Pokud vám jejich osud není lhostejný, můžete se zapojit prostřednictvím finančních sbírek.

Kam můžete posílat peníze?

Jednou z možností, jak ulehčit obyvatelům Ukrajiny zasaženým válečným konfliktem, je peněžitá pomoc. Sbírku založila například nezisková organizace Člověk v tísni pod názvem SOS Ukrajina. Přispívat můžete libovolnou jednorázovou částkou přímo na účet 0093209320/0300. Příspěvky budou použity na humanitární pomoc, lidem na útěku, uprchlíkům a na ochranu ohrožených rodin.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Pomoc zajišťuje také Charita ČR, která pro tento případ zřídila sbírkový účet 55660022/0800. Pokud se rozhodnete věnovat jakoukoliv finanční částku, zadejte při platbě variabilní symbol 104. Peníze pak poputují na zajištění základních potřeb, jako jsou potraviny, voda či hygienické potřeby.

Příspěvky je možné posílat i přes Český červený kříž (ČČK), který aktuálně pokračuje v dodávkách setů pro poskytování první pomoci, a to zejména v případě hromadných zdravotnických ztrát. Zároveň se chystá i na možný příchod uprchlíků z Ukrajiny. Finanční pomoc adresujte na účet 333999/2700, variabilní symbol je 1502.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Pokud svou pomoc chcete směřovat primárně k dětem, využijte sbírku od organizace UNICEF ČR. „Konflikt na Ukrajině nyní ohrožuje životy milionů dětí. Pracovníci UNICEF na místě již působí a spolupracují s místními partnery na co nejrychlejší reakci po prudké eskalaci konfliktu dne 24. února 2022,“ uvedla organizace. Číslo účtu je 11771177/0300, variabilní symbol 829.

Situace nenechala chladnou ani organizaci Post Bellum, která s ukrajinskými novináři a dokumentaristy spolupracovala již v minulosti na projektu Paměť Ukrajiny. Teď se obrací na veřejnost s prosbou o finanční příspěvek, za něž bude nakupovat ochranné pomůcky a obranné prostředky. Odkaz na online portál na sbírku, kde lze pohodlně přispět, najdete zde.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Chcete pomoci případným uprchlíkům?

Řada občanů, měst i institucí projevila zájem pomoci i nabídkou případného ubytování pro ukrajinské rodiny. Ačkoliv se uprchlická vlna zatím nezvedla, dá se očekávat, že i tato situace se brzy změní. V případě, že máte zájem poskytnout ubytování či jakoukoliv jinou pomoc, obraťte se na českou Spávu uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ). Kontaktovat je můžete přímo e-mailem: [email protected]

Důležitá je i duchovní podpora

Pomáhat můžete hmotně, ale i duchovně. Již dnes v 18 hodin se svatovítskou katedrálou na Pražském hradě rozezní bohoslužba za mír. Mši svatou bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a zváni jsou úplně všichni. Některé liturgické texty zazní v ukrajinštině.

Kompletní informace o tom, jak je možné Ukrajině pomáhat, najdete zde. Vybrat si můžete z mnoha možností, ať už se jedná o finanční, hmotnou nebo psychologickou podporu.