REKLAMA

Marta Kubišová: Česká it- girl a nedoceněný módní vzor

REKLAMA

Svět měl Marianne Faithfull, Brigitte Bardot, či Eddie Sedgwick, Československo zase Martu Kubišovou. Byla mnohem sofistikovanější než její kolegyně z kapely Golden Kids Helena Vondráčková. A to nejen svým hlasem, ale také estetikou. „Nikdy jsem si nepřipadala krásná, styděla jsem se za sebe. Až když se dívám na staré videoklipy, vidím, že jsem vlastně byla docela hezká," prozradila Marta Kubišová v jednom rozhovoru.

Marta Kubišová
Info ikona

 

 

 

Býti jako Marta

Pokud hledáte inspiraci, jak se nalíčit nebo se nechat ostříhat, pusťte si klip Kubišové z roku 1969 Mamá. Dokonale střižená ofina s rovnými vlasy, trochu messy, připomíná styl Caroline de Maigret. A ty kouřové stíny, ty by inspirovaly spolehlivě i naší oblíbenou vizážistku Violette.

 

 

Modlitba pro Martu

Signatářka Charty 77, jejíž Modlitba pro Martu se stala hymnou Sametové revoluce a boje za svobodu, působí na archivních videích přesně tak, jak se snaží dnes všechny ty sofistikované influencerky. Je půvabná a stylová jaksi mimoděk, není to její hlavní agenda. Přesto je vidět, že svému vzhledu přikládá význam, o čem svědčí nejen pro konec 60. let typické výrazné líčení očí, ale také její šatník.

 

 

Nadčasový styling Marty Kubišové

Styling Marty z klipu k písni Ring o ding by klidně mohl být součástí kampaně pro minimalistkou, ale zároveň eklektickou značku jakou je Nanushka. Věnovala bych království za ten bílý kostýmek, černé jezdecké kozačky a klobouk! To samé platí o styling k videu Magdaléna. Co víc potřebujete, než perfektně padnoucí černý svetr, ofinu a linky? 

 

 

Idol země, která nebyla svobodná

Kdyby se Marta Kubišová narodila do svobodné země, možná by byla podobně jako Jane Birkin nebo Marianne Faithfull nejen mezinárodním idolem, ale také ženou, která má čas a možnost se věnovat hlavně sobě. Neprožila by většinu svého produktivního života ve strachu, že jí totalitní režim odebere malou dceru, bez možnosti na seberealizaci, v materiálních strádáních. Na druhou stranu málokdo se může pyšnit tím, že jeho charakter obstál i před jednou z nejtěžších výzev – totalitou a bezprávím.

 

Marta Kubišová
Info ikona

 

I přes pevnou morálku a vyjímečný hlasový talent se můžeme na Martu Kubišovou dívat také jako na celebritu, která byla kromě všech svých předností také neuvěřitelně půvabná a stylová. Přejeme krásný svátek 17. listopadu!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA