Plasty v šatníku – prokletí, nebo spása?

„Lidé od úsvitu civilizace pracovali na zdokonalení technologií nositelných materiálů. Plasty stále představují pokrok, bez kterého nedocílíme progresi,“ tvrdí Svetlana Boriskina, vědecký pracovník Massachusettského technologického institutu (MIT). Odvážné tvrzení! Všichni příznivci plastic-free životního stylu, pozor! Ještě neodcházejte od monitorů a neodkládejte displeje svých telefonů. Ač to z prvního výroku nemusí být zcela patrné, vědecký tým doktorky Boriskiny má připravený nanejvýš udržitelný plán.

Spolu se svým týmem totiž našla způsob, jak použít polyethylen – oblíbený plast, z něhož se vyrábí například odpadní pytle, láhve šampónů i hračky – a proměnit jej v mimořádně pohodlný tkaný materiál s luxusním potenciálem. Vědci z MIT dokonce přišli na to, že při správném recyklačním procesu mohou polyethylenové tkaniny vynikat lepšími vlastnostmi, než jejich přirozené nebo syntetické protějšky. „Na rozdíl od běžného vnímání je polyethylen také šetrnější k životnímu prostředí než běžné syntetické polymery a bavlna, protože při výrobě, údržbě a recyklaci spotřebuje výrazně méně energie a vody,“ dodává doktorka Boriskiny ve své studii s názvem SmartPE. Takový polyethylen pak dokáže lépe chladit v létě a naopak skvěle zahřívat v zimě a jeho vlastnosti mohou být různě modifikovány dle potřeb.

Projekt SmartPE je důkazem trendu posledních let „trash-to-high“, jehož sílu si začínají uvědomovat i další důležité módní subjekty. Prada už druhým rokem stále více investuje do nově vyvinutého materiálu ECONYL, který je recykluje nylon a vytváří z něj doplňky, které jsou pro milánskou značku tak příznačné. Módní hračka Pharella Williamse, značka G-star uvedla, že její džínovina je vyrobena z recyklovaného polyesteru a polyamidu sesbíraného z odpadních zdrojů po ukončení spotřeby nebo po průmyslovém zpracování.

Jaký je verdikt? Mnoho odborníků se shodne, že přírodní zdroje, jako bavlna, len a další přírodní vlákna, budou do roku 2050 nedostatkové, a proto je třeba hledat nové zdroje. Odpadky, kterých je na světě až až zní jako dobrý nápad.